Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Vážně je těžké se seznámit? Moje generace s tím problém neměla

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com

Láska

19. 8. 14:40

Kamarád psychoterapeut mi řekl, že většina jeho klientů má problémy s navázáním známosti. Prostě si nemohou najít partnera či partnerku.

Článek

A přitom to vypadá, že těch možností je dnes nekonečně mnoho. Lidé mají k dispozici sociální sítě, čtyřiadvacet hodin denně se tam mohou potkávat, diskutovat, poznávat se. K tomu jezdí stejně jako minulé generace v dopravních prostředcích, chodí do zaměstnání, za kulturou… Prostě denně se člověk může seznámit se spoustou lidí. Přesto narůstají počty osamělých, kteří sice touží po partnerství, ale nedaří se jim nikoho vhodného nejít.

Jsou snad náročnější, vybíravější, méně tolerantní? To určitě ne, lidstvo se v podstatě nemění, protože i dnes řešíme totéž, o čem psali ve svých dílech autoři v antice a v dalších historických dobách. Pořád žijeme podobné životy, v nichž velkou roli hraje láska a přátelství. Bez toho život nestojí za nic, protože lidí, kteří se obejdou bez druhých, je minimum.

Možná dnešním uchazečům o lásku nikdo neporadí. Nám se radilo, dokonce nám občas někdo nějakého partnera či partnerku dohodil. Postava Kecala ze Smetanovy Prodané nevěsty není výmysl autora libreta Karla Sabiony, před vznikem seznamek a podobných institucí se opravdu někteří lidé dohazováním profesionálně zabývali a nějací se zcela jistě vyskytují i dnes.

Možná je důvodem slabá sebedůvěra, obavy ze ztrapnění nebo něco podobného. Ale to je zcela zbytečné. Krásný návod na seznámení mi kdysi prozradila hvězda prvorepublikových filmů Zita Kabátová, s níž jsem napsala několik knížek. „Není nic jednoduššího, prostě toho, který se ti líbí, pozveš na kávu nebo na něco, co má rád. Buď pozvání přijme, a pak už ani tu kávu vařit nemusíš, nebo odmítne, ale tím nic netratíš. Ani dobrou pověst. Ovšem to se stane málokdy, mně osobně nikdy.“

Káva už možná dneska není in, ale pozvat lze na cokoliv jiného, hlavně se to musí zkusit. Mám k dispozici i zkušenost jednoho muže, který má u žen a dívek nebývalý úspěch. „Pozvu ji na večeři, nekoukám na ceny jídel, nechám štědré spropitné a na cestu domů objednám taxi. Ještě nikdy jsem nakonec v tom taxíku nezůstal sám.“ A víte o čem to je? O odvaze, o štědrosti, o velkorysosti. Lakomce má totiž v oblibě málokdo. Ani obdivovatelé Molièrova díla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz