Hlavní obsah

Patří elektronické cigarety a vaporizéry na dětské hřiště?

Foto: Gabriela Malá/ChatGPT

Zákon, který platí od roku 2017, říká jasně: nepatří. Jenže s rostoucími teplotami roste i návštěvnost dětských hřišť – a není výjimkou vidět tam rodiče s elektronickou cigaretou nebo vaporizérem v ruce.

Článek

Klasické cigarety? Škody jsou dobře známé

O škodlivosti klasických tabákových cigaret dnes už nikdo nepochybuje. Škodí nejen samotnému kuřákovi, ale i jeho okolí. Zvyšují riziko rakoviny, způsobují plicní i srdeční onemocnění – a to nejen aktivním kuřákům, ale i pasivním.

Ti jsou vystaveni více než 4000 škodlivým látkám, z nichž přes 70 je karcinogenních, tedy potenciálně rakovinotvorných. Mezi nejvýznamnější složky patří dobře známý nikotin, dehetoxid uhelnatý.

Méně známý je fakt, že vydechovaný kouř obsahuje některé škodliviny v ještě vyšší koncentraci než kouř vdechovaný. Nepříjemný zápach je pak pro okolí už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

To všechno je dnes naštěstí všeobecně známo, a tak si už málokdo troufne zapálit cigaretu přímo na dětském hřišti. A pokud přece jen ano, bývá zpravidla rychle upozorněn ostatními rodiči. K menším (a někdy i větším) konfliktům dochází spíše tehdy, když si někdo odskočí „jen“ za branku hřiště.

A co elektronické cigarety?

Na první pohled se mohou zdát jako naprosto neškodné – některé z nich dokonce příjemně voní. Ale je tomu skutečně tak? Co vlastně vychází z elektronických cigaret?

Ne kouř, ne pára – ale aerosol

Elektronické cigarety neprodukují klasický kouř ani páru, ale aerosol – směs drobných částic, vznikajících zahříváním tekutiny (e-liquidu).

Na rozdíl od klasických cigaret zde nedochází ke spalování, ale pouze k zahřívání. Tento proces vede ke vzniku nových chemických sloučenin, které mohou být škodlivé. Aerosol neobsahuje jen látky uvedené ve složení náplně, ale i další složky vzniklé reakcí tepla s materiály uvnitř zařízení.

Co aerosol může obsahovat?

  • Nikotin (včetně jeho stop i v beznikotinových náplních)
  • Propylenglykol a rostlinný glycerol
  • Aromatické látky (některé toxické při zahřátí)
  • Těkavé organické sloučeniny (VOC)
  • Těžké kovy (nikl, olovo, chrom)
  • Formaldehyd a acetaldehyd (vznikající při přehřívání)

Je sice pravda, že koncentrace škodlivých látek v aerosolu e-cigaret je obecně nižší než u tabákových cigaret, ale nižší riziko neznamená žádné riziko. Navíc aerosol rozhodně není „čistá pára“.

Přístroje na zahřívání tabáku – alternativa, nebo jen iluze bezpečí?

Třetí kategorií jsou přístroje na zahřívání tabáku, nikoli tekutiny. I z nich vychází pouze aerosol, ale jeho složení je chemicky i pocitově blíže klasickému cigaretovému kouři.

Tím, že nedochází k přímému spalování, snižuje se množství některých škodlivých látek, ale rozhodně zcela nemizí. Najdeme v něm opět nikotin, těžké kovykarcinogeny.

Navíc platí: nižší obsah škodlivin neznamená automaticky nižší riziko.

Vzhledem k poměrně krátké době, po kterou jsou tato zařízení na trhu, stále chybí dostatek dlouhodobých studií, a jejich vliv na aktivní i pasivní uživatele zůstává předmětem vědeckého zkoumání.

Etická rovina: Jaký příklad dáváme dětem?

Na závěr je třeba zmínit i etický rozměr celé věci. Pokud je dnes zákaz kouření klasických cigaret na dětských hřištích všeobecně přijímán, mělo by být stejně samozřejmé odmítání i všech ostatních forem „moderního“ kouření – tedy i e-cigaret a zahřívaného tabáku.

Rodiče na hřištích nepředstavují vzor jen pro své vlastní děti, ale i pro ty ostatní. Děti nerozlišují mezi cigaretami klasickými, elektronickými nebo „voňavými“ variantami. Všechny pro ně znamenají totéž: normu, návyk a běžnou součást chování dospělých.

Dětská hřiště mají být bezpečným a zdravým prostorem. Pokud chceme jít dětem příkladem, měli bychom respektovat nejen zákon, ale i zdravý rozum.

Zdroje:

https://www.plicnilekarstvi.cz/novinka/2277/koureni-zahrivaneho-tabaku-neni-bez-rizika-shoduji-se-odbornici/

https://szu.gov.cz/odborna-centra-a-pracoviste/centrum-podpory-verejneho-zdravi/prevence-zavislosti/nikotin/elektronicke-cigarety/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%A1_cigareta

https://www.nicoland.cz/blog/chemicke-slozeni-cigaretoveho-koure/

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-65

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz