Hlavní obsah
Lidé a společnost

Monica Lewinsky, modré šaty a doutník. Tyto věci málem stály Billa Clintona prezidentské křeslo

Foto: By PhilipRomanoPhoto - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=163161298

Jak se 22letá Monica Lewinsky dostala do středu neuvěřitelného skandálu, proč prezident Bill Clinton zapíral v televizi, a co s tím má společného tajemná úřednice Linda Tripp? Ponořte se do aféry, která koncem 90. let bavila i šokovala celý svět.

Článek

Víte, co se stane, když se v Americe prezidentovi začne vyčítat něco hodně vážného – třeba lhaní nebo bránění spravedlnosti? Může se proti němu spustit takzvaná „ústavní žaloba“ (anglicky „impeachment“). Jestli ji Kongres schválí, hrozí prezidentovi konec ve funkci. V historii USA tomu čelili všeho všudy tři prezidenti, jedním z nich byl Bill Clinton – právě kvůli sexuálnímu skandálu jako z pera brakového románu.

Když drama začalo

Psal se rok 1994. Bílý dům se třásl, protože Paula Jones, bývalá vládní úřednice v Arkansasu, obvinila prezidenta Clintona, že se ji kdysi pokusil sexuálně obtěžovat. Spousta lidí tomu nevěřila, jiní byli ochotni uvěřit a říkali, že Clinton je prý rozený proutník. Jenže Jones podala žalobu a požadovala odškodné. Tady to všechno odstartovalo.

Clintonův právní tým se snažil soud všemožně odkládat, ale vyšetřování nešlo stopnout. Naopak – téma rezonovalo v médiích, aby se našly další ženy, s nimiž měl prezident cokoli za lubem. A BUM! Na seznamu se ocitla tehdy neznámá holka jménem Monica Lewinsky.

Foto: By Clinton White House Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67620126

společné foto

Monice bylo pouhých 22 let, když začala pracovat v Bílém domě. Její úkolem bylo obstarat papíry, uvařit kafe a možná se občas ukázat na nějaké chodbě. Nikdo z ní nedělal hvězdu. Jenže co se nestalo: její úsměv a mládí zřejmě zaujaly samotného prezidenta Billa Clintona. A z flirtu se stal největší skandál Ameriky 90. let.

O Moničině pletce s prezidentem se šeptalo tak, že se to doneslo až k právníkům Pauly Jones. Ti se chytili šance – pokud se prokáže, že Clinton lže ohledně dalších žen, bude to vypadat špatně i v její kauze. Monica byla prostě dobrá stopa, a tak ji pozvali k výslechu.

A teď pozor, přichází na scénu Linda Tripp – starší úřednice v Pentagonu, která se spřátelila s Monikou. Z počátku to byla nevinná dvojka: sedly si do kanceláře, probíraly svět, chlapy, život. Monica se jí ráda svěřovala se svými tajemstvími o prezidentovi. Jenže netušila, že Linda je typ člověka, co umí pěkně bodnout do zad.

Tripp si totiž všechny jejich rozhovory tajně nahrávala! Navíc Monice poradila, ať si nechá nevyprané šaty s údajnými stopami prezidentova spermatu – prý kdyby náhodou. Takový pikantní suvenýr na věčné časy.

Když se to celé začalo zamotávat, média kroužila jako supi. Prezident Clinton chtěl aféru useknout. V lednu 1998 zvolil důrazné vystoupení před kamerami. „I did not have sexual relations with that woman, Miss Lewinsky,“ prohlásil. Tedy „Neměl jsem s tou slečnou žádný sexuální poměr.“ V tu chvíli to možná vypadalo jako záchrana. Jenže pravda se brzy ukázala daleko žhavější.

Z nahrávek Lindy Tripp (a oněch modrých šatů, které Monica nezapomněla uchovat) vyplynulo, že Clinton a Lewinsky měli víc než jen pracovně přátelský vztah. Prezident najednou stál před průšvihem: nejenže se ukázal jako záletník, ale hlavně lhal pod přísahou. A v USA je tohle těžký kalibr – tzv. křivá výpověď se neodpouští tak snadno, zvlášť u muže, který má řídit zemi.

Pikantní detaily, které se dostaly na veřejnost

Americký prezident Bill Clinton a tehdy jen 21letá Monica Lewinsky se měli sblížit už v roce 1995. Vše mohlo zůstat pod pokličkou, kdyby se neobjevily drsné podrobnosti: nejprve Monica prozradila existenci „modrých šatů“ s biologickými stopami prezidenta a pak médii otřásla tzv. „cigar story“. Údajně šlo o moment, kdy Lewinsky za přítomnosti Clintona použila doutník ke svému intimnímu uspokojení, zatímco on ji sledoval (a rovněž se uspokojoval). Ve vedlejší místnosti prý čekala návštěva – tehdejší předák Palestinské samosprávy Jásir Arafat. Podle vyšetřovacích zpráv (zejména od nezávislého portálu Drudge Report) se tento výstřední detail měl objevit i v Moničině výpovědi před velkou porotou.

Snaha odvolat prezidenta

Do hry se zapojil tehdejší nezávislý vyšetřovatel Kenneth Starr, který původně řešil jinou kauzu kolem Clintona (nějaké finanční machinace zvané Whitewater). Když se mu do ruky dostaly nahrávky Lindy Tripp, proměnil se v lovce s jediným cílem: usvědčit prezidenta, že je lhář a že bránil spravedlnosti. Z jeho „Starr Reportu“ se stal bestseller. Média popisovala do detailu, co spolu Clinton a Monica dělali – od telefonátů až po choulostivé hrátky. Bulvár praskal ve švech a Amerika nestačila koukat.

Foto: By Helene C. Stikkel - Originally from US DOD, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1063031

v roce 1997

Sněmovna reprezentantů se rozhodla: „Pane prezidente, budete potrestán.“ V prosinci 1998 oficiálně obvinila Billa Clintona ze lži a maření spravedlnosti. Přeloženo do lidské řeči: chtěli ho odvolat z funkce. Kdyby se to potvrdilo i v Senátu, měl by Clinton padáka.

A vypuklo obří politické divadlo. Televize vysílaly nekonečné rozpravy, lidé se hádali u piva, zda je větší vina, že Clinton zahýbal manželce, nebo že lhal národu. Po 21 dnech soud připomínal hollywoodský trhák s happy endem: Senát nenašel dost hlasů k jeho sesazení, a tak se Bill Clinton zachránil. Jenže na prestiži a pověsti mu to rýplo pořádně.

Foto: https://picryl.com/media/independent-counsel-ken-starr-being-sworn-in-prior-to-testifying-about-his-eb9fa3

snímek z procesu s Billem Clintonem

Ve středu té bouře stála i Hillary Clinton. Všichni čekali, jestli vrhne prsteníček do řeky a s křikem opustí manžela-nevěrníka. Ona to ale neudělala. Místo toho si zachovala chladnou hlavu, zůstala první dámou a později se vrhla do vlastní politické kariéry. Dokonce dvakrát kandidovala na prezidentku a stala se z ní politická harcovnice, která svého muže možná i zastínila.

Dívka na pranýři

A co hlavní aktérka milostného skandálu, Monica Lewinsky? V devadesátkách jí média vláčela bahnem, dělala si z ní legraci a paparazzi ji pronásledovali na každém rohu. Nedokázala si najít pořádné zaměstnání, měla deprese a zavírala se před světem. Nějakou dobu žila v Londýně, kde se dala do studia a postupně se vypracovala k tomu, že dnes bojuje proti kyberšikaně. Stala se dokonce vyhledávanou řečnicí – varuje, jak snadno se člověk může stát fackovacím panákem, když ho média vyhlásí za hlavního viníka.

Ačkoliv to může znít drsně, Linda Tripp zůstala v očích mnoha Američanů tou, co nastražila pasti a shrábla slávu za „odhalení“ prezidentské lži. Ona sama tvrdila, že jen konala občanskou povinnost – měla přece důkaz, že prezident Spojených států lže. Monica Lewinsky však o ní pronesla slavnou větu: „Nenávidím Lindu Tripp.“ Po skandálu se Tripp stáhla, čelila i různým výhrůžkám a dožila se klidnějšího konce až mnoho let poté.

Jakmile někde létají sex, moc a slzy, Hollywood neváhá. Ryan Murphy, který stojí za televizními trháky o O. J. Simpsonovi či vraždě Gianniho Versaceho, se pustil i do příběhu Clintonova fiaska. Vznikla série „Impeachment: American Crime Story“. Monica se dokonce podílela na produkci.

Foto: By Mingle Media TV -, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37266248

v roce 2014

Bill Clinton zůstal v úřadu až do roku 2001. Pak se vrhl na charitu a přednášky, občas promlouvá na sjezdech Demokratické strany.

V tuto chvíli si možná říkáte: díky bohu, že u nás tak pikantní skandály prezidentů nemáme. Nebo se to jen nedostalo na veřejnost?

Zdroje:

https://www.timesnownews.com/world/us/us-buzz/bill-clinton-and-monica-lewinskys-cigar-story-explained-article-114962645

https://time.com/5120561/bill-clinton-monica-lewinsky-timeline/

https://edition.cnn.com/ALLPOLITICS/1998/resources/lewinsky/timeline/

https://www.harpersbazaar.com/uk/culture/culture-news/a37372956/impeachment-american-crime-real-story-explained/

https://www.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/8/legacy/Clinton-Lewinsky-story.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz