Hlavní obsah
Umění a zábava

Muzikant, o kterém se málo píše: Matěj Belko – multiinstrumentalista a věčný řešitel

Foto: Pixabay

Matěj Belko má v hudebním světě velmi široký záběr. Od kapel přes sólové projekty až po produkci – jeho jméno se objevuje na mnoha místech. Zachytit všechny jeho hudební stopy je téměř nemožné, ale pokusila jsem se vytvořit co nejucelenější přehled.

Článek

Život a hudební začátky

Matěj Belko se narodil v roce 1991. Jeho otec, Tomáš Belko, je český textař, libretista, scenárista a saxofonista (Garáž, Sto zvířat a mnoho dalšího). Matěj vystudoval Gymnázium prof. Jana Patočky (2006–2010). Poté se rozhodoval mezi „peďákem“ a „Ježkárnou“ – nakonec zvítězila VOŠ Jaroslava Ježka, kterou však nedokončil (2010–2012). Je ženatý a má dvě děti.

S hudbou začal už jako malé dítě, kdy si na klávesy piána pokládal kostičky lega. Asi ve druhé třídě ho rodiče přihlásili na základní uměleckou školu, kde se učil hrát na flétnu, klarinet a saxofon. Protože ho však z dechových nástrojů neustále bolela hlava, přešel ke kytaře, klávesám a dnes podle vlastních slov k nejoblíbenějšímu nástroji – baskytaře. Seznam hudebních instrumentů, na které je schopný hrát, je ale mnohem delší a možná ho není schopen dát dohromady ani on sám.

Jeho prvním hudebním uskupením bylo klarinetové kvarteto na zmiňované ZUŠ. Na velkém pódiu stál poprvé díky svému otci asi v 16 letech se skupinou Sto zvířat. Protože uměl jejich písničky nazpaměť, nebyl pro něj problém zaskočit za chybějícího klávesistu. A právě „záskoky“ ho provázely i další roky. Dokázal se do druhého dne naučit jakýkoliv repertoár. Noty samozřejmě ovládal, ale často místo nich používal vlastní značky.

Díky tomu od začátku své kariéry hrál se známými kapelami na velkých pódiích. Bral to jako obrovskou zkušenost a příležitost učit se od zkušenějších kolegů. Neváhal přijímat různé nabídky – dokonce si zahrál i na varhany v kostele. To vše ho postupně dovedlo k tomu, že se z něj stal zkušený a žádaný muzikant a dnes je součástí už jen kapel a projektů, které jsou mu blízké.

Vlastní kapelu nikdy nezaložil (pokud nepočítáme pokusy v pubertě). Dnes je stálým členem kapely Tata Bojs, kam přešel od Davida Kollera. Kromě toho hraje s několika dalšími kapelami a zároveň se věnuje řadě projektů. Neživí se jen jako muzikant, skladatel a textař, ale také jako producent, youtuber a hudební publicista.

Kapely

Současné kapely:

  • Tata Bojs – česká hudební skupina z Hanspaulky, která předloni oslavila 35. výročí své existence. Zakládajícími členy jsou Marek Huňát alias Mardoša a Milan Cais.
  • C1ntor1nn1 – kapela pohybující se na hraně hypnotických a psychedelických zvuků (Adam Krofian, Matěj Belko, Daniel Seversson).
  • Lufťáci – vážně nevážný country projekt, kterému se podařilo natočit úspěšnou desku za jediný den.
  • James Harries – muzikant z Manchesteru, který žije od roku 2000 v Česku a jako první na světě natočil oficiální album na mobilní telefon.
  • Blue Shadows – multižánrová skupina, která například natáčela s Vladimírem Mišíkem jeho poslední tři alba Jednou tě potkám, Noční obraz a Vteřiny, měsíce a roky.
  • Duo Modřanka – hudební uskupení s Petrem Šťastným, které se objevuje například v jejich pořadu Kumšt.

Kapely, ve kterých dříve působil nebo hostoval (seznam rozhodně není kompletní):

David Koller, Klara Vytisková, Michal Ambrož & Hudba Praha, Lenka Dusilová & Baromantika, Peter Aristone, Adam Mišík, Tereza Černochová, Petr Kolář, Navostro, Gastrojazz, Lanugo, Johannes Benz, Michal Pelant, Anna K, Sto zvířat, Android Asteroid, Fast Food Orchestra, Mydy Rabycad, Bůhví, Bug’n’dub, Prague Conspiracy, Marsyas, Party Leaders (nepodařilo se mi dohledat podrobnější informace, ale fotku jako jejich člen, na jejich stránkách stále má…),…

Další projekty

  • Jazz do kapsy (2022) – satirický podcast pro Český rozhlas, 10 dílů.
  • Kumšt (2017–2024) – satirický pořad na YouTube, který tvořil s Petrem Šťastným a který sliboval, že vás naučí vše, abyste se mohli stát slavným a úspěšným umělcem. Vydali i zpěvník.
  • HRR – Hodně rychlá recenze (2021 - současnost) – hudebně-publicistický pořad na YouTube, kde je v 5–10 minutách shrnuto to nejdůležitější o vybraném hudebním nástroji.
  • Vercajk (2025–současnost) – nový diskuzní pořad o hudebních nástrojích.

Další aktivity

  • Hudba k filmu: Výjimečný stav (2024)
  • Produkce: Martin Chobot – album Pootevřené dveře (2022), MYDY – V (2022), The Prostitutes (například písničky: Everybody’s Crazy (2025), Inevitably Delayed (2024)). A mnoho dalšího...
  • Divadelní představení: Amerikánka (hudební doprovod, premiéra 2018).

Osobnost a zájmy

Co se týká jeho zájmů, těžko je odhadnout. Zmiňuje, že rád chodí pěšky. Co je jisté – hudba je pro něj nejen povoláním, ale i největším koníčkem. Neustále se vzdělává, zkouší nové nástroje a všechny ty krabičky, o jejichž existenci někteří ani netuší.

Nikdy netoužil být frontmanem kapely, spíše mu vyhovuje být v pozadí a dělat to, co ho baví a dává mu smysl. Nerad dělá věci jen proto, že se mají dělat. Má smysl pro humor, umí si dělat legraci sám ze sebe a často také sám sebe popírá – stačí mu na to dvě věty.

Je exhibicionista, tvůrce dobré nálady a nechybí mu sebevědomí. Někteří ho označují za věčného řešitele všeho možného. Dříve prý rád hledal chyby jiných muzikantů a přehrával je kolegům, aby se pobavili – z toho už ale prý vyrostl.

Matěj Belko je nejen talentovaný muzikant, ale i zajímavá osobnost, která se s hudbou setkává v nejrůznějších podobách. Ať už jako hráč, producent nebo vtipný moderátor. Jeho kreativita a nadšení mu otevírají dveře do stále nových projektů, takže bude zajímavé sledovat, kam ho hudební dráha zavede dál.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Tomáš Belko
James Harries
Sto zvířat

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz