Článek
„Pokud chceš duhu, musíš se smířit s deštěm.“ John Green
https://citaty.net/autori/john-green/
Zvu vás k tomu, jak jsem prozkoumávala krásy irského venkova a přírody. Cestování dublinskou vlakovou rychlodráhou DART, která mě dopravila z centra až na pobřeží.
Tady je seznam mých cest. Začínají na severu a končí na jihu: 1. Malahide, 2. Portmarnock, 3. Howth a Irelan's Eye, 4. Sandymouth, 5. Dún Laoghaire, 6. Dalkey a Killiney, 7. Bray, 8. Greystones.
1. Dominantou této přímořské vesnice je Malahide Castle. V zámecké zahradě tohoto hradu, jehož některé části se datují až do 12. století, je spousta krásných velkých stromů. Najdete tam: Motýlí dům, Botanickou zahradu, anebo můžete chodit jen tak, udělat si piknik na trávníku. V parku jsem narazila na pávy, kteří chodili vznešeně, a jejich pírka se leskla ve slunečním světle. Zajímavostí je, že v této vesnici bydlí irská spisovatelka Cecelia Ahern.
Pokud máte celý den, je pěkné počasí, rádi chodíte, vydejte se z Malahide po pobřeží až do Portmarnock. Tato cesta je dlouhá cca 10 km, vede po pobřežních stezkách, s výhledem na moře a krásné písečné pláže. Já to měla za 3 hodiny i s přestávkou na svačinu. A to dobré počasí je fajn. Já ho měla zrovna všelijaké, nevadilo mi, že jsem pětkrát zmokla, i tak to stálo za to. Barva moře a oblohy, které se slévaly v jedno, byly úžasné.
2. Portmarnock, malá vesnice, které vévodí světoznámá pláž The Velvet Strand. Když jsem tam přišla, zrovna nastal odliv. Šla jsem úplně dozadu, a bláhově si myslela, že se dá suchou nohou dojít až do další části, která se jmenuje Sutton. Jenomže to nešlo. Co jsem tam ale našla, byly obrovské, nádherně zbarvené mušle. Různé druhy, bylo to jako výstava mušlí, nikde nikdo, jen já a kolem taková krása. Přivezla jsem si dvě plné krabice na památku.
3. Poloostrov Howth, se nachází jen kousek od Suttonu (rušné pobřežní předměstí Dublinu). Na konečné stanici se mnou vystoupily z vlaku čtyři zdravotní sestry z Vídně. Jejich němčina se nedala přeslechnout, a tak jsem se s nimi seznámila už ve vlaku. A velice ochotně jsem angličtinu pro ten den vyměnila za němčinu.
Howth je rybářská vesnice, a protože jsem tam už několikrát byla, tak jsem holkám nabídla, že je provedu. Nejdříve jsme navštívily přístav. Kolem rybářských lodí tam plavali tuleni, kteří škemrali o potravu. Turisté jim házeli ryby z kyblíků, které si zakoupili od rybářů. Létali tam různí přímořští ptáci, hlavně racci.
Pak jsme pokračovaly po cestě, kolem veřejných toalet, kde byly názvy v irštině. Označení „Mná“ je pro ženy a „Fir“ muži. Šly jsme podél domu, který je známý z jednoho filmu, na motivy Rosamunde Pilcher. Podél pobřeží nahoru na kopec, výhledy byly fantastické hlavně na Ireland's Eye (ostrov Irské oko), na moře a útesy.
Před cestou, která vede až k majáku, se dá sejít dolů na malou pláž. Zvuky kamínků, které přesunovaly vlny na břeh a zase zpátky byly uklidňující. Potom jsme se vydaly do vnitrozemí a vrátily se zpět do vesničky, abychom tam poobědvaly. Zašly jsme do „The Bloody Stream“, což je restaurace hned u vlakové zastávky. Jak se ukázalo, byla to skvělá volba, pochutnala jsem si na Seafood Chowder (polévce z mořských plodů) a tradičních Fish and Chips.

Ireland's Eye
Posilněny výborným obědem a pintou Guinnesse jsme se vydaly na plavbu na Ireland's Eye. Nastoupily jsme v přístavu Howth na loďku a spolu s průvodcem jsme ostrůvek nejdříve obepluly a pak vystoupili z lodi, a prošli si ho dokola. Kolem nás létali různí mořští ptáci, vítr nám cuchal naše vlasy, byl to krásný zážitek.
4. Další zastávkou jižně od Dublinu je Sandymount, s vyhlášenou Sandymount promenádou a pláží, která patří k jižní části Dublinského zálivu. Najdete tam Martello Tower (Martelovu věž), což byla kdysi obranná strážní věž.
5. Dún Laoghaire je přístavní město, ze kterého se dá plout do Anglie a do Evropy. Určitě zajděte na procházku po přístavu, na jehož konci je maják. Město je plné různých obchodů a obchůdků. Jsou tam také restaurace, ve kterých se skvěle najíte. Najdete tam i park (People's Park) s fontánami.
6. Dalkey je neobydlený ostrov, asi 3 km jižně od Dún Laoghaire. Ostrov svatého Begneta, poutní místo. Je moc pěkně vidět z oken vlaku. Vesnice Dalkey byla založena jako vikingská osada a za středověku tu vznikl přístav. Na hlavní ulici s názvem Castle street se nachází kostel z 10. století a dva normanské hrady ze 14. století, jeden se jmenuje Kozí hrad a druhý Dalkey.
Killiney je jižně od Dalkey. Je jednou z nejexkluzivnějších rezidenčních čtvrtí Dublinu. Bydlí tam například: Bono a Edge (z kapely U2), nebo Enya, která tam od roku 1997 vlastní irské sídlo Manderley Castle. Uvidíte ho po cestě, když se vydáte na Killiney Hill Walk. Stoupla jsem si na kameny a nakoukla za vysokou zeď, jestli tam zpěvačku náhodou neuvidím, připadala jsem si jako paparazzi.
Killiney Hill Walk je moje oblíbené místo. K vidění jsou výhledy na Dublin, Irské moře a na Bray Head a Wicklow Mountains na jihu. Je tam lesopark, a v něm obrovské kmeny buků, javorů, jasanů. Nejvyšší bod je u obelisku (170 m. n. m.).

Killiney Hill Walk , vzadu Dalkey, uprostřed vlevo obelisk
Po procházce lesoparkem jsem šla zpět dolů. Proslulá dlouhá pláž se rozprostírá na jižní straně kopce Killiney. I já jsem neodolala a šla se okoupat. Irské moře má v létě teplotu „až do“ 16, 5 stupňů. Stačilo mi to jen po kotníky. Jakmile mě ošplouchla ledová vlna, šla jsem ven.
7. Bray je přístavní město ve východní části Irska, v hrabství Wicklow. Toto město je známé svou pobřežní promenádou, která je zakončena útesem Bray Head. Což je 241 m vysoký kopec, na vrcholu najdete betonový kříž. Kvete tam žlutě keř - hlodáš evropský a já tam na kopci potkala i pasoucí se koně.

Bray Head, vpravo vrchol s křížem, vlevo pláž Bray
8. Greystones, je poslední zastávka dublinské rychlodráhy. Jsou tam po cestě i tunely. Vlak jede blízko útesů, takže zaručeně dech beroucí výhledy. V tomto přístavním městě najdete Blue Flag Beach a také The Holy Rosary Church (Kostel svatého růžence).
Když jsem si kupovala v obchodě vodu a ovoce, narazila jsem na Gianniho. Byl ve sportovním oblečení a usmíval se. Dali jsme se do řeči. Ital z Janova, který pracuje jako IT specialista z domu. Ve volném čase chodí rád na túry. Slovo dalo slovo a na jednu takovou túru vzal i mě. Vydali jsme se z Greystones do Bray. Tato Cliff Walk je dlouhá 7 km a trvá cca 2,5 hodiny. Předchozí den pršelo, proto tam byly na cestě kaluže, slunce svítilo a výhledy byly božské. V Bray jsme se pak rozloučili a vyměnili si kontakt. Byl to báječný den a také začátek dalšího pěkného přátelství.
Pokud jste dočetli až sem, článek se líbil, sdílejte ho, dejte srdíčko. Přeji vám spoustu krásných zážitků na vašich cestách.