Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dokud je na cíga a pivko, žádná bída rozhodně není

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Freepik

Ilustrační foto

13. 11. 18:03

Lidé pořád pláčou, že je velká bída a Fiala tohle a Fiala tamto. Přitom když jsem dneska našel cizí účtenku, vsadil jsem se sám se sebou o 5 korun, že tam bude pivo a cigarety. Vyhrál jsem.

Článek

Není to první ani poslední článek, ve kterém si někdo stěžuje na to, že lidé mluví o bídě a přitom utrácejí. Byl jsem k tomu zprvu trochu skeptický, protože jako student sám vidím, že peníze se umí krásně kutálet a hodně si rozmýšlím, jestli si vůbec koupím kebab, nebo radši zajdu na pořádný oběd do školní jídelny, který je skoro za polovinu ceny. Zdá se ale, že to bude jen nějaká moje sociální bublina tvořená uplakánky v diskuzích, protože jak se zdá, lidé si hubu neošidí a nakupují i mnoho zbytností.

Cíga a tři petky pivka, ať je to pondělí hezčí

Šel jsem zrovna do večerky pro pár drobností na vaření. Poprosil jsem o tašku (i když to dělám opravdu nerad, protože plasty) a odvrátil pohled k peněžence. Milá Vietnamka mi zatím nákup nastrkala do igelitky, zaplatil jsem a když jsem tašku přebíral, všiml jsem si na pultíku účtenky. Předpokládal jsem, že je moje, a tak jsem ji strčil do tašky a šel.

Foto: Frustrovaný Mileniál

Účtenka neznámého zákazníka

Když jsem se doma na účtenku podíval, úplně ve mně hrklo. Nepamatoval jsem si, že bych tam za kousek sýra, rýžové nudle a noky nechal 449 korun. Pak mi to došlo. Na pultíku byla cizí účtenka, kterou tam někdo nechal, protože mu bylo za těžko ji vyhodit do koše o metr dále u dveří.

Než moje oči stihly přejet písmenka a číslice, v duchu jsem se sám se sebou vsadil, že tam bude uvedený nákup cigaret a piva. Měl jsem pravdu. Dvě krabičky cigaret a tři petky piva. Když si vezmu, že mě jeden oběd ve školní jídelně vyjde s dotovanou cenou na průměrně 90 korun, přijde mi 148 korun za krabičku cigaret naprosto šílené. To si někdo doopravdy kupuje? Na jak dlouho ji takový průměrný kuřák má? Den? Den a půl? Přitom liquid do elektronické cigarety mě vyjde 30 ml na 44 korun a mám to na týden.

A kdo si v pondělí kupuje tři petlahve piva? Jistě, nic mi do toho není, ale netvrďte mi, že je bída. Protože tady je jasný důkaz, že opravdová bída ještě nepřišla. Cíga a pivko si totiž v pondělí ve 12:38 koupí pravděpodobně někdo, kdo má čas a peníze mít volno. Nebo možná práci ani nemá, kdo ví.

Závěrem

Netvrdím, že nejsou lidé, kterým zdražování opravdu přitížilo a jsou rádi, že mají střechu nad hlavou. Zatím jsem ale od nikoho neslyšel, že by neměl na nájem nebo na jídlo. Že se ale cigarety zdražily a že je to pruda jsem slyšel už několikrát. Přesto spousta lidí na pivo a cigarety pořád má. Inflace je běžná věc a děje se vždycky, když se v ekonomice stane něco neobvyklého. Třeba covid nebo válka, v historii místo covidu spíš španělská chřipka. Jenže ono je snažší svádět všechno na vládu, než jednoduše přijmout, že svět a ekonomika už jsou zkrátka takové. Co měli říkat naši praprarodiče za druhé světové? Lidé by měli přestat brečet v diskuzích a jestli mají málo peněz, zapřemýšlet, jestli si doopravdy kupují jen to, co potřebují.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz