Hlavní obsah
Internet a technologie

iPhone 16e: Horší, ale za to dražší

Foto: Daniel L. Lu (user:dllu), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Apple uvedl novou verzi svého „levného“ telefonu. A je ještě dražší než jsme čekali. Dává jeho cenovka smysl?

Článek

Apple se rozhodl nahradit dosavadní „levné“ iPhony (tedy řadu SE (2022)) novinkou s označením iPhone 16e. Na první pohled může lákat na modernější design a nový procesor, jenže startovací cena je o poznání vyšší, než jsme byli u předchozích SE zvyklí. Konkrétně 16 990 Kč za 128GB, 19 990 Kč za 256GB a 25 990 Kč za verzi s 512GB úložištěm. Pochopitelně ceny v zemi původu (USA) jsou při přepočtení kurzu dolaru mnohem nižší než u nás - 599, 699 a 899 dolarů. Ale to už je taková tradice :-)

Nejde o spor iPhone vs. Android

Hned na úvod zdůrazňuji, že toto není diskuze o tom, zda je lepší Android nebo iPhone. V kontextu peněz a nabízené hodnoty se dá argumentovat, že téměř každá jiná značka nabízí víc hudby za méně peněz. Sám nejsem velkým zastáncem telefonů od Applu, ale přesto si myslím, že Apple v minulosti uměl zaujmout i cenově dostupnějšími modely. Jenže iPhone 16e toto dosavadní vnímání „levných iPhonů“ za mě mění.

Kam se poděl levnější iPhone?

U předchozí generace SE bylo zřejmé, že jde o sázku na co nejnižší cenu, i když s kompromisy v podobě staršího designu s home tlačítkem a menším displejem. I díky tomu si „es-éčka“ oblíbili ti, kdo nutně nevyžadovali nejmodernější vzhled, ale prostě chtěli nový iPhone za co nejméně peněz. Letos však Apple posunul laťku – už si nekupujete telefon za 14 000 Kč, ale za 17 000 Kč, který sice vypadá na první pohled lépe než předchozí SE, avšak chybí mu některé klíčové funkce, které SE(2022) měl.

Co chybí a proč to může vadit?

Srovnávám zejména s „plnotučným“ iPhone 16, který můžete pořídit o cca 4 000 Kč dráž. To jistě není málo peněz, ale v celkové ceně těchto telefonů to zas tak velký rozdíl není.

MagSafe

MagSafe je magnetické rozhraní, jež se objevilo už u iPhonu 12 (a měl ho i levný iPhone SE). Funguje tak, že na zádech telefonu je magnet, ke kterému perfektně přilne kompatibilní nabíječka, powerbanka, peněženka a další příslušenství. Díky přesnému zarovnání se telefon dobíjí vyšším výkonem, nehrozí pomalé nabíjení a navíc existuje spousta magnetických držáků do auta, stojánků a podobně.

Například moje žena pravidelně zapomíná telefon nabíjet a přídavná magnetická powerbanka byla nejen vhodný vánoční dárek, ale vyřešila i tento problém.iPhone 16e se bez MagSafe musí spokojit pouze s klasickým bezdrátovým standardem Qi, čímž se ochuzuje o spoustu ekosystémových doplňků.

Ultra Wideband čip

Od iPhonu 11 Apple montuje do všech hlavních modelů čip UWB (Ultra Wideband). Ten umožňuje přesnou prostorovou lokalizaci – například k rychlému hledání ztraceného telefonu v bytě nebo k přesnému navádění na AirTag. V praxi tak na displeji vidíte, kolik metrů (a kterým směrem) se ztracená věc nachází. V rámci férovosti je nutno říct, že ani SE tuto funkci neměl.

Druhá zadní kamera

Dalším kompromisem je jen jeden objektiv na zadní straně. Je sice 48megapixelový, ale ultraširokoúhlý snímač na detailnější záběry nebo optický zoom už tu nenajdeme. U základního iPhonu 16 se přitom dvojici objektivů najdete.

Všechno není jen horší

Apple do iPhonu 16e použil svůj nejnovější čip A18 v „omezené“ variantě (má místo 5 jen 4 grafická jádra). Navzdory tomu jde stále o špičkový a velmi výkonný procesor, který zvládne i náročné aplikace.

Novinkou je i 5G modem Apple C1 – historicky první modem, jejž si Apple vyvinul přímo in-house namísto dřívějších čipů od Qualcommu. V čem je rozdíl? Modem je ta část, která se stará o mobilní připojení (4G, 5G). Díky vlastnímu řešení může Apple optimalizovat spolupráci modemu s procesorem. Výsledkem má být nižší spotřeba energie a tedy i lepší výdrž. Podle prvních zmiňovaných dojmů je opravdu baterie silnou stránkou telefonu. iPhone 16e je aktuálně jediný produkt Applu co tento modem má. Do výroby se prostě dostal až teď.

V budoucnu lze čekat, že ho budou mít všechny telefony od Applu. Ten si tím snižuje závislost na dalších výrobcích a také to pro něj bude levnější.

Dává to smysl?

Bližší pohled na iPhone 16e ve mě vyvolává rozporuplné reakce. Na jedné straně láká na modernější design, pravděpodobně skvělou výdrž baterie a nejnovější čip. Na druhé straně, za cenu 17 000 Kč (u 128 GB verze) nedostaneme MagSafe, ultraširokoúhlou kameru ani UWB – tedy funkce, které jsou v jiných jablečných telefonech posledních let už samozřejmostí.

Ve srovnání s předchozími generacemi iPhone SE navíc cena vylétla výrazně nahoru. I tak Apple míří na uživatele, kteří chtějí aktuální vzhled a silný procesor, ale nepotřebují všechny vychytávky. Anebo na ty, kteří se nechají zlákat nabídkou operátorů a jejich slev, kde se faktické rozdíly v ceně mohou setřít.

iPhone 16e tak působí jako zvláštní kompromis mezi běžnou šestnáctkou a staršími SE modely. Apple si snížil náklady tím, že několik klíčových funkcí do telefonu nezahrnul, ale cenu přesto nastavil na úroveň, kde už rozhodně není „lidová“. Pokud je pro vás prioritou cenově dostupnější iPhone, dřívější SE modely (byť s konzervativním designem) jdou stále koupit. Jinak nezbývá, než lovit v bazarech a nebo koupit „plnotučný“ iPhone 16.

Krátké zamyšlení: Proč Apple trvá na „prémiových“ produktech?

Přemýšlím nad otázkou, proč Apple nechce skutečně levný iPhone, který by si mohla dovolit mnohem širší skupina lidí. Důvodů je nejspíš více, ale jedním z hlavních je za mě dlouhodobé budování prémiové značky. Pokud by Apple vydal radikálně levný model, riskoval by tím zředění své exkluzivity a snížení svých velkorysých marží.

Apple zároveň spoléhá na ekosystém placených služeb, příslušenství a dalších zařízení — ti, kdo si koupí dražší iPhone, bývají častěji ochotni investovat i do hodinek, sluchátek či předplatného. Uživatelé s levnějším zařízením sice zvyšují prodeje v počtu kusů, ale ne nutně v celkovém zisku.

Proto může Applu ve výsledku dávat větší smysl nabízet dražší telefony pro menší, zato velmi loajální okruh zákazníků, než se pouštět do cenových válek na nižší úrovni, kde dominují výrobci s Androidem.

Možná, že v Cupertinu zkrátka sází na to, že skalní fanoušci do nového iPhonu investují… Bez ohledu na cenu. A těm, kteří chtějí opravdu lepší poměr výkonu a ceny, nezbývá nic jiného než se podívat jinam – nejspíše do Android světa.

Zdroje:

https://www.apple.com/cz/newsroom/2025/02/apple-debuts-iphone-16e-a-powerful-new-member-of-the-iphone-16-family/

https://www.apple.com

https://www.youtube.com/watch?v=mFuyX1XgJFg

https://mobilni-telefony.heureka.cz/apple-iphone-se-2022-128gb-midnight/ (historie ceny)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz