Článek
Daniel Kotula se vždycky se zajímal o svět kolem sebe, rád mluvil s lidmi a snil o tom, že jednou bude mít svou vlastní firmu. Když však Daniel začínal jako realitní makléř, nebylo to o luxusních provizích a pohodlném životě. „První půlrok jsem měl k obědu banán a kefír,“ vzpomíná s úsměvem na dobu, kdy na vychlazenou Plzeň neměl ani pomyšlení. Dnes kromě prodeje bytů a domů natáčí velice úspěšná videa o Praze, kde s přehledem provází diváky čtvrtěmi a zákoutími, která sám dobře zná. Co stálo za tou proměnou? A jaké „finty“ si odnesl z realitního trhu, kde úspěch často závisí na několika minutách rozhodování?
Odhodlání místo jistoty
Kotula původně pracoval v logistice, kde měl poměrně stabilní plat. Jenže touha po nezávislosti a vlastní cestě ho nasměrovala k realitám. „První zakázky jsem získával tak, že jsem obcházel kamarády, volal jim, jestli náhodou neprodávají nějaký byt nebo dům,“ popisuje svoje začátky.
Zpočátku se výdělky blížily nule, kontokorent rostl a na přepychový život to nevypadalo. Přesto se nevzdal. První odměny začaly chodit po několika měsících, když se mu podařilo prodat menší byt na Zahradním Městě. Postupně se naučil vyjednávat, poznal trh a pochopil, že v realitách musí umět pracovat nejen s čísly, ale i s lidským faktorem. „Zákazníci jsou lidé se svými obavami, chybami a příběhy. Když k nim přistupujete slušně a opravdu jim chcete pomoci, dlouhodobě se to vrátí,“ shrnuje základní princip.
Tip 1: Co dělat, když chybí zakázky
Daniel ze svého příběhu nabízí první poučku pro lidi co chtějí pracovat v realitách: pokud jste v realitách noví a nikdo vám automaticky nepřidělí klienty, musíte dát vědět o svém existenci. Vytáčet telefonní čísla nabídek „bez realitky“, navštívit všechny, kdo by potenciálně mohli něco prodávat. Zároveň si vytvořit pověst makléře, který je pečlivý, spolehlivý a nezkouší cenové triky typu „slíbím, že to prodám dráž, než je reálné“. To totiž dříve či později vyjde najevo a klienta odradí.
Od odhadů cen k videoobsahu
Rostoucí jistota v oboru a lepší finanční zázemí brzy dovolily Danielu Kotulovi rozšířit záběr. Začal si pohrávat s nápadem natáčet videa o méně známých částech Prahy. Co původně vzniklo jako doplněk marketingu (ukázat, proč je daná lokalita zajímavá), přerostlo v regulérní YouTube kanál o pražských čtvrtích.
Místo obyčejného inzerátu tu najednou bylo vyprávění: proč je tahle ulice výjimečná, jak se městská část mění, co se v ní plánuje za stavby. Zafungovala jednoduchá kombinace. Kotula se vyzná v realitách a zároveň ho evidentně baví objevovat historii a zákoutí Prahy. A diváky baví, když jim někdo srozumitelně vysvětlí, proč je dobré kupovat byt třeba v Holešovicích, co se děje s Palmovkou nebo jaké jsou peripetie největších developerských projektů.
Tip 2: Buďte rychlí a připravení
Jakmile se Danielovi ozve zájemce o koupi bytu, často slýchá stejnou otázku: „Opravdu se musím rozhodnout tak rychle?“ V Praze bohužel platí, že poptávka převyšuje nabídku – zvláště u atraktivních a cenově rozumných bytů. Kotula proto radí mít už předem vyřízené finance. „Kdo váhá, většinou ztrácí. Než pošlete dotaz mailem, už volá dalších pět lidí.“
Řada makléřů navíc přiznává, že kapacitně nestíhá více než dvacet prvních zájemců, kteří se ozvou. U samotné koupi pak doporučuje bankovní úschovu. Každý rok se v médiích objeví případy ztracených advokátů či realitek, kteří utekli i se stamilionovou částkou. Banka je sice o něco dražší, ale pocit bezpečí je tu k nezaplacení.
Videa jako služba veřejnosti
Dnes už Daniela Kotulu realitní obchody slušně uživí. Z populárních videí o Praze se (nejspíš i z toho důvodu) stala tak trochu služba veřejnosti. Přibývá lidí, kteří se v metropoli chtějí lépe zorientovat, získat přehled o zajímavých projektech nebo jen vědět, jak se vyvíjí ceny pozemků a bytů.
Z makléře, který před lety musel šetřit i na obyčejném pivu, se stala známá osobnost, která nemá o klienty nouzi. A i jeho kanál si našel široké publikum. A to nejen mezi těmi, kteří chtějí v Praze nemovitost koupit či prodat, ale i mezi těmi, kdo metropoli prostě milují.
Co říci závěrem?
Člověk nikdy neví, kam ho původně nejistý krok – třeba od práce v logistice k prvnímu prodeji bytu – dovede. „Je důležité mít důvod, proč něco děláte. Když jsem začínal, motivoval mě sen dělat věci po svém. Věřím, že to lidi vycítí,“ uzavírá Kotula. Jeho příběh je toho nejlepším důkazem: někdy za sebou musíte zavřít pohodlné dveře, abyste se nakonec ocitli v místech, která vás opravdu posunou dál.
Pokud jste Daniela a jeho videa dosud neznali, dejte mu šanci. Tenhle člověk na mě působí opravdu upřímně a jeho videa o Praze jsou společně s „Kluky z Prahy“ za mě to nejlepší co lze o životě v metropoli na YouTube nalézt.
Zdroje:
https://www.youtube.com/c/zitprahu
https://www.youtube.com/watch?v=yy6gw0FWMaY
https://www.youtube.com/watch?v=VkkfDG0vxVs