Článek
Hlavní příčiny toho, že máte nezvladatelné chutě na sladké dobroty:
- jíte málo, nevyváženě, prostě vám něco chybí
- držíte nebo jste v minulosti drželi různé diety a detoxy
- ve vašem jídelníčku je málo bílkovin
- vynecháváte komplexní sacharidy, přílohy, pečivo
- nemáte ve svém jídelníčku dostatek vlákniny
- jste zvyklí na vysoký příjem jednoduchých cukrů
- vše sladké jste si ze dne na den zakázali a to vás trápí
- psychické podněty (nuda, lítost, bolest a další)
Možná se v některém z výše zmíněných bodů poznáváte, ale přijde vám to úplně normální. Vždyť se přeci snažíte zhubnout, tak jak na to jít jinak než vynechat sladké, jíst menší porce a čekat na výsledky? Takhle ale hubnutí opravdu nefunguje, tedy když na to chcete jít zdravě a trvale bez jojo efektu. Pokud jste teď zmateni a máte pocit, že nevíte, jak to tedy dělat správně, můžete mrknout sem, kde se dozvíte, jak se pustit nejen do úspěšného, ale také do zdravého hubnutí.
Co se týče psychické stránky věci, vzpomínáte na dětství, kdy jste si natloukli koleno a maminka vás jako „bolestné“ vzala na zmrzlinu nebo vám koupila nějakou dobrotu? Už tady může být vaše nynější závislost na sladkém zakořeněná. Jste smutní, trápíte se - dáte si čokoládu. Možná se teď usmíváte, vzpomínáte a říkáte si „to už je dávno pryč“ ale není. Tyto zvyky se v nás drží opravdu dlouho a třeba i po celý život. Já třeba naprosto „nesmyslně“ miluji klasické bílé rohlíky. A úplně zřetelně si vzpomínám, jak mi ten dobrý křupavý bílý rohlík táta kupoval v pekárně po cestě ze školy/školky. Takže pokud máte děti a řešíte zdravé stravování, zkuste se nad tím zamyslet.
Jak se vyhnout neodbytným chutím na sladké a nezdravé pochutiny:
Přes den jezte zdravě a vyváženě
Hlavním důvodem vašich chutí je většinou špatně sestavený jídelníček. To, že nutně potřebujete něco sladkého - rychlé cukry - značí, že má vaše tělo jednoduše nedostatek energie a potřebuje ho rychle doplnit. Zamyslete se nad tím, jak přes den jíte. Není to náhodou tak, že přes den jídlo flákáte a než abyste se na něj více soustředili, sáhnete po rychlé dobrotě v podobě sušenky nebo prostě přes den jídlo moc neřešíte a "dojídáte se večer"? Pro tyto případy je dobré mít v práci nebo na cestách připravenou nějakou svačinu z domova. Není potřeba nic složitého, stačí třeba jogurt s vločkami, ořechy a ovocem, nějaký dobrý jogurtový nebo tvarohový koktejl s tím, co máte rádi, případně zapečené tousty nebo plněná tortilla, které si můžete rychle připravit už ráno. Pokud budete přes den správně jíst, uvidíte, že si na sušenku ani nevzpomenete.
Jezte pravidelně, ať nehladovíte
Večer sedíte u televize a přemýšlíte, co byste si asi tak dali. Nic vařit se vám nechce, přeci jen už máte odpracováno a chcete si dát trochu klidu, chápu vás. A taky po těžkém dnu a všem tom stresu si přeci zasloužíte sladkou odměnu, ne. Pro jednou vás to nezabije. Jistě, že nezabije, ale většinou když párkrát neodoláte, je z toho nepříjemný zlozvyk, kterého se špatně zbavuje. Proč vás tedy tyto chutě přepadají? Zase je to špatným jídelníčkem. Přes den jíte málo, nepravidelně, nedali jste si pořádnou večeři, odbyli se třeba jen zeleninou, houskou nebo jogurtem. Tělo je ve stresu a hladoví, nemá z čeho brát energii. Proto, když se večer konečně zastavíte a máte čas reagovat na jeho potřeby, vyšle k vám mozek signál s tím, že chce deficit doplnit. A to rychle. S tím se pak velmi těžko bojuje a chce to velkou vůli, obzvlášť když jste po celém dni unavení a nic se vám nechce vařit nebo připravovat. Proto tomu předcházejte už přes den. Jezte pravidelně a nezapomeňte na kvalitní dobrou večeři, klidně ve večerních/nočních hodinách, ale prostě se kvalitně najezte. Brambůrky nevyřeší ani váš hlad, ani vaši váhu.
Vyhněte se různým dietám a detoxům
Toto je vlastně stejný případ jako předchozí body. Když se vrhnete na dietu či detox, vaše tělo trpí a hladoví, nedostává to, co potřebuje ke svému fungování. Má nedostatek živin a energie, zpomalí se vám metabolismus a přijdou chutě na sladké. Proč? Protože zase potřebuje z něčeho brát energii a fungovat, nemůže se omezovat do nekonečna. Jestli myslíte, že ho „oblbnete“ zeleninovými šťávami, ovocem, nějakými chemickými koktejly nebo něčím podobným, jste vedle. Ono prostě pozná, že je něco špatně, a vrátí vám to nejen těmi nezvladatelnými chutěmi, ale také následným přírůstkem na váze a zadržováním tukových zásob. Takže jestli jste teď nadšení z toho, že jste za týden detoxu zhubnuli 2 kg, nechci vám brát radost, ale pravděpodobně to není to tuk, ale spíše voda a brzy se vám po přechodu na klasické stravování vrátí zpět. Pokud o tom chcete zjistit víc, zase se můžete mrknout na článek přímo o detoxu a spol.
Dbejte na dostatečný příjem bílkovin
Možná teď tak úplně nechápete, jak by vám zrovna bílkoviny mohly pomoci, případně ani netušíte, co to takové bílkoviny jsou. Jestli se o nich chcete dočíst víc, přejděte k tomuto článku, kde zjistíte, jak vám mohou jednoduše pomoci s hubnutím a jaké mají benefity. Když si to zjednodušíme, bílkoviny najdete v mase, rybách, mléčných výrobcích, dokonce i oříšcích, semínkách a luštěninách. Snažte se je mít zastoupené v každém svém jídle. Tento bod považuji za opravdu důležitý. Mám ověřené nejen na sobě, ale i spoustě lidí z mého okolí a klientů, že po zvýšení podílu bílkovin ve stravě se chutě na sladkosti razantně omezily, u většiny dokonce úplně vymizely. Plus bílkoviny zasytí na delší dobu, takže vás nebudou hnát do lednice pocity hladu.
Nevynechávejte přílohy a pečivo
Dalším důvodem, proč se tělo dožaduje jednoduchých cukrů, je to, že mu jich nedáváte dostatek v komplexní formě. Abych to přeložila. Sacharidy nejsou jenom bílý cukr, ale jsou i v pečivu, vločkách, zelenině, moukách a přílohách. Pokud využijete celozrnné pečivo/mouky, brambory, luštěniny a tak podobně, jedná se o komplexní sacharidy, které se uvolňují postupně, pomohou vám k tomu, že nebudete mít brzy hlad a na dlouho vás zasytí. Takže chutě na sladké nepřijdou. Může za to vláknina, v nich obsažená. Proto nevynechávejte přílohy a kvalitní pečivo, vaše tělo je ke svému fungování potřebuje a je to vlastně hlavní zdroj energie. Bez nich budete nervózní a v nepohodě, plus také unavení. Když tělu sacharidy nedáte, přijdou veliké chutě na sladké, kterými si to bude chtít vynahradit. Což je samozřejmě škoda, protože pravděpodobně neodoláte a celá vaše celodenní snaha je k ničemu. Plus budete zápasit s nedostatkem energie, únavou a třeba i bolestmi hlavy nebo špatným spánkem a nervozitou. Více o tom najdete tady.
Neřešte své problémy, smutky a nudu jídlem
Je to jen ve vaší hlavě. Stačí si to naprogramovat trochu jinak, najít si jinou zábavu a radost než jsou sladké dobroty. Neřešte problémy čokoládou, ale ideálně nějak konstruktivně. Jděte si vybít zlost a černé myšlenky pohybem, zacvičte si, vyplavte endorfiny a bude vám o moc lépe. Najděte si nový koníček, něco co vás chytne a bude bavit. Vím, že tohle se lépe píše než dělá, ale věřte, že je to jen o zvyku a s trochou pevné vůle najdete spoustu lepších věcí na spravení nálady než jsou nezdravé dobroty. Pokud máte ve svém okolí někoho, komu se podařilo zdravě zhubnout a změnit svůj životní styl na zdravější vlnu, hned si u něj povšimnete i celkově lepší nálady a pozitivnějšího pohledu na svět. A to je přeci skvělé, ne? Zvládlo to už spoustu lidí před vámi, tak proč byste to nemohli zvládnout právě vy.
Zkuste sladké snídaně
Teď přejdeme k pár tipům pro milovníky sladkého. Prvním je dělat si sladké snídaně. Když si hned ráno dopřejete palačinky, lívanečky nebo sladkou kaši, zdravé dorty, bábovky, cheesecaky… uvidíte, že nejen hned budete mít veselejší den, ale také budete spokojenější s tím, že jste si dali něco dobrého a sladkého. Je to totiž i o psychice. Čím víc si něco zakazujete, tím větší na to máte chuť. U hodně lidí to funguje až tak dobře, že po zbytek dne po sladkém netouží a těší se až na nový den a dobrou snídani.
Pečte si zdravé dortíky, koláče a sušenky
Máte rádi ke kávě dortíček? Nebo ke svačině v práci sušenky? Nekupujte je v obchodech, udělejte si trochu času a upečte si je doma. Na internetu najdete spoustu jednoduchých receptů jak na to. Když budete mít upečený dobrý koláč, ani vás nenapadne sáhnout po tatrance. Vtip je v tom, mít něco dobrého připraveného už předem, jinak se uchýlíte k té jednodušší možnosti, kterou je kupovaná dobrota. Připravte se tedy už den dopředu, upečte si něco dobrého na zub a uvidíte, že další den klasickým sladkostem lehce odoláte.
Místo cukru používejte některé ze zdravějších sladidel
Z jakých sladidel můžete vybírat se dočtete v tomto článku o zdravém slazení. Za mě doporučuji například čekankový sirup, kde sladíte místo cukru vlákninou a chutná tak trochu jako med. Případně můžete vyzkoušet sukralózu ve formě flavdrops, což jsou kapičky s mnoha příchutěmi, které se dají použít jak do pečení a vaření, tak i na ochucování nápojů. Dalšími možnostmi jsou xylitol, erythitol nebo stévie (na tu ale pozor, má takový nepříjemný ocásek a málo komu chutná). Nekupujte jiné teď tak populární sirupy krom čekankového (agávový, datlový, javorový, …), s těmi si bohužel ohledně hubnutí moc nepomůžete. Cukrů obsahují opravdu hodně a k tomu jsou velmi průmyslově zpracované, takže se do zdravého ani „hubnoucího“ jídelníčku nehodí, jakkoli se nás různé reklamy snaží přesvědčit o opaku. Stejně tak to úplně nevyhrajete ani s medem, který při tepelné úpravě ztrácí své benefity v podobě vitamínů a zase jsme u obyčejného cukru.
Nechytejte se náhražek jídel
Když vám někdo bude tvrdit, že můžete jídlo nahradit nějakým „zázračným“ koktejlem, pilulí nebo darem od Boha, zkuste se nad tím zamyslet. Jak tělo funguje? Co potřebuje? Opravdu myslíte, že naše tělo je stavěné na chemické polotovary z pytlíku a s nimi bude spokojené? Pokud mi nevěříte, podívejte se na složení. Věřím tomu, že jak uvidíte, co v takových pytlících je, tak se vám protočí panenky a nedali byste to ani svému psovi… tomu určitě ne, ale třeba ani nepříteli. Nehledě na to, že naše tělo je stavěné na zdravé průmyslově nezpracované potraviny, jejich trávení a potřebuje živiny v nich obsažené. A nic z toho v těchto produktech nenajde (i když reklama může tvrdit opak). Opravdu nehazardujte se zdravím.
Dopřejte si kvalitní čokoládu
Poslední bod, kterým vás snad potěším, je čokoláda. Mnoho z vás si určitě myslí, že čokoláda je při hubnutí tabu. Ale tak to není. Samozřejmě je dobré hlídat si její množství, ideálně i dobře vybírat. Například čokoláda s vysokým obsahem kakaa (80-85% a výš) není ani při hubnutí na škodu. Takže až budete mít příště opravdu velkou chuť na něco dobrého sladkého, zkuste nechat v puse rozpustit čtvereček kvalitní čokolády, uvidíte, že uspokojíte chuťové buňky a hubnutí si nepokazíte.
P.S. Nelekejte se toho jednoho čtverečku, tyhle vysokoprocentní čokolády mají jeden čtvereček cca jako ty obyčejné čtyři :)
Tak co, už přemýšlíte, co dobrého si upečete na zítřejší snídani či svačinu? Vím, že to stojí čas a nějaké to úsilí, ale přiznejme si to, denně mrháme časem na spoustu ne tak úplně důležitých činností. Půl hodinku času na upečení dortíku či koláče si určitě rádi najdete, a tuto snahu oceníte nejen vy, vaše postava a zdraví, ale hlavně i další členové rodiny, hlavně ti nejmenší.