Článek
Baťa a celá baťovská filozofie nehodlala přistupovat k ženám a mužům stejným způsobem. Ne proto, že by ženy byly něco podřadného, ale protože jsou muži a ženy dle Tomáše Bati natolik odlišní, že je nelze srovnávat a chovat se k nim stejně.
„Ženy byly vnímány jako bytosti s vyšším posláním, které, ač jsou dostatečně silné a schopné, je potřeba chránit a vytvářet pro ně takové prostředí, ve kterém mohou plnit svoji úlohu.“ (Inspirace Baťa, Gabriela Končitíková)
Baťa vypozoroval, že žena má v sobě schopnost motivovat muže, vnášet lásku a zastávat roli matky. Sepsal dokonce desatero určené přímo ženám.
Baťovo desatero ženám
- Na prvním místě mějte sebe. Buďte dobré, krásné a něžné.
- Milujte jen statečné muže!
- Slaďte svému muži život a vyplňte mu jej dětmi.
- Zvyšujte svému muži výkonnost - fyzickou i psychickou.
- Nebuďte v rodině skromné! Skromná žena - lenivý muž!
- Myslete! Čtěte! Nedřete se! Ať každou vaši práci vyzkouší muž a pomůže vám z ní odstranit dřinu.
- Nechovejte děti.
- Zachovejte si svěžest. Vaše svěžest je pro vašeho muže a děti stejná, jako mužova výkonnost pro vás a vaše děti.
- Syny vychovávejte pro boj a dcery pro lásku.
- Výsady mužů v požitcích, které jsou nepřístupny ženám a dětem, jsou zbytky barbarství.
Některé body se nám mohou zdát zvláštní, ale je to dáno dobou a také kontextem, ve kterém Tomáš Baťa uvažoval. Jeho velká znalkyně Gabriela Končitíková vysvětluje, že nechovat děti znamená nerozmazlovat je, nedržet je ve skleníku, neumetat jim cestu. Výchovou synů k boji je myšlen vnitřní boj každého člověka, který svádí sám se sebou, proti své lenosti, pohodlnosti a strachu. A posledním bodem Baťa upozorňuje na důležitost rodinných aktivit před těmi ryze mužskými koníčky, které provozuje muž o samotě. Samozřejmě, že na ně má právo, ale ve volném čase je třeba upřednostnit aktivity, které provozuje celá rodina.
Jak si zachovat životní svěžest? Další Baťovo desatero adresované ženám
- Láskou k sobě samé.
- Dostatečným a kvalitním spánkem.
- Stravou vyváženou a zdravou.
- Každodenní chvílí pro sebe.
- Pohybem.
- Vzděláváním.
- Zájmem o umění a krásu.
- Dobrou přítelkyní a vytvářením vztahů.
- Příjemným domovem.
- Jednoduchým přístupem k dětem.
Baťa vnímal ženu jako bytost velmi hodnotnou, se specifickou úlohou a specifickou rolí. A to mi přijde skvělé, využívat toho, v čem jsou muži a ženy odlišní, abychom efektivně, s moudrostí a láskou budovali naše rodiny i naši společnost. Jen by to chtělo pochopení a přijetí na obou stranách. Muži by na ženy nemuseli pohlížet jako na líné lemry, které se mohou během výchovy malých dětí válet doma a „nic nedělat“, ženy by zase nemusely muži tak okázale opovrhovat, jako to slýchám a vídám dnes a denně. A když si zameteme každý před svým prahem, přestaneme si závidět a začneme spolupracovat, bude to super.
Zdroje:
- Inspirace Baťa, Gabriela Končitíková (2024)
- https://www.nadacetomasebati.cz/wp-content/uploads/2021/10/Vystava-Tomas-Bata-svetovy-podnikatel-ktery-slouzil.-Vystavni-panely.pdf
- https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4982090338575416&id=207205112730653&set=a.3707534696030993