Článek
Tento příběh není smyšlený román, ale skutečný zážitek jedné ženy a skupiny japonských trosečníků, uvězněných šest let po konci války mimo civilizaci. Ostrov se stal jejich rájem i peklem zároveň – a svět na ně téměř zapomněl.
Ostrov zapomenutý válkou
Anatahan (Severní Mariany) je malý tropický ostrov s kokosovými plantážemi a aktivní sopkou uprostřed. Před druhou světovou válkou zde japonská společnost pěstovala kokosové ořechy a vyráběla z nich kopru (sušenou dužinu). V roce 1939 přijela na ostrov šestnáctiletá Kazuko Higa, která se brzy provdala za osmnáctiletého dozorce plantáže Shoichi Higu. Kromě nich tu žilo jen pár japonských pracovníků a domorodých Chamorrů; idylický život na odlehlém ostrůvku zatím válka nerušila. Vše se změnilo v roce 1944.
V červnu 1944 Američané bombardovali nedaleko plující japonský konvoj. Tři lodě šly ke dnu a 30–31 námořníků doplavalo na břeh Anatahanu. Mladí muži – vojáci i civilisté – byli vyčerpaní, ale na ostrově je uvítal místní správce plantáže Kikuichiro Higa a jeho žena Kazuko. Rázem tak na ostrově přibyly přes tři desítky lidí.
Shoichi Higa, manžel Kazuko, tou dobou odcestoval na sousední Saipan hledat svou sestru a už se nevrátil. Kazuko zůstala sama mezi samými muži a z formální „vdovy“ po Shoichim se stala druhou ženou Kikuichira. Všichni trosečníci se postupně smířili s tím, že návrat do Japonska je zatím nemožný, a zařídili si na tropickém ostrově nový život.

ostrov
Americká invaze oblasti na přelomu let 1944–45 ostrov Anatahan minula, ale zcela ho neobešla. Začátkem roku 1945 se do džungle zřítil americký bombardér B-29 – Japonci z trosek získali cenné věci: hliníkové plechy na přístřešky, padákové hedvábí na oděvy a několik pistolí. V únoru 1945 dorazili na ostrov Chamorrové vyslaní Američany, aby evakuovali zbývající pracovníky plantáže a pohřbili mrtvou posádku bombardéru.
Ti překvapeně hlásili o táboře 32 Japonců a jedné ženy, dobře zásobeném a fungujícím. Když v srpnu 1945 Japonsko kapitulovalo, svrhli Američané nad Anatahanem letáky s výzvou ke složení zbraní. Skupina trosečníků však odmítla uvěřit, že válka skončila – považovali to za trik nepřítele. Uzavřeli se před okolním světem a byli rozhodnuti se bránit. Pro těchto dvaatřicet mužů a jednu ženu tedy válka pokračovala dál, v naprosté izolaci.
Rostoucí napětí
Zpočátku žili trosečníci relativně pokojně. Ostrov poskytoval dostatek potravy – lovili ryby, sbírali kokosové ořechy, banány či taro, a dokonce pálili vlastní kokosové víno tuba. Kazuko Higa byla jedinou ženou na ostrově a zpočátku všem vařila a ošetřovala je, ale brzy se stala středobodem mužské pozornosti.
Nebyla prý výjimečně krásná, přesto po čase každý z těch mladých mužů zatoužil získat její náklonnost. Kazuko žila oficiálně po boku Kikuichira, který se stal nepsaným vůdcem skupiny. Všichni ostatní byli svobodní a izolace byla dlouhá – pokušení a žárlivost pomalu narůstaly.
Na ostrov dorazila také zpráva o konci války, ale nikdo z japonských trosečníků nevěřil a odmítli se vzdát. Drželi spolu a vytvořili si vlastní malé společenství s přísnou hierarchií. Nejvýše stál Kikuichiro a nad ním kapitán Sukiyaki Ishida jako nejvýše postavený voják. Pod povrchem klidu však začaly doutnat konflikty. Každý další den znamenal pro Kazuko život v izolaci mezi 32 muži plnými frustrace.
Napětí poprvé vyústilo v otevřený konflikt v roce 1946. Kikuichiro Higa náhle zemřel – podle některých zdrojů se utopil, jiné uvádějí, že byl zastřelen žárlivým námořníkem jménem Gensaburo Yoshino. Tato tragédie uvrhla skupinu do chaosu. Kazuko přišla o svého ochránce a muži začali o „vdovu“ otevřeně soupeřit.
Kapitán Ishida se pokusil situaci uklidnit racionálním řešením: „Kazuko by si měla vybrat jednoho muže za manžela. Ostatní pak snad dají pokoj,“ navrhl s nadějí na ostrovní poradě. Podle rad velitele se tedy Kazuko formálně provdala za jednoho z trosečníků s nadějí, že to ukončí spory. Jenže brzy poté byl tento nový „manžel“ nalezen mrtvý – prý se utopil v moři. Nikdo nevěděl jistě, zda šlo o nehodu, nebo první z řady vražd z vášně.
Vraždy v tropickém ráji
Po této události se situace rychle zhoršovala. Anatahan byl najednou ostrovem bez zákonů, kde platilo jen právo silnějšího. Muži otevřeně bojovali o přízeň jediné ženy. Kazuko zůstávala „cenou“ v krvavé hře – ať už chtěla, nebo ne, stala se předmětem sporů a objektem posedlosti. Postupně se k ní jednotliví muži střídavě nastěhovali jako druzi, vždy jen nakrátko. Kdo s ní zrovna sdílel lože, brzy nato zemřel za podivných okolností. Z ostrova se stalo dusné prostředí plné podezírání a strachu.
Násilí eskalovalo. Celkem zahynulo za těch pár let nejméně jedenáct mužů – někteří byli zastřeleni, jiní ubodáni a další zmizeli beze stopy. Jeden z námořníků byl nalezen probodaný třinácti bodnými ranami. Jiní se otrávili neznámými plody nebo spadli ze srázu; u žádné smrti si však nemohli být jisti, zda šlo o nehodu, či vraždu.
Každý tragický konec vyvolal další vlnu obvinění a odplat mezi přeživšími. Kazuko sama byla pro ostatní někdy obětí situace, jindy viníkem – podle toho, koho jste se zeptali. V očích některých mužů mohla muže navádět proti sobě, jiní věřili, že vše dělá jen kvůli přežití. Jisté bylo, že pokaždé když zmizel její současný druh, brzy si našla nového – a kolotoč násilí pokračoval.
Z kdysi soudržné skupiny trosečníků se stali rivalové. Dlouhá izolace, strach, alkohol z kokosové šťávy a všudypřítomná žárlivost proměnily ostrov v dějiště krutého boje o dominanci a o Kazuko. Uběhlo několik let a nakonec zbylo už jen 19 mužů. Jinými slovy, téměř třetina původní skupiny se navzájem vyvraždila kvůli jediné ženě.
Hon na „královnu“ a zoufalý útěk
Strach a paranoia narůstaly. Muži se začali navzájem obviňovat, že za všechny vraždy může Kazuko – že prý jednotlivé milence popuzovala proti sokům a ti se pak zabíjeli navzájem. Tento názor postupně převládl a zoufalá skupina dospěla k děsivému rozhodnutí: kvůli záchraně kolektivu musí zemřít ona. Na jaře 1950 se zbylí trosečníci tajně domluvili, že svou „královnu Anatahanu“ raději sami odstraní. Plán zavraždit jedinou ženu na ostrově byl poslední zoufalý pokus, jak ukončit kolotoč násilí.

skutečná fotka Higy Kazuko
Naštěstí ne všichni pozbyli lidskost. Jeden z mužů – možná ten, který k ní stále choval náklonnost – plán vyzradil Kazuko. „Chtějí tě zabít. Uteč!“ varoval ji tiše pod rouškou noci. Kazuko Higa stála před krutou volbou: zůstat by znamenalo smrt, útěk byl však téměř nemožný. Rozhodla se riskovat vše. Ukryla se v džungli a několik dní se tajně skrývala o samotě, zatímco ji její krajané marně hledali.
Dne 28. června 1950 spatřila na obzoru loď – americké námořnictvo ve spolupráci s japonskými úřady totiž v reakci na zprávy o situaci k ostrovu vyslalo malý záchranný člun maskovaný jako rybářská loď. Kazuko neváhala ani chvilku: vyběhla na pláž a mávala na loď. „Tady! Vezměte mě s sebou!“ křičela z plných plic. Posádka si osamělé postavy všimla a rychle pro ni vyslala člun. Kazuko Higa byla zachráněna – po šesti letech dobrovolného i nedobrovolného vyhnanství.
Na palubě rybářské lodi Miss Susie odplula Kazuko na Saipan, tehdejší americkou základnu. Byla vyhladovělá, rozrušená a v šoku, ale konečně v bezpečí. Ihned po záchraně vypověděla úřadům celý neuvěřitelný příběh: o trosečnících, kteří stále věří, že válka neskončila, a o strašlivém krveprolití na ostrově.
Američané i Japonci byli jejím líčením zděšeni. Kazuko tehdy mluvila i na svou obhajobu – odmítala, že by za násilí mohla jen ona sama. „Kvůli mně zemřeli jen dva muži – ne víc,“ prohlásila po příjezdu reportérům, když se začalo spekulovat, kolik životů měla „královna Anatahanu“ vlastně na svědomí. Její svědectví však konečně přesvědčilo úřady, že na Anatahanu opravdu zůstávají váleční zatvrzelci a potenciální vrazi.
Návrat do civilizace
Po Kazučině útěku zůstalo na ostrově posledních dvanáct vojáků. I bez „své Evy“ se zpočátku odmítali vzdát – stále věřili, že válka trvá, a báli se Američanů. Spojené státy proto ve spolupráci s japonskou vládou připravily zvláštní akci. Nad ostrov opět vzlétly letouny, ale tentokrát neshazovaly bomby ani obyčejné letáky, nýbrž osobní dopisy od rodin z Japonska.
Příbuzní v nich zoufale prosili ztracené syny a bratry, aby uvěřili pravdě: „Válka už šest let skončila, vzdejte se a vraťte se domů!“ Dojetí muži konečně pochopili, že boj už není nutný. 30. června 1951 – skoro šest let po kapitulaci Japonska – vyvěsili na pláži bílé vlajky a pokorně se vzdali. Posledních 19 trosečníků (dva z nich byli Chamorrové, dvanáct vojáků a zbytek původní obyvatelé) bylo evakuováno do Japonska. Druhá světová válka pro ně skončila až v létě 1951.
Kazuko Higa se mezitím stala malou senzací. Po převozu do Japonska ji novináři překřtili na „královnu Anatahanu“ a veřejnost žasla nad jejím příběhem. Krátce po návratu do vlasti ji čekal nečekaný šok: v rodné Okinawě potkala Shoichiho Higu – svého prvního manžela, který válku přežil.
Osud je znovu svedl dohromady a dvojice se po letech odloučení znovu vzala. Kazuko poskytla několik rozhovorů a nějaký čas ji zvali na besedy jako ženu, která přežila nemožné. Její strhující svědectví plnilo titulky novin a stalo se námětem knih i filmů – včetně slavného snímku Saga of Anatahan (1953) režiséra Josefa von Sternberga.
Média z ní udělala hvězdu: někteří ji líčili jako vypočítavou svůdnici a příčinu všeho zla, jiní jako oběť situace, která udělala, co musela, aby přežila. Skutečnou pravdu o temných letech na Anatahanu znají jen ti, kteří je prožili – a ti se ji rozhodli vzít do hrobu.
Kazuko Higa zemřela v tichosti na začátku 70. let, dávno stranou pozornosti médií.
Zdroje:
https://trove.nla.gov.au/newspaper/article/61225463
https://boundlessoceanofpolitics.co.in/2023/12/23/the-tragic-tale-of-kazuko/
https://short-history.com/queen-of-anatahan-cf596f7e651c
https://www.ww2wrecks.com/portfolio/surrendered-in-1951-the-japanese-who-did-not-believe-the-war-was-over-in-1945/
https://en.wikipedia.org/wiki/Anatahan