Článek
Když se řekne Rowan Atkinson, každý si nejspíš vybaví legendárního Mr. Beana, nešikovného smolaře, který jedním nepatrným pohybem dokáže převrátit celý svět vzhůru nohama. Jenže tahle popletená postava je jen jedna tvář tohoto muže – ve skutečnosti se jedná vysoce inteligentního a v jádru introvertního muže, který s IQ 150 a diplomem z elektrotechniky na Oxfordu vůbec nezapadá do klišé o „prostých komicích“.
Jak se stalo, že tahle britská ikona humoru odešla z laboratoří a začala lidstvo bavit svým humorem? A víte, že v soukromí miluje burácení motorů supersportů a prohání se po závodních okruzích? Příběh Rowana Atkinsona vám možná vyrazí dech.
Plachý chlapec z Durhamu
Rowan Sebastian Atkinson se narodil 6. ledna 1955 v Consettu, malém městečku na severu Anglie. Otec, Eric Atkinson, byl farmář a podnikatel, a tak Rowan i jeho bratři trávili dětství obklopeni venkovskou přírodou. Přesto se Atkinsonova vášeň netočila kolem dobytka či sadby, ale kolem drátků, součástek a pokusů s elektřinou. Podle jeho přátel z dětství si budoval malé domácí laboratoře, hrával si s improvizovanými zapojeními a neustále se ptal: „Jak to funguje? A jak by to šlo vylepšit?“
Když nebyl ponořený do bastlení, obvykle listoval komiksy nebo s úžasem pozoroval motorová vozidla, která projížděla místní silnicí. „Je to jen kluk, který tuze rád mlčí a sem tam zvedne obočí,“ popsal ho jednou se smíchem soused. Nikdo netušil, že za tímhle klidem se skrývá budoucí mistr v drobných gestech a explozivních grimasách, který později uchvátí miliony diváků.
Do Oxfordu
Po studiu na střední škole v Newcastle zamířil Atkinson na tamější univerzitu, aby se věnoval elektrotechnice. Tam se ukázalo, že to s technikou myslí vážně: během laboratoří vynikal při řešení složitých schémat a dokonce prý přišel s návrhem vylepšeného zapojení pro výukové panely. Profesory ohromoval jeho jasný úsudek. Když dokončil bakalářské studium, přestoupil na proslulou Oxford University, aby si doplnil magisterský titul.

v roce 2011
A právě na The Queen’s College v Oxfordu potkal budoucího scenáristu Richarda Curtise, který ovlivnil jeho komediální dráhu. Dali se do řeči o divadle, improvizaci a humoru. Zprvu se to zdálo absurdní: tichý Rowan a suverénní Curtis? Jenže to skvěle klaplo. Curtis brzy poznal, že Atkinson je geniální v detailní mimice a že jeho stydlivost se na jevišti proměňuje v obrovskou energii. Důkazem byly první skeče, v nichž Rowan s minimem slov rozesmíval sál oxfordských spolužáků.
„Jednou jsme mu řekli, ať na pódiu zahraje, že hledá ztracený knoflík. A Rowan? Pět minut beze slov a my div že nebrečeli smíchy,“ vzpomínal později jeden z kamarádů.
O Rowanově IQ se traduje, že vysoce překračuje hranici běžného průměru (IQ 100). Často se zmiňuje hodnota 178, která je daleko za hranicí geniality (130). Ať už je to přesně tak či nikoliv, jasné je, že Atkinson je přinejmenším extrémně bystrý a zároveň schopný převádět své mentální koncepty do komediálních situací. Pokud se lidé diví, jak do detailů dokáže propočítat Mr. Beanovy gagy, odpověď může znít: „No, to je mozek inženýra, který místo zapojení elektrického obvodu ladí scénu tak, aby měla maximální vtip.“
Někteří britští novináři se ho na IQ zkoušeli zeptat přímo. On se však jen usmál, zvedl obočí a pronesl:
„Raději se věnuju autům a komedii. Testům na čísla přikládejte vážnost jen do určité míry.“
Budovat technologickou budoucnost, nebo bavit svět?
Když Atkinson končil Oxford, před ním se rýsovala slibná kariéra v inženýrství či ve výzkumných odděleních velkých společností. Sám to komentoval slovy:
„Technika je moje vášeň. Ale humor je zase moje duše. Něco, co mě nabíjí radostí.“
Roli sehrála i jeho mírná vada řeči – Atkinson trpěl mírným koktáním a občas zadrhával. Zajímavé je, že při hraní divadla či před kamerou (např. s cizím akcentem) stopy koktání mizely. Tato paradoxní zkušenost ho přitáhla ještě víc k vystupování. Na přelomu 70. a 80. let se objevil v rozhlasové a televizní show Not the Nine O’Clock News, která z něj udělala vycházející komediální hvězdu. Pak přišel průlom v historickém seriálu Blackadder (Černá zmije), kde ztvárnil břitkého cynika, a v Británii se stal „králem sarkasmu“.
Když se roku 1990 objevil Mr. Bean – postava nešikovného osamělého chlapíka s neskutečnou schopností zkomplikovat i banální situace –, byl to pro Atkinsona triumf. Díky spolupráci s Richardem Curtisem vytvořil něco, co by se dalo nazvat „vizuální groteskou“ v moderní době. Zde se ukázala Atkinsonova inženýrská mysl naplno:
S každým gagem počítal načasování na vteřiny, jako by šlo o dokonale propočítaný obvod. Jeho převážně bezdialogový humor byl srozumitelný napříč jazyky. Bean se s rošťáckou logikou snaží „vylepšit“ vše, na co sáhne – bohužel s katastrofickými následky.
Auta jako vášeň
Málokdo ví, že Rowan Atkinson je zarytý automobilový fanoušek. Zatímco Mr. Bean řídí směšný malý Mini, v soukromí Rowan testuje luxusní vozy a s radostí závodí na okruzích. Vlastnil raritní McLaren F1, který dvakrát naboural – a oprava ho údajně vyšla na rekordní sumu přesahující milion liber. Ale jemu to nevadilo, auto si nechal spravit.
V rozhovorech pro BBC Atkinson prozradil, že pokud má volný den, klidně sedne do staršího sportovního modelu Aston Martin, Jaguar či Porsche a vyrazí na projížďku. „Vidím to jako relax: pochopit motor a cítit jeho odezvu. Připomíná mi to staré časy, kdy jsem jako kluk rozebíral zapojení baterií,“ řekl s nadšením.
Nechybí ani vtipná historka, kdy se jednou objevil na srazu historických vozidel a nikdo ho nepoznal. Přirozeně, protože Rowan Atkinson v reálu chodí nenápadně oblečený, s kloboukem, tvář si hlídá před fotoaparáty. Jenže když začal diskutovat o výměně převodovky v jistém závodním speciálu, ostatní nadšenci s údivem poznali, že před nimi stojí Mr. Bean – a navíc s odbornými znalostmi, nad nimiž žasli.
Boj za humor a svobodu slova
V posledních letech se Rowan Atkinson opakovaně ozývá na obranu svobody slova, zejména humoru, který je podle něj nucen čelit přehnané korektnosti a restriktivním zákonům.

jeho grimasy jsou nezapomenutelné
Atkinson byl jednou z výrazných osobností kampaně, která požadovala zrušení či změnu Section 5 zákona o veřejném pořádku ve Velké Británii. Tento zákon totiž umožňoval stíhat lidi za „urážlivé“ chování či slova. Atkinson argumentoval, že „urážka“ je příliš vágní pojem a humor často stojí na hraně urážky. Podle něj by se nemělo humor kriminalizovat.
V rozhlasovém interview zmiňoval, že mu vadí tzv. cancel culture, kdy studenti a aktivisté vytvářejí tlak, aby určité řečníky nebo vtipy byly zakázány. „Zavání to středověkem, kdy kacíře upalovali za neortodoxní názor,“ řekl.
Jako příklad uváděl případ skotského youtubera, který byl obviněn z „hate speech“ poté, co v nadsázce učil svého psa nacistický pozdrav. Ačkoliv vtip byl extrémně nevkusný, Atkinson upozornil, že soudní postih byl nebezpečným precedentem omezování humoru.
„Insultace je součástí svobodné společnosti. Máme už zákony proti násilí a výhrůžkám, ale nechť zůstane zachováno právo říkat nepříjemné, i urážlivé věci – humor v tom obvykle nachází cestu, jak promlouvat o světě, i o věcech, které nás trápí.“
Rowan Atkinson se netají tím, že se bojí doby, kdy komik nebude moci používat ironii či ostřejší vtip, protože by mohl být nařčen z „urážky“. „Komediální scéna se stává opatrná, bojíme se svých stínů. To není zdravá cesta,“ prohlásil v jedné panelové diskusi.
Díky svému postoji se Atkinson stal určitou ikonou komediální svobody. Mladší komici a stand-up umělci ho začali vnímat nejen jako legendu, která stvořila Mr. Beana, ale také jako obhájce humoru, jenž se občas dostává do křížku s politickou korektností. Zmiňují, že Rowan v soukromí je překvapivě vážný a klidný člověk, který ale když spustí na téma cenzury, dokáže být velmi vášnivý.
Když BBC vyhlašovala novou koncepci, že některé starší seriály budou upraveny kvůli moderním standardům, Atkinson varoval, aby se nezacházelo do extrémů a humoru se nenasadily přespříliš svázané otěže. „Jistě, evoluce je nutná, ale nemělo by to vést k přílišné cenzuře, která zabíjí tvůrčí energii,“ řekl.
Soukromí
Rowan Atkinson je pověstný svou tajnůstkářskou, někdy až plachou povahou. Nikdy netoužil být středem bulvárních odhalení. Oženil se s Sunetrou Sastry, vizážistkou z BBC, s níž měl dvě děti, a později se jejich cesty rozešly. Poté navázal vztah s Louise Ford, mladší herečkou z divadla. Na veřejnosti se spolu ukazovali zřídka, přesto novináři stihli postřehnout, že Rowan i v soukromí oplývá humorem – ale odlišným od Beanových explozivních gest.
Známí říkají, že v rodinném kruhu je Rowan spíš šarmantní gentleman, který rád vypráví anekdoty a miluje decentní humor. Žádné obří gagy a hlasité vtípky. Spíš klid, intelektuální konverzace, občas suše pronesená jedovatost, která přítomné rozesměje.
Jak vidíte, zdání často klame. Ač na filmovém plátně vypadá jako „trouba“, ve skutečnosti má naprosto brilantní mozek.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rowan_Atkinson
https://www.britannica.com/biography/Rowan-Atkinson
https://mrbean.fandom.com/wiki/Rowan_Atkinson
https://www.inc.com/nick-hobson/rowan-atkinson-mr-bean-says-living-a-happy-successful-life-comes-down-to-2-simple-things.html