Článek
Sharon Tate. Křehká blondýnka s uhrančivým pohledem, vycházející hvězda Hollywoodu a manželka kontroverzního, avšak geniálního režiséra Romana Polanského. Když 9. srpna 1969 vyšlo najevo, jak krutým způsobem byla zavražděna, nejen filmový svět se zachvěl. Brutální činu se totiž dopustili členové takzvané Mansonovy rodiny, zrůdného „kultu“ vedené charismatickým manipulátorem Charlesem Mansonem. Tato událost navždy změnila tvář končících 60. let, které do té doby symbolizovaly mír, lásku a nekonečnou svobodu.
Trnitá cesta ke slávě
Sharon Marie Tate se narodila 24. ledna 1943 v Dallasu do rodiny armádního důstojníka Paula Tatea a jeho manželky Doris. Neustálé stěhování za tátovými služebními povinnostmi stálo za tím, že Sharon neměla prakticky žádné trvalé zázemí. Přesto jí rodiče – zejména matka Doris – poskytovali tolik podpory, kolik jen mohli. Ti, kdo Sharon potkávali, často zmiňovali její jemné vystupování a nesmělou, ale přesto okouzlující povahu.

první úspěchy ve filmovém průmyslu se dostavily brzy
„Šlo z ní cosi přirozeného, nevinného. Když se usmála, ztichla celá místnost,“ prohlásil o ní později jeden z jejích známých.
Už jako malá dívka se Sharon účastnila soutěží krásy a získávala na nich první úspěchy. Občas vyhrála, jindy skončila „jen“ mezi finalistkami, ale vždy byla pro publikum zapamatovatelná. Po skončení střední školy se krátce objevovala v drobných televizních rolích a reklamách. Teprve až když se rodina na počátku 60. let vrátila z Itálie zpět do USA, měla Sharon šanci vkročit do rozbouřených vod Hollywoodu.
Po menších účastech v populárních seriálech (jako The Beverly Hillbillies) si Tate zahrála v mysteriózním snímku Eye of the Devil (1966), který předznamenal, že děvče s andělskou tváří má i herecký talent. Filmoví kritici ji popisovali jako „vycházející hvězdu s nepřehlédnutelným sex-appealem a tváří panenky“. O rok později zářila ve Valley of the Dolls (1967), za nějž byla dokonce nominována na Zlatý glóbus pro objev roku.
V soukromém životě ji nejvíc ovlivnil polský režisér Roman Polanski, se kterým natáčela hororovou komedii The Fearless Vampire Killers (1967). Okamžitě mezi nimi přeskočila jiskra – Polanski byl uchvácen její půvabnou vizáží a ona jeho tvůrčím, byť poněkud temným a výstředním duchem. Jejich románek, občas propíraný i v bulvárním tisku, nakonec vyústil ve svatbu v lednu 1968. Zdálo se, že Sharon spěje k pohádkovému životu hollywoodské princezny, který by jí mnozí mohli závidět.
Charles Manson - samozvaný prorok
V témže slunném Los Angeles téhož roku kul jiné pikle Charles Manson. Malý, nenápadně vypadající muž, který většinu mládí prožil střídavě v chudobě a za mřížemi, se považoval za hudebníka a vizionáře. Vyrostl v rozbitých rodinných poměrech a už od dětství se potýkal s trestnou činností. Byla to však 60. léta, doba převratů, kdy se mnoho mladých lidí snažilo uniknout z konvenční společnosti a hledalo osvícení v drogách, hudbě a volné lásce. Manson dokázal využít této atmosféry.

Charles Manson
V jednom rozhovoru pro menší lokální noviny (jeho slova byla později citována i v Los Angeles Times) Manson prohlásil:
„Svoboda? To je jen slovo, které vytvořil systém, aby nás mohl zlomit. My žijeme mimo pravidla. Až se spolu naučíme žít v harmonii, ukážeme všem, že jsme nepotřebovali ani zákony, ani vládu.“
Upravenými kázáními, směsicí biblických citátů a odkazů na rockovou hudbu (zejména na Beatles, jejichž písně vykládal podle vlastní „prorocké“ interpretace), si postupně získával kolem sebe mladé stoupence, především dívky. A tak vznikla Mansonova „rodina“, která žila nejdříve v různých komunách a později na opuštěném Spahn Ranch na okraji Los Angeles. Tam, mezi bývalými kulisami pro westernové filmy, Manson rozhodoval o každém aspektu života svých následovníků. Všem, kteří mu začali důvěřovat, sliboval duchovní probuzení, ale také se neustále oháněl myšlenkou hrozící apokalypsy a rasové války, již nazýval „Helter Skelter“.
Dům, který si Sharon s Romanem Polanským pronajali v Cielo Drive, byl dříve spjat s hudebním producentem Terrym Melcherem – člověkem, který Mansona neúspěšně „provařil“ ve světě hudby a nakonec mu nedal smlouvu. Podle některých zdrojů Manson věřil, že ho Melcher zradil. A podle vyšetřovatelů v Mansonovi bujel záchvěv touhy vzít si odvetu na každém, kdo měl s tímto prostředím cokoliv společného.
Noc, která ukončila víc než jeden život
Sharon Tate byla na vrcholu své krásy a slávy, a co víc – byla v osmém měsíci těhotenství. Roman Polanski odcestoval v té době do Evropy kvůli pracovním závazkům, Sharon proto většinu času v domě trávila s přáteli, kteří se o ni starali a dělali jí společnost. Osudné noci ji navštívili: Jay Sebring (známý kadeřník, a také její bývalý přítel), Abigail Folger (dědička kávového impéria Folger) a Wojciech Frykowski (polský přítel Polanského). Ten večer si poseděli, popovídali, prý se krátce i dívali na televizi. Nikdo netušil, že v okolí se už začínají pohybovat temné stíny.
Ke dvěma hodinám ráno se k domu v Cielo Drive přiblížila čtveřice Mansonových stoupenců:
- Charles “Tex” Watson,
- Susan Atkins,
- Patricia Krenwinkel
- Linda Kasabian
Linda Kasabian později vypověděla, že se na poslední chvíli pokusila vše zastavit. Měla z celého plánu divný pocit a nechápala, proč mají do domu pronikat se zbraněmi v ruce. Manson jim prý řekl, že „musí světu ukázat, co je opravdový strach“, a že „tohle je jen začátek“.

