Hlavní obsah
Cestování

Belfast, Severní Irsko

Foto: Giovanna Arancione

Nástěnné malby, Belfast, Severní Irsko

Příběh o tom, jak jsem navštívila Belfast. Jednou, dvakrát, potřetí… a zkrátka bylo pořád co objevovat.

Článek

„Nemůžeš se vrátit a změnit začátek, ale můžeš začít, kde jsi, a změnit konec.“ C. S. Lewis

Všechno to začalo v Brně na Oldies party na Šelepce. Chodily jsme se tam s holkama bavit a tančit. A písnička od Boney M. „Belfast“ měla tak chytlavou melodii, že jsme na ni rády tančily.

V té době jsem ještě anglicky neuměla. Když by mi tehdy někdo řekl, že pojedu do Belfastu, tak bych se na něj asi divně podívala, nevěřila bych mu.

Paulo Coelho napsal: „Všecko, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.“ A já to tak skutečně měla.

Severní Irsko je jednou ze čtyř zemí Spojeného království. Belfast (hlavní město Severního Irska), je město temných dějin a nepokojů. Nyní je tam relativně bezpečno, kam se podíváš plno turistů, na které čeká spousta atrakcí. Historie tam na tebe dýchá skrz vysoké zdi a budovy.

Poprvé jsem tam vyrazila busem z Dublinu, abych se podívala do doků, kde byl vyroben Titanic. Ačkoli to nebylo v plánu, tak jsem navštívila i tu největší turistickou atrakci Titanic museum, nacházející se v části města s názvem Titanic Quarter. Prošla a prohlédla jsem si všechny expozice i interaktivní výstavy, prohlédla jsem si artefakty…

Foto: Giovanna Arancione

Titanic museum

Potom jsem poobědvala v Darcy’s. Dala jsem si Seafood Chowder (polévka z mořských plodů) a Traditional Irish Stew with fresh bread and crispy leeks (irský guláš s chlebem a křupavým pórkem). Výborně jsem si pochutnala a spláchla to pivem, aby se mi lépe trávilo.

Město na mě udělalo velký dojem. Moc se mi líbila Albert Memorial Clock (Hodinová věž) s 34 metrovým výhledem na město. St. George’s Market (největší a nejstarší trh v Irsku). A také musím zmínit Botanic Gardens (Botanickou zahradu), ve které jsem se skvěle odreagovala a zrelaxovala při prohlídce rostlin a květin.

Podruhé jsem tam vyrazila na vánoční trhy. Doma jsem se nestihla pořádně nasnídat, a tak jsem si po příjezdu zašla na Irish breakfast (irskou snídani) s čajem. Pak jsem si šla prohlédnout St. Anne’s Cathedral (Katedrála sv. Anny) anglikánské církve, kde se mi líbily úžasné vitráže. A také St. Peter’s Cathedral (Katedrála sv. Petra), což je katolická katedrála, ve které jsem strávila skoro 30 minut, zapálila jsem svíčku a v tichu přemýšlela o svém životě.

Zašla jsem se podívat na Titanic Quarter vyfotila se u Big Fish (keramická mozaiková socha) a pak jsem si prohlédla vánoční trh u City Hall (radnice). Byly tam stánky s rukodělnými výrobky, stánky s občerstvením s nabídkou různých jídel, od palačinek, burgerů, hranolek, párků… vše, na co si člověk vzpomněl. Blikající světýlka, vánoční výzdoba, koledy, a ze všeho vystupovala barevná a zářící vánoční atmosféra.

Do třetice všeho dobrého jsem se domluvila s kamarádkou, že se tam sejdeme, aby i ona poznala krásy tohoto města. Já tam přijela z Dublinu, ona přiletěla z Londýna. Bylo jaro s aprílovým počasím. Brala jsem si s sebou jen jedny boty, dala jsem přednost pohodlí, proto to vyhrály takzvané válenky, to jsem ještě netušila, jak moc se dají tyto boty promočit.

Měly jsme sraz v jedné kavárně naproti City Hall. Toto krásné setkání jsme začaly nejdříve přátelským objetím, neviděly jsme se totiž několik měsíců. Obě jsme vypadaly skvěle a začaly jsme si plnit naše plány. Nejdříve jsme si koupily jízdenku na bus Hop on – hop off na oba dva dny.

Busem jsme se projely kolem Big Fish, muzea Titanicu, Tržnice St. Georges Market, Queens University, Sandy row (městská oblast na jihu Belfastu, dříve protestantská), pak kolem Mírových zdí, (zdi, které vznikaly v době nepokojů mezi protestanty a katolíky).

Začalo pršet, a protože toho nebylo skrz okna moc vidět, tak jsme vystoupily z busu. Prohlédly jsme si City Hall (radnici) vevnitř, zasedací síň, velkou výstavu o historii města až po současnost.

Už jsme měly obě pořádný hlad, já měla boty nacucané vodou, tak jsme zašly do jednoho pubu, kde jsme si v teple a příjemné atmosféře daly Beef and Guinness Pie, což je vlastně hovězí maso s Guinnessem ve slaném koláči, k tomu byla jako příloha bramborová kaše, vařená zelenina mrkev a brokolice. Pochutnaly jsme si parádně a u toho poslechly fajn živou hudbu. Lidé tančili a měli dobrou náladu.

Ubytování jsme měly zajištěné v jednom hostelu. Protože začínal víkend, bylo v pokojích nad námi, i pod námi velmi živo. Na pokoji jsme si otevřely víno, které jsme si koupily cestou k hostelu a oslavily narozeniny mojí kamarádky M.

Povídaly jsme si dlouho do noci, poslouchaly Flerety s Jarmilou Šulákovou a nakonec jsme i v tom rámusu, který byl slyšet kolem dokola, i zvenku, usnuly. Byla jsem ráda, že jsem si s sebou vzala špunty do uší.

Druhý den po snídani jsme vyrazily zpátky do centra, boty mi naštěstí uschly, a když jsme kráčely kolem Europa Buscentre (Hlavní autobusové nádraží) bylo nám jasné, že nás čeká krásný den. Na modrém nebi pluly bílé obláčky. Povozily jsme se busem Hop on – hop off a vystupovaly jsme jen, abychom si obhlédly další památky.

Šly jsme do katedrály sv. Anny, kde se právě konala mše. Ale co to? Z varhan se linula těžká barokní hudba, bylo to jako z hororu, a ještě k tomu zpíval sbor asi třiceti malých chlapců, jen mě z toho rozbolela hlava. Horory nemám ráda v noci ani ve dne, a proto jsme se sbalily a prchaly pryč.

Odpoledne jsme strávily jízdou v autobuse. Když se objevilo něco, co nás hodně zaujalo, tak jsme vystoupily. Třeba Crumlin Road Gaol (bývalá veznice) mě rozhodně nelákala. Tak jsme si ji jen vyfotily a jely dál. Potom Parlament a socha spisovatele C. S. Lewise, ta byla zajímavá.

Foto: Giovanna Arancione

Parlament Belfast

Zkoušely jsme si udělat fotku v autobuse, obě jsme namířily své foťáky do zrcadla autobusu, které bylo u schodiště před námi, ve kterém se naše postavy odrážely. Zajímavý snímek!

Nakonec jsme se šly občerstvit do Starbucks, kde jsme si prohlížely fotky, které jsme nafotily. Náš společný čas uběhl rychle. Rozloučily jsme se, ona odjela na letiště a já na autobus do Dublinu, naše cesty se rozešly. Setkaly jsme se opět až doma na Moravě. Bylo to fajn M, už se těším, až zase někam vyrazíme a naše drahé polovičky vezmeme s sebou.

https://www.databazeknih.cz/citaty/clive-staples-lewis-871

https://citaty.net/autori/paulo-coelho/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Belfast

https://svetobeznik.info/mirove-zdi-oddelujici-katoliky-a-protestanty-v-belfastu-stale-stoji/

https://www.obletsvet.cz/co-videt/anglie/belfast

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz