Článek
Větrný mlýn na Chlumkách
Za zmínku určitě stojí relativně hojně navštěvovaná zřícenina větrného mlýna holandského typu. Nachází se necelého půl kilometru od obce na vrchu Chlumky. Stavba pochází pravděpodobně z přelomu 16. a 17. století a vyniká především svou velikostí – díky kruhovému půdorysu o průměru více než 13 metrů se řadí mezi největší v Evropě. O jeho historii se příliš informací nedochovalo, a tak ani není jasné, zda měl mlýn jedno, nebo dvě mlýnská kola.
Zámek Příčovy
V posledních letech ale Příčovy přitahují pozornost kvůli baroknímu zámku, který leží nedaleko centra obce.
Jeho historie není dlouhá, ani příliš zajímavá. Byl postaven v letech 1712-1714. Jeho součástí je rozlehlá zahrada, špejchar a kaple sv. Vojtěcha, nad níž byla původně věžička se zvonem. Stavba dříve zahrnovala i stáje a hostinec s pivovarem.
Vystavět ho nechal Ferdinand Ignác Schönpfluga z Gamsenbergu, který ho odkázal nejmladšímu ze svých šesti synů. Po jeho smrti se majitelé rychle střídali, většinou kvůli finančním problémům. Později se zámek dostal do majetku rodu Lobkoviců, kteří jej dále pronajímali. Obyvatelé zámku se tedy i nadále často měnili.
Významnějším zlomem v historii zámku byla pozemková reforma v roce 1923. Díky ní se dostal do rukou Antonína Hamerského, který působil jako zahradník na zámku v Mitrovicích. Po roce 1990 byl zámek v restituci vrácen jeho potomkům. Nacházel se ale ve špatném stavu a vyžadoval velké investice. Na rozsáhlé opravy bohužel majitelé neměli prostředky, a tak zůstal dlouhá léta bez oprav.
Ani vlastníci z let 2009–2016, Ivana Nesvadbová a akademický malíř Milan Jaroš, stav zámku výrazně nezměnili.
Teprve s Alicí Tomkovou, současnou majitelkou (od roku 2016), se zámek dočkal zásadní obnovy. Byla zrekonstruována střecha včetně krovů, špejchar a nová jsou i vrata s kováním. Restaurována byla i část výzdoby kaple a na zámek byla navrácena věžička, o kterou přišel krátce po druhé světové válce.
Denní zvonění
Jednou z posledních úprav bylo umístění zvonu do obnovené věžičky. Zvon je kovový a jeho silný zvuk se pravidelně ozývá každý den (včetně víkendů) v sedm hodin ráno, v poledne a v sedm hodin večer.
Část obyvatel to vnímá jako naplnění poslání obnovené věžičky a návrat k tradicím. Druhá část obyvatel neskrývá nesouhlas - především kvůli rannímu budíčku. Nutno ale zdůraznit, že zavedení zvonění nepochází z hlavy paní majitelky.
Kulturní akce
Na zámku se konají různé společenské i duchovní akce. Dlabání dýní, adventní koncerty nebo mše. Jednu z nich dokonce celebroval kardinál Dominik Duka.
Paní majitelku všechny tyto aktivity jistě stojí nemalé úsilí a také samozřejmě peníze. Na část oprav využila dotace Ministerstva Kultury, z Programu záchrany architektonického dědictví.
Spory kolem Vlasteneckého setkání
Zdálo by se, že se zámek dočkal svého šťastného konce a je na nejlepší cestě být ku prospěchu obce i všech jejích obyvatel. Místo toho se z něj ale stalo místo, které obyvatele spíše rozděluje. A důvodem není jen zmiňované zvonění.
Paní majitelka totiž na zámku každoročně pořádá Vlastenecké setkání. Akce, které se účastní stovky (možná tisíce) lidí, jejichž dopravní prostředky parkují po celé obci. Projet po už tak úzkých silnicích se stává, především pro autobusy nebo velké zemědělské stroje, velmi obtížným. Akce, při které se zámecká zahrada mění v improvizované podium pro projevy osob spojovaných s dezinformační scénou, nacionalismem a proruskými postoji. Hudební vystoupení i mluvená slova jsou ozvučená natolik, že je slyší celá obec.
Při posledních parlamentních volbách v obci zvítězilo uskupení SPOLU, následované stranou ANO a Piráty se STANem. Tyto tři subjekty získaly dohromady více než 70 % hlasů, což naznačuje, že podobné setkání příliš neodpovídá politickému rozložení obyvatel.
Závěrem
Obnova památek je v dnešní době vzácná. Vyžaduje značné finanční prostředky, čas i trpělivost. Přináší s sebou nové výzvy v mnoha ohledech – nejen pro majitele, ale i pro místní obyvatele.
Snad se obyvatelé Příčov dokáží povznést nad své rozdílné názory a žít spokojeně v místě, které si zvolili za domov. Byla by škoda, kdyby se obec rozdělila kvůli jednomu zámku.
Zdroje: