Hlavní obsah

Tak mi řekni, kdy byla bitva na Bílé hoře?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels.com

Zeptá se ředitel školy ve filmu Zdeňka Trošky Strašidla dětí hejkala Huga Ester a Eleonora.

Článek

Jestli jste ten film viděli, tak zcela jistě nebudete mít s odpovědí na úvodní otázku žádné problémy. Ale ne každý ho viděl a ne každý dával ve škole pozor. Ano, každému výročí přibývají léta, ono stárne a názory na historické události se mění. Ve škole jsme se učili, že bitva na Bílé hoře je symbolem poroby národa a nástup domy temna, o kterém jsme si četli v románech Aloise Jiráska, někteří historici na to dnes mají jiný pohled a dokonce tuto prohru považují za lepší řešení, než by byla případná výhra. Ale s tím polemizovat nechci.

Bitva na Bílé hoře má dnes výročí. A ti, co již zmíněný Troškův film viděli, tak si možná vybaví scénu, kdy otec hejkal vede své potomky poprvé do školy, ředitel se jich na datum bitvy zeptá a Ester spustí:

„V neděli 8. listopadu 1620. Ten den bylo zataženo a poletoval sníh.“

„Vojenské jednotky odmítnutého Ferdinanda Štýrského společně s pluky Maxmiliána Bavorského dorazily od Unhoště na Bílou Horu krátce po poledni,“ dodá Eleonor.

„Dědeček říkal, že bitva byla rozhodnuta během devadesáti minut,“ doplní Ester.

„Vskutku tak, jenom moravské vojsko vedené mladým Šlikem vydrželo do posledka, avšak bylo porubáno,“ pokračuje Eleonor.

„A dědek měl co dělat, aby si zachránil holou…“ chce doplnit Ester, ale otec hejkal ji zarazí.

Bitva, která byla součástí třicetileté války, znamenala faktický konec českého stavovského povstání. Král Fridrich Falcký s chotí Alžbětou, prvorozeným synem, korunou, klenoty a svatováclavským archivem urychleně opustil Pražský Hrad, klenoty s archivem nechal ve Staroměstské radnici a sám s rodinou a dvořany opustil zemi. Skončilo období konfederace zemí Koruny české, tedy Českého království s Uherském, Rakousy, Lužicemi, Slezskem a Moravou.

Další panovníkův osud byl přesmutný. Asi víte, že se mu říkalo „zimní“ král, neboť vládl velmi krátce, pouhý jeden rok a čtyři dny. Po svém útěku z Prahy zemřel jako štvanec v Mohuči jen dva roky po bělohorské bitvě, buď na mor nebo tyfus. A jestli si ho chcete spolu s touto pro něj fatální bitvou připomenout, jeďte do Pyšel, tam je jeho jediný pomník.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz