Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ani Babylónská věž nerostla tak jako pýcha a odtrženost Pirátů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Parlament - místo, kde by každý politický subjekt měl dýchat za své hodnoty. Jsou však tomuto věrni Piráti?

10. 11. 15:09

Při svém vzniku Pirátská strana slibovala svěží vítr v politice. Při přimhouření obou očí snad toto plnila do doby než usedla ve Fialově vládě - nyní je spíše udržovatelkou zatuchlého vzduchu.

Článek

Kde jsou vize Pirátů?

Když před lety Piráti vznikali, prvotní popud jejich stmelení byl jasný - šmírování na internetu, překroucení původní internetové svobody, internetová, záhy veškerá netrasparentnost, také monopol Ochranného svazu autorského v oblasti poplatků u originálních děl. Komplexnost politiky je však přiměla rozšířit jejich programové portfolio - přiklonili se spíše k levici, začali se opírat o myšlenky sociální spravedlnosti, tedy, že když člověk pracuje, nebo poctivě celý život pracoval, musí mít kde bydlet, čím topit a svítit, co jíst, vyjít si za kulturou, mít možnost dobře se postarat o své děti a opřít se o síť veřejných služeb, nemluvě o všeobecně dostupném vzdělání, rovných právech a svobodách.

Ušlechtilá myšlenková náplň došla svého zmaru ve spojení se současnou vládou. Tvrdá statistická data se s vjemy lidí shodují - poctivost, svědomitost, pracovitost k vyžití nestačí, střední třída pomalu mizí, vzdělání pohlcuje tmářství z vládní hůry, přičemž v ČR je dle týdeníku Economist druhý největší zisk bohatství z napojení na mocenské státní struktury hned po Rusku. Třešničkou na dortu je stále mnohdy katastrofální stav dostupnosti bydlení či odloučení některých venkovských lokalit pod kormidlem Ivana Bartoše, ministra pro místní rozvoj.

Kde jsou hodnoty Pirátů?

„Pusťte nás na ně“ bývalo svého času velmi autentické pirátské heslo s jiskrou juvenilního ducha. Avšak dnes v područí ODS působí toto motto úsměvně až parodicky. Proč? Hluboký klientelismus, oligarchie, zneužívání moci, napojení vládních garnitur na lobbistické skupiny - toto jsou temné dějiny ODS, které dosáhly takové legendárnosti, že výraz „kmotři“ ve smyslu pochybných lidí těžících z angažmá právě ODS na vedoucích pozicích v zemi, již nikdy z paměti národa českého nikdo nevymaže.

Ještě před volbami se Piráti v koalici se STANem uvolili na tuto skutečnost upozornit, tehdy ještě Piráti cítili kým doopravdy jsou, proč jsou, jak jsou a kam kráčí. Dnes se jejich papírová loď (jejich pevnost, neoblomnost, výdrž se ukázala být metaforicky silná jako tenký novinový list) se rozmočila, rozpustila v nejkalnější vodě naší zlověstné politické reality.

Kde je důstojnost Pirátů?

A co tedy zůstalo z té nadějeplné pirátské duše? Odpověď hledejme v textu s názvem „Selhání levice“, jenž sice není z dílny Pirátské strany, ale k ní přidružené mládežnické organizace Mladé Pirátstvo. Piráti tasili šavle, aby zachránili svou republiku, nyní se však jejich pirátská bitva omezuje na záchranu jejich vlastního plavidla, kdy se nebojí použít opravdu ostrou kanonádu, konstruktivista a věcnost, tyto politické ctnosti, tak z oné pirátské duše opravdu vyprchávají. Nelze to nevidět: starým pravicovým dinosaurům proti rovnosti práv s obstarožními názory dělají úlisnou kulisu, zatímco ryjí do jim hodnotově určitě bližší vzpamatovávající se levice.

Obrovská sebedůvěra podporována ještě stále dobře vycházejícími průzkumy (nad 10 % hlasů voličů u většiny agentur) udělala z Pirátů karikaturu na sebe samé. Ale žádný strom neroste do nebe, pýcha předchází pád. Tudíž je namístě, aby Pirátská strana vystřízlivěla, aby sundala růžové brýle a opět se stala, kým byla na začátku - slibnou politickou alternativou v českém stranickém rybníku.

(Autor je členem politické strany Sociální demokracie)

Zdroje:

Bakalářská práce Vznik a vývoj České pirátské strany v letech 2009–2019 https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/125848/130301790.pdf?sequence=1

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz