Článek
Když se Mustafa, rodák z Bagdádu, přestěhoval s rodinou do jihovýchodního Londýna, bylo mu pouhých šest let. Vyrůstal v nelehké čtvrti Peckham, kde se setkával s chudobou a kriminalitou, ale doma si našel zvláštní vášeň:
„Hrozně mě bavily počítače. Táta mi ukázal základní věci, já se do toho ponořil víc a víc.“
Zatímco vrstevníci hráli fotbal na dvorcích, Mustafa seděl u starého PC. Programování, internetové diskuze, prosté zkoušení „co jde a co ne“ – to byly jeho dětské hry. Nikdo netušil, kam až ho tahle vášeň zavede.
Ve třinácti až čtrnácti letech se Mustafa ocitl ve spleti on-line chatovacích místností, kde se scházeli lidé fascinovaní „internetovým aktivismem“. Tehdy probíhala éra hnutí Anonymous, která protestovala proti cenzuře a velkým korporacím.
„Byl to takový underground: někdo přišel s nápadem shodit weby, co potlačují svobodu, a spustil se řetězec masivních hackerských útoků.“
Mustafa si zpočátku ani neuvědomoval, že se pouští do nezákonných vod. Fascinovalo ho, že mladý hacker z ložnice může skolit giganty jako PayPal, MasterCard nebo vládní stránky. Bylo to něco jako moderní verze protestu, ale odehrávající se čistě digitálně.
Vznik LulzSec
Kolem roku 2011 se zrodila skupina, která si říkala LulzSec. Byla to vlastně skupina odpadlíků z Anonymous: partička nadšených (ale i zlomyslných) hackerů, co chtěli zdiskreditovat slabou on-line bezpečnost vlád a korporací.
Mustafa – sotva šestnáctiletý – se ocitl uprostřed toho všeho. Dětská zvědavost kombinovaná s ohromným talentem v programování vedla k velkým útokům:
Například na firmu HP Gary Federal (vojenský dodavatel v USA), jemuž ukradli 70 000 mailů. Sony – dokonce sedm různých hacků za jediný rok. („Prostě si o to koledovali, jejich bezpečnost byla směšná,“ popisoval Mustafa.). CIA povedlo se jim tak přetížit web CIA, že byl po dobu několika hodin nedostupný. A řada menších cílů, od hudebních studií až po zpravodajské servery. Jedna hacknutá firma, druhá, třetí…
„Bylo to šílené. Někteří z nás jen chtěli dokázat, že velké korporace nezvládají zabezpečení. Jiní byli radikálnější, volali po svržení vlád a kradli data ve velkém. A já? Byl jsem kluk, co chtěl ‚něco‘ změnit, nevěděl jsem přesně co.“
Hněv FBI
V Americe to vřelo. LulzSec se vysmívala vládním úřadům a do médií unikly jejich zapálené proklamace typu „vypněme Sony, vypněme CIA, spravedlnost si bereme do vlastních rukou“. Zprávy plnily televize, hackeři se stávali mediálním fenoménem.
Jenže americká vláda a FBI si to nenechaly líbit. Spustili operaci“ s pronikáním agentů či informátorů do chatovacích místností. Začali sledovat jejich e-maily a IP adresy. Mezi LulzSec pronikl – jak se později ukázalo – „Anon“ (ve skutečnosti tajný informátor). Byl to chlápek, který už byl v USA zatčen, ale FBI mu nabídla dohodu: „Donuť ostatní k dalším útokům, sbírej důkazy a máš nižší trest.“ Tak se stalo, že byli nabádáni k dalším hackům a netušili, že je to past.
84 obvinění pro 16letého kluka
Rok 2011. Mustafa se rozhodl skončit. Skupina se mu zdála příliš veliká, anarchie moc žhavá. Ale FBI už měla dost důkazů. Pár týdnů poté, co se Mustafa stáhl, u dveří jeho pokoje ve čtyři ráno zaklepala londýnská policie:
„Bylo mi 16. A najednou bum: přišli s brokovnicí… a odvedli mě.“
Ocitl se na stanici, kde mu vyjmenovali 84 obvinění! Každý hack samostatně. Navíc mu vyhrožovali, že ho vydají do USA, což znamená extrémní vězení.
„Byl jsem vyděšený, ale tušil jsem, že mě zavřít jako nezletilého asi nemůžou na doživotí… Přesto mi říkali, že FBI si mě klidně převezme a dostanu 50 let,“ popisoval.
Nejdřív ho drželi 24 hodin, nestihli ho ani obvinit pro všech 84 bodů – došel jim čas.
Další měsíce? Hon na ostatní členy LulzSec. Ve finále jich šest skončilo před soudem, včetně Mustafy, dvou dvacátníků z Británie a páru z USA. FBI odhalila, že hlavní mozek v Americe se stal informátorem. Došlo i na dramatický soud, při kterém Mustafa dostal 84 obvinění, z toho většinu škrtli na konci a ponechali jen„spiknutí“ (Conspiracy). Sony vyčíslovala škody. CIA mlčela.
U soudu poprvé potkal Mustafa pár starších hackerů, se kterými roky komunikoval jen anonymně. („Jeden předstíral, že je dívka, a až v soudní síni se ukázalo, že to je nabručený ex-voják!“)
Protože Mustafa byl nezletilý, vyvázl s podmíněným trestem a 320 hodinami veřejně prospěšných prací. Ti starší si šli sednout na několik měsíců až rok, ovšem žádný extrémně dlouhý trest nepřišel.
„Byli jsme spíš exemplární příklad. Ale díky paragrafům i věku to dopadlo, jak dopadlo.“
Po soudu měl zákaz mazat historii prohlížeče, musel hlásit policii každý nový počítač. Nebylo to jednoduché, ale „dospěl jsem, chtěl jsem se posunout, šel jsem na univerzitu a přestal s hackováním.“
Dnes je Mustafa doktorand v oboru kryptoměn a decentralizovaných technologií.
„Jsem rád, že to skončilo. Chybí mi ta rebelie, ale reálně – kdo by chtěl znovu zažít to drama a hrozbu vězení?“
Co zbylo z LulzSec a Anonymous?
Po roce 2012 hype kolem Anonymous utichl. Hackerské hnutí se rozpadlo na menší buňky, některé zanikly, jiné se přesunuly třeba do Latinské Ameriky. Někteří členové se stali slavnými jmény v IT bezpečnosti, jiní skončili v anonymitě.
„Hack je jen nástroj, může být dobrý, nebo zlý. Někdy otřese korporacemi, jindy je to jen vandalství. V mém případě to byla chuť dokázat, že i kluci z Peckhamu dokážou sestřelit giganta.“
Pro spoustu lidí zůstává Mustafa „reálným Mr. Robotem“. On se tomu usmívá:
„Četl jsem spisy Snowdena a vím, že GCHQ a FBI mě sledovaly, posílaly odkazy, abych klikl, zjistily IP… Ale dnes to beru jako hotovou věc. Naučilo mě to jednu věc: moc bez kontroly je nebezpečná. Jen se to nesmí přehánět, abychom neskončili v poutech.“
A co Mustafa říká dnes?
„Na hackování nezanevřu – je to mocný nástroj. Ale uvědomil jsem si, že svoboda je cennější než vzrušení z vyřazeného serveru. Kdyby se to opakovalo, raději bych byl dobrým (tzv. white hat) a radil firmám, jak se chránit. On je to vše jen nástroj: kladivo buď staví dům, nebo rozbíjí okna…“
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/LulzSec
https://en.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Al-Bassam
https://www.wired.com/story/hackers-mustafa-al-bassam/
https://www.uniladtech.com/news/tech-news/professional-hacker-hacked-us-government-087776-20240530