Hlavní obsah
Lidé a společnost

Slavné herce zachránil před zapomenutím Jára Cimrman

Foto: Humoristické listy 1881, volné dílo

Znalci divadla Járy Cimrmana zcela jistě znají ze hry Záskok herecké manžele Bittnerovy, uprchlíky divadelní společnosti Lipany.

Článek

I když tomuto divadlu je blízká mystifikace, tito manželé skutečně existovali a šlo ve své době o velmi obsazované a populární herce. On se jmenoval Jiří Bittner, narodil se v roce 1846 a po skončení reálky a po návratu z polského povstání a posléze polsko-pruské války se stal hercem. Nejprve byl členem Kramuelovy kočovné společnosti, poté hrál v Prozatímním divadle, nějaký čas také v Berlíně a svou kariéru završil v pražském Národním divadle, kde byl velmi obsazovaným a diváky obíbeným hercem. Navíc nejenom hrál, ale také byl literárně činný, psal vlastní díla a překládal z němčiny a polštiny.

Jeho žena Marie byla o osm let mladší, a i když pocházela z rodiny truhlářského mistra, k umění měla od dětství blízko. Vedla ji k tomu zejména maminčina sestra Lori Šomková, která byla proslulou snoubenkou Karla Hynka Máchy. Na herectví Marii slavná Otýlie Sklenářová-Malá připravila tak dobře, že ji hned přijali do Prozatímního divadla, poté hrála v Německu, a to společně se svým manželem, nějaký čas působila i v Moskvě a Rize, poté byla přijata stejně jako její manžel do Národního divadla. Byla krásná, talentovaná, obletovaná.

Jenomže nic netrvá věčně a zejména krása bývá pomíjivá. Marii se blížila čtyřicítka a dostavil se pocit neuspokojení. Z velkých rolí ji začaly vytlačovat mladší kolegyně a ona se s tím bolestně smiřovala. Situace se vyhrotila v roce 1892, kdy se dostala do sporu s režisérem Jakubem Seifertem o pojetí role Porcie v Shakespearově Kupci benátském. K tomu byla obviněna z nevlasteneckého jednání a vlastizrady, z divadla odešla a později se tam vrátila ještě několikrát jako host.

Tehdy se s manželem rozhodli, že se stanou rodiči. Jí bylo dvaačtyřicet, jemu padesát. Dítě se však narodilo mrtvé, otěhotněla velmi rychle podruhé a další osud manželů toužících po potomkovi popsal divadelní režisér a všestranný literát Jaroslav Kvapil: „Touha po mateřství se stala manželům Bittnerovým záhubou. Druhý plod pod srdcem Maruščiným nedozrál a již v prvních měsících těhotenství nedočkavou matku zahubil… Jiří Bittner přežil svou Marušku jenom o pět let a několik měsíců. Smrt milované bytosti zkrušila jej duševně i tělesně.“

Manželé Bittnerovi jsou pochováni na pražských Olšanských hřbitovech a 10. února by měla Marie Bittnerová narozeniny, od jejího narození uplynulo 170 let.

Zdroj: Česká divadelní encyklopedie, encyklopedie.idu.cz

Jiří Bittner, Z mých pamětí, Praha 1894, dostupné online

Jaroslav Kvapil, O čem vím, Praha, Orbis 1932

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz