Hlavní obsah
Zdraví

10 nejčastějších výživových mýtů o hubnutí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com
10. 2. 0:00

Dnes se podíváme na nejčastější výživové mýty o hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu velmi zkomplikovat, případně způsobit i to, že vám hubnout vůbec nepůjde.

Článek

1. Musím jíst každé 2-3 hodiny

Frekvence jídel je velmi individuální. Někomu vyhovuje více malých jídel, dalšímu jen tři větší. Oba způsoby jsou správné a na obou se vám hubnutí může velmi dobře dařit. Redukce hmotnosti totiž není o tom, kolik porcí jídel za den budete jíst. Důležité je, kolik jídla celkově za celý den/týden/měsíc sníte. Rozložte si tedy jídla podle svých preferencí a samozřejmě i možností. Když budu pracovat ve směnném provozu nebo jako prodavačka, dost obtížně budu jíst přesně po třech hodinách. Naopak pokud jsem například maminka na mateřské dovolené a dělám pravidelně svačiny svému dítěti, je pro mě pravděpodobně snazší dát si svačinu rovnou s ním.

2. Ovoce se může jíst jen dopoledne, odpoledne se po něm tloustne

Tělo nevnímá odpolední hodinu jako impuls k tomu, že by se mělo ovoce jinak metabolizovat a ukládat přímo do tuků. Samozřejmě není úplně vhodné si třeba chvíli před spaním dopřát velké množství sacharidů (cukrů), které ovoce obsahuje. Ale když si ho dáte na odpolední svačinu, třeba i dobře načasovanou večeři, hubnutí vám to určitě nepokazí. Zase jde o množství jídla, ne o určitou hodinu.

3. Můžu jíst jen do pěti odpoledne

Poslední jídlo si můžete dát bez obav 2-3 hodiny před spaním. A ani u tohoto doporučení není důvodem to, že byste pak začali tloustnout. Důvod je ten, abyste nešli spát s plným žaludkem.

4. V začátcích hubnutí se musím detoxikovat

Lidské tělo se odpadních a toxických látek zbavuje průběžně. Slouží mu k tomu ledviny, játra a mnoho účinných mechanismů. Není tedy nutné ho násilně detoxikovat speciálními produkty, poradí si samo. Nejlépe mu to jde ve chvíli, kdy má dostatek paliva (zdravé stravy) a pohybu. Proto se ve svých začátcích nevěnujte nákupu detoxikačních produktů či půstům. Naopak začněte jíst zdravěji, pravidelně, vyváženě a vaše tělo bude spokojené.

5. Sacharidy se večer nesmí jíst, ukládají se ve formě tuků

Věřte, že sacharidy mají stejnou kalorickou a nutriční hodnotu ráno i večer. Dejte si pozor, abyste celý den jedli vyváženě, nehladověli a jídla nevynechávali. To totiž vede k večerním chutím a přejídání. Pak hrozí, že sníte velké množství kalorií, které už k ukládání ve formě tuků bohužel směřuje. Správná večeře může být tedy například salát s masem, sýrem či vajíčkem. Ale také klasické jídlo s přílohou.

6. Když jím tuky, tak přibírám tělesný tuk

Tuky jsou důležité pro správnou funkci srdce, mozku, tvorbu hormonů a pomáhají ke vstřebávání vitamínů, v nich rozpustných. Jsou tedy stejně nepostradatelné jako další živiny. Je ale důležité myslet na to, z čeho tyto tuky bereme. Zdravé zdroje tuků jsou například oříšky, semínka, avokádo či panenské oleje. Ty také přispívají k zachování správného tukového profilu a regulují hladinu cholesterolu v krvi. Co se týče tuků, například ve slaných dobrotách, smažených jídlech nebo vysoce zpracovaných potravinách, ty nám už tyto bonusy nenabízí.

7. Když budu jíst zdravě (hodně ovoce a zeleniny), tak zhubnu

To nemusí být tak úplně pravda. Pořád se na to musíte dívat tak, že hubnutí funguje na základě kalorického deficitu. Tedy toho, abyste za den spálili více kalorií, než sníte. Například když budete celý den pít ovocné šťávy a smoothie, jednoduše vypijete hodně kalorií a cukrů. Pokud si k večeři dáte misku oříšků, tak díky vysoké kalorické hodnotě tuků v nich obsažených můžete jednoduše svůj denní limit přesáhnout. Bohužel, ani ty nejzdravější potraviny nemůžete jíst v neomezeném množství. Často se také setkávám s tím, že se v takovémto jídelníčku nachází hodně sacharidů (velké porce ovoce, zeleniny atp.) ale naopak velmi málo bílkovin (masa, vajíček a mléčných produktů). To vede k pocitům hladu a nezvladatelným chutím. Pak také k večernímu přejídání, které samozřejmě hubnutí vůbec nepomáhá.

8. Když chci zhubnout, stačí zmenšit porce jídel

Pokud aktuálně jíte opravdu hodně a porce snížíte, tak to povede ke zvýšení kalorického deficitu, a tím pádem k hubnutí. Většina lidí ale nejí enormně moc, naopak je jejich tělo svým způsobem podvyživené. Scházejí mu důležité živiny, nutné pro jeho fungování. Když tedy příjem těchto živin ještě snížíte, spíše problém prohloubíte. Místo zmenšování porcí byste se měli naopak začít soustředit na jejich výživovou hodnotu. Například hranolky se smaženým sýrem, připravené na velkém množství oleje, vám i v malé porci dají veliké množství kalorií (hlavně nezdravých tuků). Když si ale hranolky připravíte z brambor a upečete je v troubě, sýr si k nim obalíte v celozrnné strouhance a dáte také do trouby, plus třeba přidáte i trochu zeleniny, získáte jídlo méně kalorické a s lepší výživovou hodnotou.

9. Jsou potraviny, po kterých se hubne, a další, po kterých se přibírá

Po žádné potravině zázračně nezhubnete. A stejně tak po žádné zázračně neztloustnete. Vždy jde o jejich množství. Samozřejmě jsou potraviny kaloričtější a ty méně kalorické. Těch s vyšší kalorickou hodnotou tedy můžeme sníst méně než takových, které jsou kalorické méně. To ale neznamená, že je nutné je vyřazovat. Například hodně kalorické jsou i oříšky, které jsou ale také velmi zdravé, proto by neměly ve vašem jídelníčku chybět. Není tedy nutné zjišťovat, které potraviny při hubnutí jíst a které naopak vynechat. Ale je dobré hlídat si jejich porce. Pak zhubnete i s potravinami, na které jste zvyklí a máte je rádi, bez pocitů omezování a hladu.

10. Zdravé stravování je velmi drahé

Není důvod, proč při zdravém stravování sahat do peněženky hlouběji, než při tom nezdravém. Naopak při přechodu na zdravější jídelníček ušetříte za různé pochutiny, sladkosti, polotovary, sladké limonády a alkohol. Nemusíte nakupovat nic speciálního. Většinu potravin, které potřebujete, máte pravděpodobně už teď doma a jste zvyklí je běžně nakupovat. Není nutné utrácet peníze za speciální výživové doplňky, případně potraviny v bio kvalitě. Vystačíte si s klasickými přílohami, luštěninami, vločkami, kvalitním pečivem, masem, ovocem, zeleninou (ideálně sezónní pokud chcete ušetřit) a mléčnými výrobky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz