Hlavní obsah
Internet a technologie

Chytré hodinky pro děti místo telefonu. Plusy a mínusy

Foto: pexels

Mobilu se u dětí vyhýbám jak čert kříži. Jak říká pan neurolog MUDr. Stránský: „Chcete mít hloupé dítě? Dejte mu do ruky chytrý mobil.“ Jenže abych dítě nechala trajdat bez možnosti ho kontaktovat, to zas jako ne. Takže jsme zakoupili chytré hodinky.

Článek

Marketing, marketing, marketing

S nákupem dětského zboží je to zábavné. Většinou za něj zaplatíte dvakrát tolik jen proto, že je menší nebo růžové. Nebo má na sobě obrázek Tlapkové patroly. Pro sebe koupíte boty za pár stovek, pro dítě (nejlépe) za několik tisíc, pro sebe koupíte batoh za pár stovek, pro dítě aktovku za několik tisíc. A takhle je to se vším. I s hodinkama. Já si spokojeně funguju s chytrýma hodinkama za 900 (je fakt, že jsem je za poslední dva roky třikrát reklamovala, ale to je sport, škoda, že Electroworld jako takový už neexistuje, netuším, kam půjdu teď, už mi zase začínají blbnout, vlastně zřejmě do Rychlartu, zpět k věci), kdežto hodinky pro ty naše miláčky začínají na necelých dvou tisících. Tedy ty, které jsou co k čemu. Neříkám, nejsem škrt, ale pořídit za tuhle částku něco, co musím nabíjet každý večer a kdo ví, jestli to dítě náhodou nezničí nebo neztratí… ale tak ber, nebo nech být. Nechceš dítěti vrazit svůj starý dotykáč, nechceš mu blbnout mozek, tak zaplať. Chápu. Byznys je byznys.

Jak je to s tou SIMkou?!

Když jsem hodinky vybírala, pochopila jsem, že dítěti budu muset pořídit SIM kartu. Jenže co na ni? Tarif? Kredit? A kolik dat vlastně takové chytré hodinky sežerou? Nehledejte to nikde, budete to mít marný, já vám to raději všechno prozradím.

  • Ano, dítě bude potřebovat svou vlastní SIM kartu se svým vlastním telefonním číslem.
  • Ano, chytré hodinky potřebují k určování polohy i nějaká ta data. Bez nich to nepůjde. Na určování polohy hodinky spotřebují do 50 MB dat, celkově by mělo stačit 100 MB. Ale víte jak, to je případ od případu.
  • Ano, bude tedy výhodné dítěti zařídit nějaký ten tarif.

A teď se naskýtá otázka, jaký tarif. Protože ty, co mi nabízeli tři nejprofláknutější operátoři, se mi nelíbily. Nechci platit měsíčně dvě stovky za to, že jde děcko samo pěšky odpoledne do hudebky nebo jede ráno autobusem do školy. Proto jsem vybrala nějakého pro mě no name operátora, který mi ale nabízí 20 minut volání (učím dítě, že když mi volá, položím to a zavolám zpět) a data podle spotřeby. Vychází to měsíčně zatím tak na 70 Kč. To jsem ochotna do osamostatnění dítěte a absence mobilu investovat.

Výhody hodinek

  1. Dítě nemá mobil.
  2. Dítě nemá mobil.
  3. Dítě nemá mobil.

Ok, konec srandy.

  1. Dítě nemá mobil.
  2. Můžete volat na hodinky, dítě vám může volat z hodinek. Dají se nahrávat hlasové zprávy. Většinou je možný i videohovor.
  3. Můžete sledovat polohu dítěte. A také historii jeho polohy. Tedy u našich hodinek (Niceboy Watch Kids Patrol) a také u některých ostatních (podle recenzí z internetu) nejde o úplně přesné informace, ale pokud vaše dítě opustí hranice státu, dozvíte se to. Ale ne, trochu přeháním, máte-li data, tak je ta lokalizace dostatečná.
  4. K hodinkám máte aplikaci, kde můžete nejen sledovat polohu dítěte, ale také nastavit spoustu zajímavých věcí. Třeba bezpečné zóny. To znamená, že na mapě zaznačíte zóny např. škola, domov, a pokud z nich dítě odejde, pípne vám upozornění. Můžete také zakázat volání jiným než uloženým číslům. A dalších pár fajnůstek.
  5. Když dítě hodinky omylem postříká, přežijí to. K potápění stavěny nejsou, ale něco málo snesou.
  6. Hodinky je obtížnější někde zapomenout než telefon. Dokud je má dítě na ruce.

Nevýhody hodinek

  1. Baterka moc nevydrží. Ty lepší (rozuměj dražší) nabíjíte co tři dny, ty horší (levnější) každý den.
  2. Volat z hodinek je technicky náročnější než volat z telefonu (dítě hůř slyš), ale jde to, hlasitost bývá dostatečná.
  3. Hodinky jsou velké. Každé. Kdyby si dítě na ruku přikurtovalo pendlovky po babičce, vyšlo by to skoro na stejno.
  4. Většina dětských hodinek má aplikace jako foťák, budík, krokoměr, někdy i kalendář, stopky, kalkulačku a hry. Za mě zbytečné, nekupuju dítěti hodinky, aby si na nich hrálo nebo fotilo selfíčka s psíma ušima, ale pro někoho to může být plus.

Chcete dítě špehovat? Žádný problém

Já vybrala hodinky bez této funkce, ale některé značky nabízejí možnost skrytého odposlechu a fotografování na dálku. To znamená, že aniž by mělo dítě byť jen ponětí, vy ho můžete odposlouchávat a také můžete pořídit fotku. Nevím, nakolik fér to je, nakolik GDPR to je, ale rychle sdílejte, než to zakážou. (Vtip)

Takže?

I přes všechny jejich nedostatky přeci jen hlasuji u mladších školáků pro hodinky, i když je s nimi o něco horší pořízení než s telefonem. Nemají prostě tolik funkcí a možností (naštěstí). Ale to je na každém. A co se týče životnosti, nejsem schopna posoudit, tak dlouho je ještě nemáme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz