Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak nás sociální sítě okrádají o čas a proč je tak těžké odložit telefon?

Foto: Pixabay.com

Sociální sítě používají několik jednoduchých triků, aby naši pozornost udržely co nejdéle.

Určitě se Vám už někdy stalo, že jste si řekli: „Jen se na chvíli podívám na Facebook nebo Instagram…“ a najednou uběhla hodina jak nic. Sociální sítě jsou totiž navržené tak, aby nás udržely co nejdéle. Dělají to pomocí chytrých triků, algoritmů.

Článek

Slovo algoritmus možná zní složitě, ale ve skutečnosti je to jen soubor pravidel, která určují, co se stane. Pokud vaříte podle receptů, například kuře na paprice, tak přesně víte co musíte udělat proto, aby jsme dosáhli očekávaného výsledku. Zjednodušeně řečeno, recept na kuře na paprice je algoritmus.

Obsah na míru

Algoritmy na sociálních sítích rozhodují, co nám ukážou na facebookových zdech nebo v instagramových feedech. Používají k tomu několik jednoduchých triků. Neukazují nám všechno, ale vybírají jen zajímavé příspěvky, které nás s největší pravděpodobností zaujmou v prvních vteřinách.

Není tedy náhodou, že pokud se například na Instagramu zobrazí sada rozdílných fotografií a mezi nimi video (to se spustí i bez klikání, aby upoutalo pozornost) a na žádnou z fotografií do pár okamžiků nezareagujeme kliknutím, bude se nám při dalším scrollování zobrazovat právě ten obsah, který je výrazně podobný obsahu v již zmíněném videu. V případě kliknutí na některou z nabízených fotografií, algoritmu jednoduše napovíme, který obsah je pro nás tím zajímavým, který nám má zobrazovat. Stejný princip platí i při lajkování a komentování příspěvků.

Máte pocit, že sociální sítě ovládají více vás, než vy je?

Nastavte si časový limit, který jste ochotní na sítích strávit. Existují aplikace, které vás na překročení limitu upozorní. Nepoužívejte telefon před spaním. Existuje řada studií, které dokazují, že budete mít méně kvalitní spánek. Není to přímo způsobeno sledováním sociálních sítí, ale působením modrého světla obsaženého ve světelném spektru, které mobilní telefon vyzařuje. Nicméně z vlastní zkušeností vím, že sociální sítě tuto dobu výrazně prodlouží :-)

Snažte se sledovat kvalitní obsah. Čím více zajímavých a vzdělávacích příspěvků, tím více vám je algoritmus bude nabízet. Vaše sociální sítě tak budou mít více edukativní charakter a pokud jde o vzdělávání, rozhodně se nejedná o zbytečně strávený čas. Nezapomínejte na reálný svět. Neuškodí dát si čas od času „offline“ den bez telefonu. Je to sice obrovský nezvyk, ale určitě to vyzkoušejte - minimálně jako výzvu, jestli to vůbec aspoň „chvilku“ vydržíte!

Dobrý sluha, zlý pán

Sociální sítě mohou být užitečné, ale nesmíme jim dovolit, aby nám braly příliš mnoho času. Osobně se držím jednoduchého pravidla, že sociální sítě ovládáme my, ne oni nás.

Zdroje:

https://www.internetembezpecne.cz/algoritmy-na-socialnich-sitich-dobry-sluha-zly-pan-co-jsou-vlastne-zac/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zivotni-styl-nespravnym-svicenim-si-kratime-zivot-rika-svetlonos-hynek-medricky-269889

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz