Hlavní obsah

Mýtus o vnějším vlivu na délku života: Genetika stále hraje prim

Foto: Pixabay.com

Genetika vs Expozom

V poslední době se objevila řada studií, které tvrdí, že vnější faktory ovlivňují délku našeho života více než genetika.

Článek

Nejnovější z nich, publikovaná v časopise Nature Medicine, dochází k závěru, že expozom (životní styl, prostředí, strava apod.) ovlivňuje naše zdraví až 17 %, zatímco genetika pouze 2 %. To je však zavádějící interpretace dat, která zjednodušuje komplexní realitu lidské dlouhověkosti.

Genetika je základ, nikoli vedlejší faktor

Představa, že životní prostředí a náš životní styl mají větší vliv než genetika, je lákavá – přece jen by to znamenalo, že máme svůj osud pevně v rukou. Skutečnost je ale jiná. Genetika tvoří základ, na kterém se staví všechny ostatní faktory. Ovlivňuje nejen predispozice k nemocem, ale i to, jak naše tělo reaguje na vnější vlivy.

Například riziko vzniku rakoviny prsu nebo prostaty je silně determinováno genetickou výbavou, nikoliv pouze životním stylem. Podobně Alzheimerova choroba nebo některé srdeční choroby mají genetickou složku, kterou nelze obejít zdravou stravou nebo sportem.

Korelace neznamená kauzalitu

Jedním z hlavních problémů podobných studií je zaměňování korelace za kauzalitu. To, že lidé žijící ve vlastním domě žijí déle, neznamená, že vlastnictví domu prodlužuje život. Stejně tak konzumace sýrů či celozrnných produktů nemusí nutně vést k delšímu životu – může jít o faktor spojený s jinými aspekty, jako je vyšší socioekonomický status nebo lepší zdravotní péče.

Dědictví nelze ignorovat

Každý z nás si nese genetický kód, který určuje, jak se naše tělo vypořádává s nemocemi, jak efektivně zpracovává potravu nebo jak rychle stárne. Můžeme sice zdravým životním stylem oddálit některé zdravotní problémy, ale pokud máme v rodině predispozici k vysokému krevnímu tlaku nebo cukrovce, nelze ji úplně eliminovat.

Geny stále rozhodují

Přestože expozom hraje svou roli v délce života, genetika zůstává klíčovým faktorem. Zjednodušování tohoto tématu a tvrzení, že máme osud zcela ve vlastních rukou, může vést k nepochopení vědeckých dat.

Místo podceňování genetických vlivů bychom se měli soustředit na vyvážený přístup, který bere v potaz jak genetické predispozice, tak zdravý životní styl jako způsob, jak maximalizovat naši šanci na dlouhý a zdravý život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz