Článek
Skromné začátky
První Pokémoni spatřili světlo světa v Japonsku v roce 1996. Bylo to na konzolích Game Boy a jednalo se o dvě hry, pod názvem Pocket Monsters Red (tedy červený) a Pocket Monsters Green (zelený). Hry zaznamenaly v Japonsku velký úspěch, a tak byla vypracovaná třetí verze, protentokrát modrá, tedy Blue.
A jaké bylo tajemství popularity u hráčů? Inovativní myšlenka, tak jako u většiny úspěšných projektů. Koncept her, ve kterých bojujete proti protivníkům s týmem bojovníků útočících na tahy samozřejmě nebyl nijak nový či překvapivý. Převratné však bylo to, že poražené „soupeře“ lze zařadit do vlastního družstva, dále je vylepšovat, a samozřejmě sbírat, kdy cílem je známé motto „všechny chytit mám“.
Seriál, filmy, i karetní hra
Po velkém komerčním úspěchu her následovalo ještě v roce 1996 vydání sběratelské karetní hry, která se měla stát konkurencí mimořádně populární hry Magic The Gathering.
O rok později, tedy v roce 1997, byl vydán seriál v klasickém japonském animovaném stylu (tedy anime). Seriál rozvinul herní příběh, a začal sledovat osudy hlavního hrdiny, trenéra Pokémonů Ashe Ketchuma (v japonštině Satoshiho) z Oblázkového města. Z Pokémonů se stávala franšíza a bylo potřeba zvolit maskota. Rozhodovalo se mezi dvěma nejpopulárnějšími příšerkami ze hry - kulatým růžovým Jigglypuffem a neméně kulatým žlutým Pikachu.
Nakonec byl za maskota zvolen Pikachu, který prošel i drobnou úpravou (nebyl například tak kulatý). Seriál také dodal Pokémonům hlasy - místo animalistických zvuků, které měli ve hře, nyní opakovali své jméno.
U japonského publika slavil seriál obrovský úspěch, a tak se dočkal i celovečerního filmu také v anime stylu, nazvaného Mewtwo vrací úder. A co Pikachu? Jeho popularita jako maskota celé série byla tak obrovská, že ve všech dalších verzích hry jako jediný opakuje své jméno, tak jako v seriálu.
Pokémánie expanduje
V roce 1998 bylo vše připraveno pro to, aby Pokémoni dobyli svět. Zatímco v Japonsku již vyšlo druhé přepracování originální Pokémon hry, tentokrát nazvané Yellow (žlutá), a pomalu se připravovalo vydání druhé série a nové generace Pokémonů, v srpnu dorazili Pokémoni do Ameriky. A tu dobyli ve velkém stylu. Nasazením všech platforem, teď už jen pod jménem Pokémon, způsobilo naprostou senzaci a zřejmě nebyl nikdo, kdo by Pokémony neznal.
Následně od konce roku 1998 do roku 2000 si Pokémoni podmanili nejen Ameriku, ale i Evropu. Vyšla nová řada her i seriálu, nové celovečerní filmy, a i prodeje sběratelských kartiček či předmětů s Pokémony byly na rekordní výši.
Zřejmě nikdy předtím ani potom už takto rozsáhlá mánie neproběhla. Koneckonců, kdo z vás si nevybaví, jak jste vy či vaše děti či sourozenci sbírali Pokémony? Tehdy ještě možná neměli ani ponětí o tom, že se jedná o jeden z prvních opravdu globálních a v pravém smyslu multikulturních hitů.
Ostatně, co jde na Pokémonech nesnášet? Jsou to extrémně roztomilé postavičky, taková obživlá plyšová zvířátka s velkou mocí. Stejně tak hrdinové seriálu jsou veskrze sympatičtí, a děti učí nenásilnou formou o síle přátelství, toleranci a starosti jeden o druhého. Také učí děti zvládat prohru (vždyť hlavní hrdina byl znám tím, že se nikdy nestal šampionem).
Pokénostalgie a Pokémon Go
Po roce 2000 postupně pokémánie ustoupila do pozadí. Jednu chvíli se i zdálo, že Pokémoni odejdou. V popularitě je začali válcovat Digimoni, a vypadalo to, že Pokémonům odzvonilo. Nebylo tomu ovšem tak, Pokémonům se podařilo oslovovat své publikum i nadále, i když možná více skrytě. V karetní hře se dále pořádají turnaje, natáčejí se nové série seriálu a téměř každý rok vyjde celovečerní film. Stejně tak vznikají nové generace Pokémonů a her, místo Game Boye je však nalezneme na Nintendu.
V červenci 2016 se pak Pokémoni vrátili v plné síle. Vydání dlouho očekávané hry Pokémon Go, která měla umožnit chytat Pokémony v reálném světě, přilákalo k mobilním displejům přes 232 milionů hráčů. Bylo vidět, že fanoušci Pokémonů jim zůstali věrni dlouho poté, co sami dospěli.
Na vlně „pokénostalgie“ se pak Pokémoni dočkali v roce 2019 i svého prvního hraného filmu, nazvaného Detektiv Pikachu.
Pokémoni dnes
Přestože i druhá vlna pokémánie je pryč, průměrně hraje téměř 80 milionů hráčů Pokémon Go a chytá Pokémony v reálném světě. Další stovky milionů hráčů chytají Pokémony na svých konzolích Nintendo, kde vycházejí nové a nové generace Pokémonů.
A ptáte se, co se stalo s Ashem, hrdinou seriálu? Loni, v roce 2022, konečně získal svůj vysněný šampionský titul.
Zdroje
Nintendo Fandom https://nintendo.fandom.com/wiki/
Bulbapedia, Pokémoní encyklopedie https://m.bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Main_Page