Článek
Jak se stalo, že chlápek, který ještě před lety byl typickým „workoholikem v krizi středního věku“, nyní budí posvátnou zvědavost i údiv — a mnohé znechucuje? Jeho kampaň nazvaná Don’t Die (Neumírej) se zaklíná vědeckými studiemi, pokročilými přístroji i šokujícími praktikami, jako jsou krevní transfuze od jeho syna nebo nepřetržité měření nočních erekcí. Jedni ho prohlašují za proroka budoucnosti, druzí za šílence.
Zrození biohackera
Bryan Johnson není žádné staleté jméno v Silicon Valley, přesto si vydobyl statut mediální hvězdy. Začal jako běžný internetový podnikatel, který v roce 2013 prodal platební firmu Braintree (zahrnovala i Venmo) za téměř 800 milionů dolarů, z čehož jemu samotnému připadlo několik miliard korun. Tou dobou se ale psychicky hroutil. Při zakládání Braintree prý přibral, trpěl depresemi a — jak sám říká — „cítil se naprosto zoufale“.

V roce 2015, kdy s biohackingem začínal
Po prodeji měl najednou volné pole působnosti a hlavně dost peněz, aby začal řešit své zdraví. Původně chtěl jen zhubnout a zlepšit psychiku, nicméně brzy ho pohltila myšlenka, zda by stárnutí nešlo zpomalit nebo zvrátit. Od běžné cesty „lepší jídlo a cvičení“ se odpíchl k extrémně komplexnímu režimu: Algoritmus, který přesně předepisuje, co kdy jí a kolik spí, doprovodné hormony a doplňky, transfuze krve, pokročilé přístroje, 111 pilulek denně.
„Nechci, aby můj život řídily lidské chyby, raději se svěřím datům,“ tvrdí. Tím vyvolává až transhumanistické otázky: Opravdu je lidskost brzdou v rozvoji dokonalého zdraví?
„Mám tělo o 15 let mladší“
Bryan Johnson tvrdí, že analýzy jeho těla ukazují biologický věk kolem 30 let, ačkoli reálně se blíží padesátce. V rozhovorech uvedl, že například noční erekce — prý důležitý ukazatel mužského zdraví — má nyní srovnatelné s dvacetiletým chlapcem.
„Zjistil jsem, že zdravý mladý muž má v průměru pět nočních erekcí za noc, trvajících i přes dvacet minut. Když jsem s tím začínal, měl jsem méně, a teď už jsem téměř dorovnal svého devatenáctiletého syna,“ řekl pro Daily Mail. Celé to měří pomocí malého pásku na penisu, který analyzuje četnost a trvání erekcí.
Biologické mládnutí však Johnson neomezuje jen na sexualitu. Publikuje obrovskou sadu dat: hustota kostí (v průměru jako 30letý muž), schopnost okysličování svalů, kvalita stavu kůže a desítky dalších parametrů. Tvrdí, že mu nárůst hladiny testosteronu a zlepšení jaterních funkcí dodaly „kondici 18letého“ a zátěžovou kapacitu 20letého.
Samozřejmě se ozývají skeptici. Lékaři z renomovaných center tvrdí, že takovýto experiment není zatím dostatečně verifikován kontrolními studiemi, a čísla o biologickém věku se dají interpretovat různě. Nicméně pohled na Johnsona, s jeho velmi štíhlým a svalnatým tělem a vyhlazenou pletí, naznačuje, že to není jen nějaký laciný trik.
Extrémní režim
Jak toho dociluje? Jednoduše řečeno: maximální kontrolou každé minuty života.
Johnson jí denně jen v úzkém časovém okně (cca 6 hodin). Zbytek dne (18 hodin) hladoví, aby maximalizoval tzv. efekt půstu. Jeho jídlo je převážně kašovitá či měkce upravená zelenina, luštěniny, oříšky. Žádné svačinky, žádná káva, rozhodně ne alkohol.
Hovoří o 111 pilulkách denně, některé jsou vitamíny, jiné hormony (testosteron) a další přímo směsi na podporu kůže, vlasů, mozku.
Chodí spát kolem 20:30, aby dal tělu aspoň 8-9 hodin. Tvrdí, že spánek je klíč k regeneraci. V místnosti má speciální filtry vzduchu, důsledně blokuje modré světlo, poslední jídlo jí 8 hodin před ulehnutím.
Snad každou funkci těla monitoruje. Krom obvyklých chytrých hodinek má i speciální masky na obličej s červeným laserem proti vráskám, a na noc pásku na penis, která sleduje, kolik nočních erekcí se objeví.
Ráno cvičení 30 až 60 minut denně, plus třikrát týdně extrémní intervaly. Tvrdí, že dřepy zvládá s 180 kg a hravě zvládne 40 shybů. Tím se snaží udržet svalovou hmotu jako dvacetiletý.
Kontroverzní je bod, kdy si nechal přepumpovat mladou krev svého 17letého syna jménem Talmage. Věří, že mladá krev pomáhá regenerovat orgány. Moderní medicína je k tomu skeptická, některé experimenty na myších to naznačují, ale lidské studie jsou v plenkách.
Bryan na svém Blueprint webu uvádí: „To, co dělám, není nic menšího než revoluce. Mám data dokládající, že stárnutí se dá zbrzdit, ne-li couvnout.“
Johnson skoro nikdy nejde s přáteli na večeři, alkoholu se vyhýbá. Je přesvědčen, že by mu i jedno pivo zkrátilo život. Totéž s rodinnými oslavami — dort a pizza? Ani nápad.
Problém to byl údajně i v jeho vztazích. Johnson je rozvedený. Nechce vinit striktní režim ze ztroskotání manželství, nicméně netají, že partneři s ním těžko sdílejí standardní romantické chvíle. Dnes žije s 19letým synem Talmagem, který sdílí část jeho režimu, ale v mírnější formě.
Jak pro TIME nastínil:
„Jde o to, zda jsme ochotní zahodit lidské návyky a radosti, abychom zůstali biologicky mladí. Lidé si musí zvyknout, že spousta radostí (jídlo, ponocování, mejdany) ničí tělo. Já chci žít věčně, takže nemám zájem, sorry.“
Cena za mládí
Záchrana mládí není levnou záležitostí. Zdroje odhadují, že Johnson do této mise ročně vkládá přes 2 miliony dolarů (v přepočtu 43 milionů Kč). Co se platí? Vše od platů osobních lékařů, trenérů, kuchařů, až po drahé přístroje typu MRI, laserové ošetření kůže, speciální analýzy DNA, tepenné vyšetření atd.
Je to výše investice, která dost lidí dráždí. Kritici tvrdí, že je to k smíchu — obyčejný smrtelník si něco takového dovolit nemůže. A i kdyby, je otázka, zda to je etické. Co takhle raději věnovat peníze na charitu? Jiný tábor říká, že se díky Bryanovi objeví novinky, které za 5-10 let zlevní a budou i pro běžné pacienty.
Bryan Johnson sám uvádí, že ho obklopuje tým více než 30 odborníků. Někteří nezávislí experti ale kroutí hlavou a zpochybňují věrohodnost testů. Například dr. Pinchas Cohen z University of Southern California pro TIME řekl: „Takový cíl – žít navždy – je zatím čistá utopie. A navíc, tak extrémní dopingové doplňky se mohou navzájem vylučovat. Není to ověřená metoda.“
Jiní zas tvrdí, že Bryan v reálu působí bledě a unaveně, je extrémně štíhlý, a prý možná hazarduje s imunitou. On oponuje, že jeho data o krevních markerech a srdeční činnosti hovoří jasně. Jedinou cestou k ozřejmění sporu by byla dlouhodobá nezávislá studie, do čehož se Johnson příliš nehrne.
Johnson miluje futurologii, zmiňuje, že s příchodem pokročilé umělé inteligence budeme čelit nutnosti „adaptovat se“. Podle něj je optimalizace lidského těla algoritmem pouze prvním krokem, jak se sladit s AI. Jinými slovy – on věří, že to, co dělá, je průkop pro lidstvo: „Nemůžeme si dovolit umírat v 70, když technologie letí vpřed. Musíme dožít, abychom viděli příští vlnu vědecké revoluce.“
Zdroje:
https://time.com/6315607/bryan-johnsons-quest-for-immortality/
https://www.youtube.com/watch?v=NIlPPC6sV9U
https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/has-bryan-johnsons-anti-aging-experiment-backfired-biohacker-spending-2-million-a-year-admits-to-a-costly-misstep/articleshow/120036487.cms?from=mdr
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/bryan-johnson-zdravi-erekce-penis-biohacking-mladi.A250403_085426_zdravi_bib?zdroj=cxrecs#cxrecs_s