Hlavní obsah
Krása a fitness

10 důvodů proč nehubnete, i když se tak snažíte

Foto: https://pixabay.com/

Jíte zdravě, zmenšili jste porce, ale hubnutí nikde. Pro jistotu přestanete jíst pečivo, koupíte tabletky, které spalují tuk a pořád nic. Už máte pocit, že přiberete i z jídla na obrázku. Kde je chyba?

Článek

Jíte málo

Možná vám to přijde zvláštní, ale mnoho lidí, kteří bojují s váhou, nemá problém s tím, že by se přejídali, ale naopak proto, že jedí málo a nevyváženě. Je to problém především u žen, které chtějí zhubnout. Omezí přílohy, nahradí je zeleninou a celkově sníží porce bez toho, aby zvýšili podíl bílkovin a soustředili se na komplexní sacharidy. To sice může chvíli fungovat, ale brzy se dopracují tak akorát k tomu, že budou tloustnout i z pohledu na čokoládu (jak se říká "tloustnete i z vody"). Pro zdravé hubnutí je opravdu důležité jíst dostatečně a nehladovět. Nemůžete totiž porce ubírat do nekonečna. Vaším cílem není tělo převést do spořícího režimu, ale naopak to, aby se vám rozjel metabolismus a tělo začalo spalovat tuky navíc. Sice je nutné být v kalorickém deficitu abyste zhubnuli, ale není dobré tento deficit přehánět a jíst opravdu málo (třeba i pod úroveň bazálního metabolismu). V té chvíli totiž tělu začnou chybět živiny, nutné pro jeho správné fungování a krom jojo efektu si zaděláváte i na zdravotní problémy.

Moc se omezujete a stresujete

Vše si hlídáte v kalorických tabulkách, jíte jen ty zdravé potraviny, nedopřejete si ani kousek ničeho, co máte rádi, ale váha se prostě nehne. Tak se omezíte ještě víc a hlídáte každé sousto a doufáte, že to pomůže. Tak to ale fungovat nemůže. Krom jídla má na hubnutí vliv i psychika a přemíra snahy v tomto případě ničemu nepomůže. Tělo je z vašeho snažení šokované, neví, co si má myslet. Najednou mu dáváte úplně jinou stravu, než bylo zvyklé v úplně jiném množství. Prostě a jednoduše moc tlačíte na pilu. Jděte na změnu postupně, neodpírejte si nic, co máte rádi, jen si to dopřejte ve zdravějších variantách. Pokud je to velmi nezdravé jídlo, pohlídejte si množství.  Možná to bude znít zvláštně, ale znám spoustu lidí, kteří úspěšně zhubnuli až ve chvíli, kdy celé hubnutí přestali tak moc řešit.

Vynecháváte přílohy a pečivo

Jednou z oblíbených rad pro hubnutí je nahradit přílohy zeleninou a pečivo poslat do věčných lovišť. To je ale samozřejmě hloupost. Vaše tělo komplexní sacharidy potřebuje jako palivo. Tento postup je oblíbený proto, že ze začátku opravdu rychle zhubnete (většinou ne tuk, ale vodu - sacharidy váží vodu v těle, třeba i svaly), ale na váze to poznáte a to vás bude velice těšit. Problém je ale v tom, že tohle dlouhodobě dodržovat zvládne málokdo, a není k tomu ani důvod. Časem si prostě nějakou tu přílohu atp. dáte a váha vám to vrátí nárůstem hmotnosti, takže zase striktně vše vynecháte a dostanete se do začarovaného kruhu. Kdykoli si dopřejete byť jen něco málo navíc, vaše váha se vyhoupne nahoru dvakrát tolik, než šla původně dolů. Plus pokud nemáte nějakou intoleranci, kdy sacharidy prostě musíte cíleně omezit, tak vám zcela jistě budou scházet i tak nějak „psychicky“ a budete smutní, že ostatní si můžou dát pizzu a neztloustnou, ale vy se na ní nemůžete ani podívat. Proč se nebát příloh a pečiva jsem podrobně rozepsala v tomto článku.

Jíte jen do určité hodiny a pak hladovíte

Někde jste se dočetli, že byste měli jíst jen do pěti hodin večer, cokoliv sníte pak se nějakým kouzlem uloží ve formě tuků a už je neopustí. Proto v pět hezky jen salátek a pak si u televize nervózně koušete nehty a nakonec jdete raději spát, abyste nevybílili celou ledničku. Jak už jsem psala, neměli byste hladovět, tím si zbytečně zabrzdíte metabolismus a vašemu hubnutí to jen uškodí. Ne, opravdu není žádný vesmírný zákon, že tělo od určité denní hodiny vše ukládá a že k večeři si nesmíte dát pečivo či přílohu. Jde o to, co a kolik sníte dohromady za celý den/týden/měsíc. Ne o to v kolik hodin toho daného dne se najíte. Dopřejte si pořádnou kompletní večeři. Vaše tělo vám bude vděčné, bude se vám hezky spát, nebude vás honit mlsná, plus hubnutí půjde, jak má.

Máte v jídelníčku málo bílkovin

Soustředíte se na to, abyste jedli co nejvíce zeleniny, ovoce a celkově zdravých potravin, ale zapomínáte si hlídat množství bílkovin, které za den sníte. Ideálně by se každé vaše jídlo mělo skládat ze všech tří makroživin: bílkoviny - sacharidy - i tuky. Pokud si ke svačině dáte jen jablko, jakkoli je zdravé, není to plnohodnotná svačina a ničemu tím nepomůžete. Jen zbytečně rozdráždíte žaludek, dopřejete si něco málo cukrů a za půl hodiny budete mít zase hlad. Bílkoviny jsou pro úspěšné hubnutí velice důležité. Nezapomínejte na ně, a neládujte se zbytečně jen cukry i když třeba ve formě zdravého ovoce. Pro příklad. Když si ke snídani dáte vločkovou kaši s ovocem, je to sice zdravá varianta, ale ne úplně dostatečná. Chybí vám zde právě dostatek bílkovin, jsou to samé sacharidy. Vmíchejte tedy do kaše třeba jogurt s vysokým obsahem bílkovin nebo tvaroh, pokud máte doma protein, můžete ho použít na doslazení. Po snídani založené pouze na sacharidech budete mít brzy hlad a chutě. Stejně to udělejte u každého jídla během dne. Například k obědu opravdu nestačí jen zeleninový salát, přidejte si do něj maso, vajíčko nebo například tuňáka. Uvidíte, že s bílkovinami vám hubnutí půjde o dost lépe. Plus vzhledem k tomu, že umějí zasytit na delší dobu, nebudete mít za hodinu zase hlad a zabráníte tomu, abyste místo tuků hubnuli svalovou hmotu.

Málo spíte

Mnoho lidí to podceňuje, ale spánek je pro vaše zdraví a hlavně i hubnutí naprosto nepostradatelný. Pokud bude vaše tělo vysílené a unavené, na hubnutí mít náladu určitě nebude. I když je to v naší uspěchané době někdy těžké, udělejte si na něj čas. Budete se možná divit, jak moc to vám i vašemu hubnutí pomůže.

Málo pohybu

Sice jíte zdravě a vyváženě, ale pořád nevypadáte tak, jak jste si představovali. Hubnout jde i s minimem pohybu, je ale jasné, že s pohybem to jde nejenom lépe, ale také tělo s ním vypadá úplně jinak. Hezky se tvaruje, svaly se zpevňují a tak dále. Proto nečekejte se sportem až zhubnete, připojte ho k vaší hubnoucí snaze a uvidíte, že z pohledu do zrcadla hned budete mít větší radost. Není nutné jít hned zvedat činky do posilovny nebo uběhnout maraton. Stačí i procházky, výlety s rodinou nebo jakýkoli pohyb, který máte rádi. A ne, nebojte se, když začnete cvičit, opravdu z vás do pár dní nebude místo jemné dívky Rambo. O výhodách silového tréninku i pro ženy se více dočtete tady. Hubnout a přitom i postavu formovat je vlastně to nejjednodušší řešení. Vím, že hodně lidí na to jde tak, že nejdřív zhubnou a pak budou postavu zpevňovat. Za mě je to ale zbytečná dvojitá práce, která zabere dvakrát tolik času než když to uděláte oboje dohromady.

Moc pohybu

Opačným problém je to, že sportujete, makáte jak blázen, ale váha pořád zůstává stejná. Většinou je to tím, že jste své aktivitě neuzpůsobili jídelníček (jíte méně než byste měli, nemáte dostatek bílkovin), případně vám schází dostatek regenerace. Pokud se hodně hýbete, musíte i dostatečně jíst, aby tělo dostalo živiny, které potřebuje na následnou regeneraci. To nás vrací k prvnímu bodu - jíte málo a tělo si drží tukové zásoby. Pak může být kámen úrazu ještě v tom, že tělu nedopřáváte potřebnou regeneraci. Není nutné cvičit každý den, je lepší si dávat pauzy, aby tělo mělo čas regenerovat a spokojeně hubnout. Pak je také dobré střídat cvičené partie (třeba jeden den vršek těla, druhý spodek) a nepřetěžovat stále jen jednu partii (např. každodenní jízda na rotopedu, kdy sice trénujete nohy, ale vršek těla „leží“ ladem). Ještě bych chtěla upozornit v souvislosti s pohybem na jednu věc. Když se začnete pravidelně hýbat, je možné, že váha bude stát nebo se dokonce zvýší i z důvodu nárůstu vody ve svalech (pro jejich regeneraci). Nevzdávejte tedy hned cvičení s tím, že na hubnutí nepomáhá, dejte tomu čas. Pak je také dobré se soustředit spíše než na ručičku na váze na centimetry. Je totiž dost možné, že se vám daří hubnout tuky, ale naopak se zvyšuje svalová hmota, takže i při vyšší či stejné váze můžete být pohledově znatelně štíhlejší a mít o dvě velikosti menší kalhoty.

Málo pijete

Jak už jsem psala v několika článcích, pitný režim je jeden z nejdůležitějších bodů, který byste si měli hlídat. Zkuste vypít za den alespoň dva litry vody. Omezte sladké limonády a džusy, které se honosí tím, že mají 100% ovoce, ale je to jen obarvená voda. Mějte pořád sklenici s vodou na očích a noste lahev s vodou s sebou. Bez pitného režimu to prostě nepůjde.

Je to v hlavě…

Klasická hláška v hodně diskuzích, skupinách a článcích o hubnutí. Proč nehubnu? Je to v hlavě! No, po pravdě je. Srovnejte si to, proč vlastně chcete hubnout, co pro to chcete udělat, co od toho očekáváte. Nedávejte si nereálné cíle, jako že do měsíce z vás bude top modelka nebo u mužů fitness bůh. Jděte na hubnutí s radostí, jezte co máte rádi, mějte potěšení z nových receptů a z toho, jak vaší rodině chutná. Cvičte tak, aby vás to bavilo, sportujte pro radost ne pro shozená kila. Pokud pro vás bude hubnutí jen nutnost, povinnost a stres, tak to prostě nikdy pořádně a dlouhodobě fungovat nebude. Neočekávejte výsledky ze dne na den, buďte ve své snaze konzistentní. Každému jde shazování tuku jinou rychlostí. Někdo hned za první měsíc zhubne 4 kg, další zhubne svůj první kilogram třeba až po dvou měsících.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz