Hlavní obsah
Názory a úvahy

Politici by měli číst pohádky. Našli by v nich mnohé poučení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com

Zlatá rybka

20. 8. 17:38

Dnes mě v televizní politické debatě fascinovalo sdělení, že neúspěšná kandidátka na prezidenta nechce být pouhou europoslankyní, ale rovnou eurokomisařkou.

Článek

Okamžitě jsem si vzpomněla na pohádku o rybáři a zlaté rybce. Její hrdinkou je rybářka, která chce nejdřív šperky, pak palác, poté chce být královnou a nakonec nemá nic. Zlatá rybka se na ni vykašle a zmizí někde v mořských hlubinách. Nevím, jestli prezidentské exuchazečce a potenciální eurokomisařce rodiče tuhle pohádku četli, nebo ne, ale každopádně by se na ni měla podívat.

Jistě, všichni máme nějaké sny a představy sami o sobě a našem místě ve společnosti. Ale vedle toho také máme určité vychování a víme, že není vhodné se chvástat a přeceňovat. Jednak je to neslušné, ale především to je velmi nesympatické, ostatním se to příčí a může to mnoho bodů v cestě za slávou a uznáním ubrat.

I mnoho českých přísloví se na takovou situaci hodí, třeba Kdo chce víc, nemá nic, nebo Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. A prezidentská exkandidátka zatím ještě ani nestojí na startovací čáře, natož aby dostala pokyn ke skoku. Ještě ji nikdo nenominoval a kolik dostane hlasů, je také ve hvězdách. Ostatně i při prezidentských volbách jí hodně uškodilo, když o sobě tvrdila, že je krásná, nebo něco v tom smyslu. Tohle o sobě říkala snad jen zlá královna ve Sněhurce. Ostatně i ona na to doplatila.

Kdysi před lety jsem byla v porotě soutěže Miss. O jedné z adeptek se od začátku tvrdilo, že jasně vyhraje, přítomní muži se kolem ní točili jako liány, byla opravdu krásná. Ale sympatie celé poroty nezískala a nakonec byla druhá. Na ten její šokovaný výraz nikdy nezapomenu a ona určitě také nezapomněla. Pokud mohu soudit podle jejího dalšího osudu, poučila se z toho. Možná si přečetla onu pohádku o rybáři a zlaté rybce, kterou bych dnešním politikům předepsala jako povinnou četbu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz