Článek
Návštěva tedy pro mě není nic extra nepříjemného. Naopak, popovídáme si o bývalých spolužácích, o svých rodinách a dětech.
Jako doktorka je také velmi příjemná a šikovná. Pokud mi opravuje zub, pracuje rychle a bezbolestně.
Pamatuji si, že když jsem k ní začala chodit, za opravu zubu jsem platila asi 300 Kč. Je pravda, že je to už pár let. Proto jsem byla víc než překvapená, když mi kaz opravovala naposledy. Byl menší, nic složitého – podle jejích slov. Při placení mi říká: „Že jsi to ty, tak mi dej jen 1800. Já něco napíšu na pojišťovnu.“ S falešným vděkem jsem přiložila kartu k terminálu a s úsměvem se rozloučila. Už při zavírání dveří ordinace jsem protočila oči a zbytek dne se z té sumy vzpamatovávala.
Ale nakonec jsem si řekla: No co… Bylo to po dlouhé době, tak to přežiju. Jenže při další prevenci mi našla další kaz a já zaplatila 1950 Kč. Řekla jsem si, že to teda ne.
Začala jsem tedy dvakrát do roka chodit na dentální hygienu. Naučila jsem se používat mezizubní kartáčky i nit a přešla na dražší, a tedy snad kvalitnější, zubní pasty i kartáčky. Péčí o svůj chrup jsem tedy začala trávit mnohonásobně víc času než dřív. A výsledek?
Při další prevenci bylo vše v pořádku.
Jen váhám, jestli to za to stojí… Nebylo by lepší jednou za rok, za dva zaplatit za opravu zubu a ušetřit peníze i čas za všechny ty pomůcky a dentální hygienistky? Vyvrtání trvá slabých dvacet minut a díky umrtvující injekci je to v podstatě bezbolestné. Naproti tomu dentální hygiena trvá hodinu a neustále se mi zvedá žaludek. Takže celou dobu bojuji sama se sebou. Moje dítě se každé ráno dobývá do koupelny se slovy: „Co mi to tak dlouho trvá?“ a večer mi klade stejnou otázku můj partner.
Jasně, mám zdravé zuby. Jen mě zaráží, že prevence je nákladnější než samotné léčení.