Susan Atkins, Charles Watson & Patricia Krenwinkel
Podle novinových zpráv z Los Angeles Times o několik dnů později „ani ostřílení detektivové nechtěli uvěřit, že se něco podobného může odehrát v rezidenční čtvrti plné slavných sousedů“. Nicméně stalo se. Jako první spatřili vrahové na příjezdové cestě Stevena Parenta, osmnáctiletého mladíka, který přijel navštívit správce domu, aby mu ukázal nový kazetový přehrávač v autě. Na místě ho bez milosti zastřelili.
Po vstupu do domu spustil Watson s Atkins a Krenwinkel masakr, na který nikdo z přítomných nemohl být připraven. „Chtěla jsem utéct. Zůstat stranou. Ale Tex mě přinutil jít s ním dál,“ citovala Linda Kasabian sama sebe během soudní výpovědi. Uvnitř vily se vše odehrálo během několika minut, ač se oběti zoufale snažily bránit nebo vyjednávat.
Susan Atkins při jedné z mnoha verzí své pozdější zpovědi uvedla, že Sharon Tate plakala a prosila, ať jí ušetří a vezmou ji jako rukojmí, dokud se její dítě nenarodí. „Prosím, ať se narodí, udělám vše, co chcete,“ měla Sharon Tate opakovat. Její prosby zůstaly bez odezvy. Když se Atkins jednou svěřovala spoluvězeňkyni (což později vešlo ve známost díky soudním záznamům), přiznala, že Sharonin pohled „ji na chvíli znejistěl“. Ale prý slyšela v hlavě Mansonův příkaz – a nemohla couvnout.
Výsledkem byla nejméně 16násobná bodná rána na těle těhotné herečky, přičemž poslední zásahy byly vedeny i poté, co Sharon upadla do bezvědomí. Jay Sebring, Abigail Folger i Wojciech Frykowski rovněž zemřeli strašlivou smrtí. Atmosféru hrůzy dokreslil krvavý nápis „PIG“ na dveřích, napsaný Sharoninou krví.

v roce 1965
Brzy ráno, 9. srpna 1969, přispěchali na místo policisté a záchranáři. Tělo Sharon Tate leželo v obývacím pokoji, na sobě jen spodní prádlo, kolem dokola poházené polštáře, roztrhané závěsy. Příchozí si nejprve nevšimli, že Sharon byla těhotná. Až když jeden z vyšetřovatelů odkryl prostěradlo, spatřil nafouklé břicho. Z hrůzou v očích poté popsal scénu slovy:
„Nikdy jsem neviděl nic tak bestiálního. Je to peklo v reálném světě.“
Los Angeles Times přišly s titulní stranou: „Brutální vražda pěti lidí. Obětí slavná herečka a její nenarozené dítě.“ Další den znovu přitáhla pozornost další hrůza – Mansonovi stoupenci zavraždili manžele LaBiancovy podobně bestiálním způsobem, což otřáslo veřejností ještě silněji. Hollywoodští herci se začali bát o život, někteří si najali osobní strážce, jiní se odstěhovali do hotelů s 24hodinovou ochrankou.
Nemovitost v Cielo Drive se postupně stala cílem senzacechtivých zvědavců. Hned několik let se na příjezdové cestě objevovali lidé, kteří chtěli spatřit „dům hrůzy“. Proti vůli pozůstalých se do jeho okolí lákaly i různé morbidní turistické výlety. Nakonec byl dům zbořen a přestavěn, aby zmizely hrozivé vzpomínky. Na jeho místě dnes stojí moderní rezidence. Přesto se traduje, že tam mnozí cítí podivnou energií a vzpomínky na děsivou noc tam prý zůstávají navždy.
Měli dostat trest smrti, ale …
Vyšetřovatelům trvalo několik měsíců, než dokázali propojit vraždu Sharon Tate a masakr v domě Cielo Drive s Mansonovou rodinou. Klíčovou roli sehrála zejména Linda Kasabian, která se ve chvíli zatýkání přihlásila o dohodu a poskytla podrobnou výpověď. Členové Mansonovy rodiny byli mezitím zatčeni kvůli drobným krádežím a dalším přečinům, které pro ně byly denním chlebem. Zprvu nikdo netušil, jak strašné tajemství se za jejich činy skrývá.
„My jen poslouchali mistra…“
Samotný Charles Manson se vražd v domě Sharon Tate přímo neúčastnil. Přesto byl označen za hlavního strůjce; prokuratura tvrdila, že Manson vydal svým „ovečkám“ rozkaz k útoku. Když soud nakonec začal, objevila se před porotou zvláštní podívaná: Manson se sám stylizoval do role proroka a mučedníka. „Jen jsem jim ukázal cestu. Jestli někdo v něčem pochybil, není to na mně, je to na nich,“ odkazovala média na Mansonovu řeč k soudu. Jeho stoupenci tvrdili, že je Manson svou charismatickou osobností zcela ovládl a oni měli pocit, že konají dobře.
„Myslíš, že soudíš mně? Já už byl souzen dávno před tímhle divadlem,“ procedil Manson v jednom momentu k soudci.
Susan Atkins během výpovědi prohlásila: „Nemrzí mě, co jsem udělala. Svět je zkažený a my jsme to ukázali.“
Linda Kasabian, která změnila stranu a svědčila proti ostatním, se u soudu rozplakala: „Ano, bála jsem se ho. Bála jsem se, že nás všechny zabije, pokud ho neposlechneme.“
Proces se táhl dlouhé měsíce a média o něm denně přinášela detailní reporty, rozhovory s psychiatry, analýzy motivů. Lidé čekali před soudní budovou, aby alespoň na chvilku zahlédli tváře obžalovaných. Mnohdy přicházeli i jiní stoupenci Mansona s transparenty, hlásajícími jeho nevinu a obvinění ze spiknutí státu proti „svobodě“.

Charles Manson v roce 2014
V roce 1971 byli Charles Manson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel a Leslie Van Houten (zodpovědná za vraždu manželů LaBiancových) odsouzeni k trestu smrti. Emocionální výbuch v soudní síni zachytily dobové záznamy: Manson prý křičel, že systém ho nikdy nezlomí, zatímco některé jeho stoupenkyně se smály a říkaly, že to celé je „jen začátek Helter Skelteru“.
Jenže už o rok později Kalifornie dočasně zrušila trest smrti. Rozsudky se změnily na doživotí s možností podmínečného propuštění. Rodiny obětí, včetně rodičů Sharon Tate a její mladší sestry Debry Tate, se snažily na každém stání o podmínečné propuštění poukázat na to, jak bestiální čin Manson a jeho následovníci spáchali. Většina členů Mansonovy rodiny zůstala až do konce života za mřížemi – s výjimkou Lindy Kasabian, která dostala nižší trest výměnou za klíčové svědectví.
Osudy pozůstalých
Roman Polanski byl tragédií zdrcen. Přerušil natáčení a vrátil se okamžitě do Spojených států, kde ho čekal šok: milovanou ženu i nenarozené dítě mu brutálně vzali ti šílenci. V následujících letech se Polanski potýkal s psychickými i osobními problémy, jež se promítly do jeho tvorby (film Macbeth z roku 1971 bývá označován za temný odraz jeho vlastního vnitřního utrpení).

s manželem
Debra Tate, Sharonina mladší sestra, se stala bojovnicí za práva obětí trestných činů. Dodnes se vyjadřuje k otázkám týkajícím se Mansonovy rodiny a zúčastňuje se řízení o podmínečném propuštění, aby zabránila propuštění těch, kdo Sharon zavraždili.
Rodiče Sharon a další příbuzní obětí se nikdy nedočkali úplné spravedlnosti. Pro ně zůstala bolest z toho, že zmařen byl život nejen Sharon, ale i jejího dosud nenarozeného dítěte. „Sharon s sebou vzala kousek nás všech,“ řekla její matka Doris v rozhovoru pro jedny kalifornské noviny v 70. letech.
Herečka Mia Farrow tehdy novinářům s třesoucím se hlasem řekla: „Ona všechny milovala, proč ji museli tak strašlivě nenávidět?“ Těžko odpovědět. Jisté však je, že se Sharon Tate stala nejen obětí kultu Charlese Mansona, ale také symbolem konce jedné éry, kdy svět ztratil poslední iluze o nevinné „lásce a míru“.
Zdroje:
https://people.com/sharon-tate-death-legacy-what-to-know-8666851
https://en.wikipedia.org/wiki/Tate–LaBianca_murders
https://www.britannica.com/question/Why-did-the-Manson-Family-murder-Sharon-Tate
https://www.nytimes.com/2019/07/05/arts/manson-tate-murder-tarantino.html
https://www.oprahdaily.com/entertainment/tv-movies/a27666451/sharon-tate-death/
https://www.cbsnews.com/pictures/terrifying-details-of-the-manson-murders/