Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ivance Deváté věk nevadí, naopak si léta ještě přidává

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Marie Formáčková
22. 8. 10:20

„Jak se v tom vedru máš?“ zeptala jsem se, když jsem jí dnes volala. „Výborně,“ odpověděla radostně a já jí to věřila.

Článek

Známe se léta, v ženském časopise, kde jsem kdysi pracovala, začala publikovat své povídky a fejetony, když odešla středem z divadla, kde hrála od studií. Byla výbornou a obsazovanou herečkou a jako mávnutím kouzelného proutku se z ní stala výborná a vydávaná spisovatelka. Ani mezi těmito dvěma profesemi neměla přestávku, prostě jen přehodila výhybku.

V posledních letech spolu jezdíme na besedy a pro mne je to něco jako lázeňská kúra, jak se ostatně jmenuje jedna z jejích dvaceti knih. Jedna z jejích mimořádně úspěšných knih. Další její knížka se jmenuje Šťastná za všech okolností, a to ji charakterizuje naprosto přesně. Pořád je v dobrém rozmaru, dnes mi vyprávěla, jak skvělé švestkové knedlíky si uvařila a jak zmátla jednoho svého syna, když mu omylem poslala seznam věcí, které jí má koupit, na řadě byl totiž ten druhý syn. Miluji její historky, dokázala bych ji poslouchat hodiny a právě kvůli ní se stále dokola dívám na britský seriál Slečna Marplová, kterou skvěle namluvila.

Řekla mi také, že dostala nabídku na filmovou roli, a prý to bylo velmi zábavné. „Zeptala jsem se jich, jestli vědí, že mi bude dvaadevadesát a oni řekli, že to vědí. Tak jsem jim řekla, že zřejmě taky vědí, že jsem neuvěřitelně krásná. Na to kývli také, a tak jsme se domluvili,“ líčila mi se smíchem. Dvaadevadesát jí ale ještě není, pět let si přidala, krásná ovšem opravdu je, i když to řekla jenom pro pobavení ostatních.

Ráda se na ni dívám, ráda ji poslouchám a opravdu se těším se na každé naše setkání. A proč o tom vlastně píši? Přečetla jsem si článek jedné mladé dívky, která se každému starému člověku obloukem vyhne, jak uvedla. Nechci jí to vymlouvat, takovým obdobím projde každý z nás. Ale jestli se k mým řádkům dostane, tak ji chci ujistit, že na stáří nic hrozného není, naopak má spoustu výhod a tím opravdu nemyslím důchod. Záleží na každém člověku, jak si umí užívat dne a jakou optikou se na svět dívá. A to není vůbec otázka věku. Otravní jsou mladí stejně jako staří, a kdyby někdo potřeboval rozjasnit svět, může sáhnout po některé Ivančině knížce. Já to dělám pravidelně a opravdu to funguje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz