Hlavní obsah
Zdraví

Jak zhubnout po padesátce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
17. 2. 17:54

Máte pocit, že po překročení padesáti let věku se vám začaly ukládat tuky i tam, kde nikdy nebyly? Čím je to způsobené a jak se s tím vypořádat?

Článek

Proč po padesátém roce života často dochází k přibývání na váze?

Po padesátce dochází v těle ženy k různým změnám, které mají vliv na metabolismus a ukládání tuků. Jedná se například o hormonální změny spojené s menopauzou, zpomalení metabolismu, ale také úbytek aktivní svalové hmoty a naopak přibývání tukové tkáně. Tohle vše může způsobit to, že musíte začít řešit svoji váhu, i když jste se o ni třeba celý život vůbec nemuseli zajímat a jíte pořád stejně, jak jste zvyklí.

Je vůbec možné po padesátce zhubnout?

Setkala jsem se i s názorem, že od jistého věku se hubnout už prostě nedá. A jestli ano, tak jen nějakými drastickými dietami nebo znatelným ubíráním jídla (z každého chodu si dám jen půlku, k večeři jen salát, vynechám přílohy atp.). Což jsou z mého pohledu právě ty věci, kvůli kterým se hubnutí nedaří a pokud ano, tak jen krátkodobě a určitě ne zdravě. Vy byste totiž neměli chtít trápit své tělo nedostatkem živin a ubíráním porcí si metabolismus, který se přirozeně zpomaluje, zpomalit ještě více. Naopak byste se měli snažit o to, aby se metabolismus co nejvíce zrychlil a vaše tělo mělo všechny potřebné živiny. Protože nechceme být jen štíhlí, ale samozřejmě i zdraví a to do co nejvyššího věku. Kvůli různým dietám, hladovkám, detoxům a restrikci potravin také můžete docílit toho, že namísto, aby tuky mizely, bude si je tělo ještě více ukládat. Špatné stravování se vám pak může vrátit i ve formě únavy, špatné výkonnosti, bolestí hlavy, problémy s pohybovým aparátem atp. Takže takhle určitě ne. Cílem není se omezovat a jíst méně, ale naopak jíst vyváženě, rozumně a dostatečně, aby vaše tělo bylo spokojené, nemělo důvod si tukové zásoby ukládat. Ale jak na to? Podívejme na pár pravidel, která je dobré dodržovat. Uvidíte, že vaše postava bude vypadat lépe, ale také budete mít více energie a celkově budete víc fit.

Dodržujte pitný režim

Často dochází k tomu, že s věkem se snižuje pocit žízně. To ale určitě neznamená, že byste svému pitnému režimu neměli věnovat pozornost. Když ho budete pečlivě dodržovat, vyhnete se tomu, že tělo začne zadržovat vodu a tím pádem budete mít hned několik kilogramů navíc. Pak také nebudete muset řešit různé otoky a celulitidu. Pitný režim vám pomůže i v tom, že budete mít hezkou pleť a samozřejmě přispěje k pročištění organismu. Ideálně pijte čistou vodu, čaje, vyhněte se alkoholu, sladkým nápojům a přemíře kofeinu. Víc o důležitosti pitného režimu si můžete přečíst tady.

Soustřeďte se na dostatečný příjem bílkovin

Jak už víme, s vyšším věkem ubývá svalová hmota. Pokud si ji tedy chceme chránit, je nutné mít v jídelníčku dostatek bílkovin, které nám s tím pomohou. Bílkoviny mají také větší sytící efekt, takže s jejich dostatkem nebudete mít chutě na nezdravé dobroty a návaly hladu. Také mají vysoký termický efekt, takže na jejich zpracování tělo potřebuje více energie. A pro vás je samozřejmě každá spálená energie navíc bonusem. Proto nezapomeňte do jídelníčku zařazovat kvalitní maso, vajíčka, ryby, mléčné výrobky, luštěniny atp.

Omezte cukry, ale neškrtejte sacharidy. Nevyhýbejte se přílohám

Vynechávání sacharidů z jídelníčků je častým nešvarem těch, kdo chtějí zhubnout. Ano, když snížíte objem sacharidů ve stravě, zhubnete. Ale hlavně vodu, kterou sacharidy na sebe váží. Nám jde ale o hubnutí tuku, plus i zdravé spokojené tělo. A k tomu sacharidy neodmyslitelně patří, protože jsou jak zásobárnou energie, tak i důležitých vitamínů a minerálů. Proč se nevyhýbat sacharidům, jsem podrobně sepsala tady. Teď si pojďme povědět, které tedy volit. Vyhněte se sladkostem a potravinám s přidaným cukrem, ideálně i přemíře bílé mouky. Soustřeďte se naopak na komplexní sacharidy, obsahující vlákninu jako jsou celozrnné produkty, zelenina, luštěniny, přílohy (brambory, rýže, celozrnné těstoviny).

Nezapomínejte na zdravé tuky

Tuky bývají často takovým strašákem. Je pravda, že mají vyšší kalorickou hodnotu, takže při hubnutí byste s nimi měli být trochu umírněnější. Ale naopak mají i spoustu benefitů, kvůli kterým je důležité je z jídelníčku nevynechávat. Zdravé tuky obsahují omega mastné kyseliny, které mají velmi pozitivní zdravotní přínos. Zařaďte tedy do jídelníčku pravidelně ryby, oříšky, kvalitní oleje a semínka.

Jezte pravidelně

Vymažte si z hlavy pravidlo, že pro hubnutí je nutné jíst například 5× denně a přesně po třech hodinách. Nezáleží na tom, zda budete jíst 3× nebo 6× denně, každému to vyhovuje jinak. Důležitá je ale pravidelnost jako taková. Zvolte si počet jídel, který v klidu a bez stresu za den dokážete sníst. Rozložte si svůj denní příjem v průběhu celého dne. Nedoporučuji si poslední jídlo dne dávat moc brzy, pokud nejdete brzy i spát. Například pokud si dám večeři v 6 hodin, ale spát jdu až v 11, je velmi pravděpodobné, že budu mít večer hlad a budou mě honit chutě na něco dobrého a to není správně. Neměli byste být hladoví, zbytečně si tím zpomalíte metabolismus a jen postrčíte tělo k dalšímu ukládání tuků. Všechna jídla dne by měla být komplexní. Takže obsahovat všechny potřebné živiny. Bílkoviny, sacharidy, i tuky. Když si k večeři dám jen zeleninový salát, jsou to jen sacharidy. Pravděpodobně budu mít pak brzy hlad a chutě na něco dobrého ke sledování televize. Když si dám komplexní jídlo, klidně zmíněný salát, ale s bílkovinou (vajíčkem, masem, sýrem atp.) a zdravým tukem (lžička kvalitního oleje, avokádo), zasytí mě to na delší dobu. A také doplním zdravé tuky, které jsou důležité pro správné fungování těla.

Hýbejte se, posilujte svaly

Jak už bylo řečeno, svaly mají tendenci s věkem ochabovat a svalová hmota se zmenšuje. Tomu krom správného jídelníčku předejdete tím, že budete svaly pravidelně procvičovat. Najděte si pohyb, který vás bude bavit a budete ho s radostí provozovat pravidelně. Nesoustřeďte se jen na izolované posilování určité části těla. Například pokud se rozhodnete jezdit doma na rotopedu, je to určitě fajn, ale chce to přidat i něco na horní část. Stejně tak jestli vás trápí břicho, tuk z něj neshodíte tím, že ho budete každý den drtit sklapovačkami. Mnohem více vám prospěje komplexní cvičení, kdy posílíte svaly celého těla (budete pracovat na svalové hmotě), plus s ním spálíte i větší množství kalorií (budete hezky spalovat tuky). Pohyb je také dobrým způsobem, jak zase zrychlit zpomalující se metabolismus.

Co si tedy z článku vzít? Pokud vám po padesátce váha začala stoupat směrem vzhůru, nesmutněte. Zařaďte pravidelný pohyb, upravte jídelníček, hlídejte pitný režim, dostatek kvalitních bílkovin a uvidíte, že se váha vrátí zpět tam, kde ji chcete mít. Vyhněte se unáhleným reakcím jako omezování se v jídle, kterými dosáhnete pouze toho, že si ještě více zpomalíte metabolismus. Stejně tak nevynechávejte určité skupiny potravin, jako například přílohy či tuky, protože i tyto živiny jsou pro naše tělo a zdraví důležité. A nám přeci nejde jen o hubnutí, ale hlavně o to být i ve vyšším věku zdraví a ve skvělé kondici.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz