Článek
Psal se leden 2008 a na břeclavském náměstí se slavilo. Dvacetiletý Tomáš Jiřikovský tehdy natočil dvanáctisekundové video novoročních oslav a nahrál ho na svůj kanál Tomix.cz na YouTube.
Nikdo by nehádal, že právě tady začne digitální stopa, která o 17 let později povede k jednomu z nejznámějších zločinů českého kyberpodsvětí. Tehdy neznámý vyučený zámečník netušil, že jednou jeho jméno zaplní novinové titulky a televizní reportáže po celém světě.
O pár let později, v roce 2013, se z Tomáše stává klíčová postava temného internetového podsvětí. Na síti Tor, v hlubinách takzvaného darknetu, spouští Sheep Marketplace – internetové tržiště, které je kopií kultovního mezinárodního tržiště Silk Road.
Uživatelé na něm mohli anonymně obchodovat s čímkoliv nezákonným: od drog, přes kradená data a falešné doklady, až po zbraně. Za každý obchod bral Jiřikovský provizi a brzy si začal slušně vydělávat. Na webových fórech vystupoval pod různými přezdívkami a lákal zákazníky na „bezpečný a profesionálně naprogramovaný web“ s nižšími poplatky než konkurence.
Nikdo netušil, že onen „tým lidí“, který tržiště údajně řídí, je ve skutečnosti jeden mladý programátor-samouk z jižní Moravy. Sám o sobě na internetu psal: „Jsem vyučený zámečník s nástavbou, ale protože mě informatika a programování baví, živím se tím,“ odhalil kdysi svou identitu mezi řádky na jednom fóru. Právě jeho digitální stopy však měly brzy prozradit víc, než by si přál.
Na podzim 2013 zažíval Sheep Marketplace zlaté časy – a to byl začátek jeho konce. Dne 21. listopadu 2013 odhalil jeden ze zkušených uživatelů tržiště vážnou chybu v kódu. Skrýval se pod přezdívkou Ebook101 a dokázal zneužít nedokonalé zabezpečení převodů peněz. Během pár dní potají odčerpal z úložiště tržiště 5 400 bitcoinů na své účty.
V té době šlo zhruba o 150 milionů korun, pro darkweb obrovská rána. Jiřikovský v panice zmrazil veškeré výběry a předstíral technické potíže. Uživatelé znervózněli. Koncem listopadu 2013 pak tržiště náhle spadlo úplně – bez vysvětlení, bez náhrady. Tisíce dealerů a kupců, kteří na Sheeperu (jak trhu přezdívali) obchodovali, přišli o své peníze. Správce webu, vystupující anonymně pod klasickou přezdívkou Admin, rozeslal zmatené zprávy o tom, že byl okraden hackery.
Ve skutečnosti došlo k dalšímu zvratu: Jiřikovský se sám rozhodl pro tzv. exit scam, tedy útěk i s penězi, dokud to ještě šlo. Z tržiště zmizelo zbylých 3 918 bitcoinů – v té době cca 100–150 milionů korun.
Z Jiřikovského se rázem stal boháč, jenž však okradl ty nejhorší možné „společníky“: drogové dealery, překupníky a mafiány z celého světa. A ti se rozhodli, že ho najdou. Co na tom, že ukradené bitcoiny nebylo tehdy snadné vypátrat – rozzuření uživatelé darknetu se spojili na různých fórech a pustili se do pátrání po zrádném adminovi ovčího tržiště.
Brzy měli několik horkých stop. Někdo si všiml, že na oficiální webové stránce Sheep Marketplace (fungující na běžném internetu pro získávání nových klientů) je skrytý kód s poznámkou psanou česky. Česká stopa se rýsovala zřetelně.
Další indicie vedla k uživatelskému jménu „Tomas“, případně Tom_as, který na různých diskuzích lámanou angličtinou propagoval nové tržiště a radil se o technických detailech. Nebylo těžké spojit si to se starším nickem Tomix.cz. Stačilo trochu pátrání a na YouTube se objevil kanál Tomix.cz – s oním silvestrovským videem z Břeclavi 2008 a dalšími záběry, na kterých byl vidět mladý muž v tričku a kšiltovce.
Tak svět poprvé spatřil tvář údajného krále darknetu. Během pár dní vyplavala na povrch i skutečná identita: Tomáš Jiřikovský, narozen 1987, trvalé bydliště Břeclav. Našel se jeho starý web s nabídkou hostingu, kde bezelstně uváděl své jméno, telefon i email. Netrvalo dlouho a rozlícení „kolegové“ z podsvětí zveřejnili na anonymních fórech kompletní Jiřikovského údaje včetně adresy a dokonce informací o jeho přítelkyni. Hon na „českého zloděje bitcoinů“ nabíral na obrátkách.
Jiřikovský se ocitl pod obrovským tlakem. Začaly mu chodit výhrůžky z celého světa. Na konci roku 2013 dokonce kontaktoval české novináře, aby se bránil – tvrdil, že je obětí pomluvy. „Našlo se pár lidí, kteří nám vyhrožují smrtí, popřípadě vyžadují úplatek,“ stěžoval si v prosinci 2013 reportérům Lidových novin.
Tvrdil, že se Sheep Marketplace jen shodou náhod jmenuje podobně jako jeho vlastní webová stránka (kterou prý dělal jako „fanouškovský“ projekt). Popíral, že by měl s krádeží cokoliv společného. Jenže důkazy v očích bitcoinové komunity mluvily jasně. Bylo veřejným tajemstvím, že mladý Čech záhadně zbohatl. A brzy to začalo být vidět i v reálném světě.
Začátkem roku 2014 si Tomáš Jiřikovský začal užívat náhle nabytého bohatství – ovšem opatrně, aby nepřitáhl pozornost úřadů. S přítelkyní dál bydlel ve skromném domku v Břeclavi (který dokonce neměl ani koupelnu), ale prostřednictvím příbuzných nakupoval luxusní auta. Garáž brzy zdobilo třeba Lamborghini nebo Ford Mustang. Chystal se i velký stěhovací manévr: v lednu 2014 složil zálohu na honosnou vilu poblíž Hodonína, napsanou na jméno svého dědečka.
Když se jeho partnerka vyptávala, kde na to vzal, odbyl ji. „Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš. Tak se neptej,“ vzpomínala později jeho tehdejší přítelkyně. Mladá žena tehdy raději zavřela oči – tušila sice, že Tomáš k penězům nepřišel poctivě, ale nechtěla znát detaily.
Jiřikovský však začal být podezřelý i úřadům. Finanční analytický úřad zpozoroval na jeho bankovních účtech nezvykle vysoké částky, které neodpovídaly oficiálním příjmům drobného živnostníka. Případ tak dostala na stůl policie s podezřením na praní špinavých peněz.
Už v létě 2014 vtrhli policisté poprvé k Jiřikovskému domů na prohlídku. Zabavili mu počítače, pevné disky, telefony – veškerou elektroniku, která by mohla obsahovat důkazy o nelegální činnosti. Jenže Tomáš byl připravený.
Většinu svých citlivých dat měl zašifrovanou a vyšetřovatelé tehdy nenašli přímý důkaz spojující ho s darknetovým tržištěm. Počítače mu museli vrátit. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ovšem nepřestávala sbírat informace. Další razie proběhla v březnu 2015. Stále nic průkazného – Jiřikovský zatím unikal spravedlnosti, i když pověst o „českém bitcoinovém pirátovi“ už kolovala internetem.
Sám Tomáš se stáhl do ústraní, bál se o život. Věděl, že ho hledají nejen kriminalisté, ale i podsvětí, které obral. Jeho nervy nakonec praskly. Dne 12. dubna 2016 udeřila policie potřetí a to už neměl šanci. Tým ozbrojených agentů NCOZ ho zadržel a opět mu zabavil veškerou techniku. Jiřikovský se nezmohl na odpor – byl to konec jeho svobody.
Po zatčení se mladý hacker dál snažil mlžit. Odmítal odemknout šifrované disky a tvrdil, že si hesla „nepamatuje“. Tentokrát však kriminalisté byli lépe připravení. Při prohlídce jeho mobilního telefonu našli nezašifrovanou databázi uživatelských účtů z Sheep Marketplace – jasný důkaz, že Tomáš byl administrátor tohoto tržiště.
Kromě toho zajistili hotovost, drahá auta a dokonce zbraně, které u něj doma objevili (údajně je sbíral jako kuriozity). U soudu pak Jiřikovský stále zapíral. Dušoval se, že darknetové tržiště nemohl řídit sám jeden člověk a že on byl jen obětní beránek. Tvrdil, že zabavené bitcoiny získal legálně, prý je kdysi nakoupil nebo sám vytěžil – dokonce předložil účelově zfalšované fakturyna prodej bitcoinů, aby zakryl původ peněz.
Soud však jeho báchorkám neuvěřil. V říjnu 2017 byl Tomáš Jiřikovský shledán vinným ze zpronevěry, obchodu s drogami a nedovoleného ozbrojování. Dostal devítiletý trest odnětí svobody nepodmíněně. Žádné bitcoiny mu ale policie nedokázala zabavit – většina jeho kryptoměnového pokladu zůstávala skryta někde v digitálním světě, zajištěná v šifrovaných peněženkách.
Ve vězení Jiřikovský překvapil: choval se jako vzorný vězeň a už po čtyřech letech a sedmi měsících ho v listopadu 2020 pustili na podmínku. Na svobodě tak byl už od roku 2021 a hned začal spřádat plány, jak získat zpět své zadržené počítače – tedy klíč k ukrytému bohatství.
Rozpoutala se nenápadná právní bitva. Nižší soudy nejprve rozhodly, že policie musí data na zabavených zařízeních smazat, aby pachatel nemohl dál těžit z výnosů zločinu. Jenže v roce 2023 Nejvyšší soud Jiřikovskému nečekaně nahrál: konstatoval, že pokud se neprokázalo, že dané bitcoiny pocházejí z trestné činnosti, má majitel právo dostat techniku zpět i s daty.
Tomáš se u soudu tvářil, že mu jde o „rodinné fotky a vzpomínky“, a dál hrál roli kajícného bývalého vězně, který už se k počítačům ani nepřihlásí, protože zapomněl hesla. Nakonec v lednu 2025 Krajský soud v Brně rozhodl o vrácení většiny elektroniky. A tu se Jiřikovskému náhle paměť vrátila.
Netrvalo dlouho a začaly se dít podivné věci. Již v prosinci 2024 si znalci všimli, že jedna stará bitcoinová peněženka, spojená s jiným zaniklým tržištěm Nucleus Market, se po letech nečinnosti stala aktivní. Z oné peněženky odešly tisíce bitcoinů na různé účty – některé anonymní, jiné vedly přímo na účet českého státu. Bylo to neklamné znamení, že Jiřikovský – kterého mnozí podezírali i z provozování Nucleus Marketu – začal hýbat se svým pokladem.
A pak přišel nečekaný zvrat: Tomáš se rozhodl sám nabídnout státu obchod. Přes svého právníka vzkázal Ministerstvu spravedlnosti, že pokud mu úřady usnadní přístup k bitcoinům, věnuje státu 30 % z nalezené částky. Byla to nabídka, která zněla lákavě – a zároveň ohromné riziko pro politiky, kteří by na ni přistoupili. Ministerstvo nakonec v tichosti souhlasilo.
V březnu 2025 došlo k utajenému setkání: v jedné kanceláři byl za přítomnosti notáře spuštěn Jiřikovského starý počítač a otevřena šifrovaná kryptopeněženka. Úředníkům málem vypadly oči: na monitoru se objevilo 1 562 bitcoinů, v přepočtu asi tři miliardy korun! Z této sumy pak bylo vypočteno přesně 30 % daru. Stát obratem získal 468,5 BTC (cca jednu miliardu Kč) na svůj účet.
Jiřikovský si šalamounsky zajistil potvrzení, že zbylé bitcoiny (dvě miliardy korun) jsou jeho legální majetek – vždyť je dobrovolně přiznal a část z nich daroval pro blaho vlasti. Kdyby si myslel, že tím má vyhráno, šeredně se mýlil. Jakmile informaci o „bitcoinovém daru“ od propuštěného zločince vypustil investigativní článek v Deníku N, v Česku vypukl politický skandál.
Média začala rozebírat, zda ministr spravedlnosti Pavel Blažek neumožnil legalizaci výnosů z trestné činnosti. Opozice křičela o praní peněz, veřejnost žasla nad miliardami z darknetu. Případ otřásl vládou – ministr Blažek na konci května 2025 raději rezignoval, stejně tak jeho náměstek, který obchod dojednal. Ukázalo se také, že oněch 468 bitcoinů zdaleka nejsou „čisté“: pocházely právě z peněženek Nucleus Marketu spojených s drogovým byznysem po celém světě.

bývalý ministr Pavel Blažek
Noví majitelé, kteří je od státu vydražili, zjistili nemilou věc – tyto bitcoiny nesou cejch kriminality a kryptoměnové burzy je odmítají přijmout. Místo triumfu tak nastal chaos a ostuda. A co Jiřikovský? Ten jako by se propadl do země. Krátce po transakci se vypařil – opustil Českou republiku a nikdo oficiálně neví, kde se zdržuje.
Dnes je Tomáš Jiřikovský boháč na útěku. Je mu teprve 38 let, na kontě má stovky bitcoinů a teoreticky si může užívat bezstarostný život kdekoli na světě. Jenže kolem něj krouží příliš mnoho nebezpečných lidí. Jeho jméno zdaleka neupadlo v zapomnění – naopak se stalo legendou zločineckého podsvětí.
Dodnes po něm prahnou ti, které před lety připravil o peníze (a kterým mezitím původní částky narostly na stonásobky). Zajímají se o něj prý i americké úřady, protože Nucleus Market byl globální kriminální platforma a FBI nerada nechává takové věci být. Není divu, že Jiřikovský zmizel na místech, kde ho jen tak někdo nevypátrá – podle neoficiálních zpráv se pohyboval v Asii, zmiňován je Tchaj-wan a další destinace.
Strach z odvety je nasnadě. „Je to svět dealerů a mafie. Velký hazard. Bojím se, že až dojde na lámání chleba, půjdou za mnou. Bojím se, že někdo odpoledne dojde k nám domů a tam budou děti,“ svěřila se novinářům jeho bývalá přítelkyně, která se obává, že hněv zločinců může dolehnout i na lidi z Jiřikovského okolí. Příběh českého krále darknetu tak zůstává otevřený a má pachuť thrilleru.
Laikové přirovnávají Tomáše Jiřikovského k Rossu Ulbrichtovi, zakladateli prvního darknetového tržiště Silk Road. Ulbricht – přezdívaný Dread Pirate Roberts – byl idealista, který věřil ve svobodu internetu a minimální zásahy státu. Jeho motivací však nebyly peníze, nýbrž svoboda.
Naproti tomu Jiřikovský si na žádné filozofie nehrál. Od počátku šlo hlavně o peníze, rychlé zbohatnutí a luxusní život. A přestože oba muži vytvořili platformy plné nelegálního zboží a oba nakonec dopadli do rukou spravedlnosti, veřejnost je vnímá odlišně. Ross Ulbricht dostal za svůj zločin doživotí (a teprve v lednu 2025 mu americký prezident překvapivě udělil milost), zatímco Jiřikovský vyvázl s relativně mírným trestem a dnes je volný.
Otázkou zůstává, zda mu to bude něco platné – žít v neustálé nejistotě a na útěku před pomstou si za rámeček nedá ani ten nejbohatší hacker. Jak a kde tento příběh za miliardy skončí, ukáže teprve čas. Jisté je, že případ Tomáše Jiřikovského nemá v české kriminalistice obdoby a už nyní se o něm píší knihy, točí dokumenty a diskutuje po celém světě. Z nenápadného mladíka z Břeclavi se stal symbolem digitálního zločinu – a také varovným příkladem toho, že ani v anonymním světě kryptoměn se nikdo neschová navěky.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoinov%C3%A1_kauza
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-jirikovsky-vyzral-na-soudy-zapomnel-heslo-k-miliardam-pak-si-vzpomnel-278580
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-miliardar-z-trziste-pribeh-zamecnika-ktery-daroval-miliardu-v-bitcoinech-277896
https://www.youtube.com/watch?v=6TPg61F08Dc
https://www.politico.eu/article/czech-minister-pavel-blazek-quits-drug-dealer-scandal-election-gift-babis/
https://forbes.cz/vyucil-se-zamecnikem-kdo-je-zac-muz-ktery-daroval-statu-bitcoiny-za-miliardu/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/co-vime-o-bitcoinovem-miliardari-co-obdaroval-stat-boj-zacal/r~0f94cb86415411f0a26cac1f6b220ee8/