Hlavní obsah
Seberozvoj

Listopadový výdech

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

S příchodem listopadu si převzal vládu ELEMENT KOVU a přináší do našich životů výraznou energii JINu.

Článek

Spolu s ní přichází téma ochrany a odolnosti vůči vnějším vlivům, výrazného zvnitřnění a zpomalení v souladu s rytmem okolní přírody - a tedy s rytmem našich těl, která jsou její nedílnou součástí.
Ženám by tato fáze ztišení, úklidu na mnoha úrovních a ochrany svojí životní energie měla být vlastní, protože přesně odpovídá konci premenstruační fáze a vstupu do menstruace, kdy energie přirozeně ubývá a je potřeba odpoutat svoji pozornost od čehokoliv vnějšího a soustředit se plně dovnitř, ukotvit se v KLIDU, ZASTAVIT SE a dát prostor k očistě.
K tomu je ale potřeba umět dobře vnímat svoje tělo a mít ODVAHU jít s ním v souladu. A to je zcela v rozporu s většinovým nastavením společnosti.

Když se totiž rozhlédneme kolem sebe, děje se přesný opak. Začíná každoroční šílenství v podobě honu za nebývalým množstvím čehokoliv - jídla, pití, zboží všeho druhu, vjemů, emocí a ušlechtilosti na povel.
Zkrátka kvantum všeho a chrtí závody proti přirozenosti - a přitom oba orgány, které patří k elementu kovu, plíce v listopadu a tlusté střevo v prosinci, nás přímo vybízí k opaku - k výdechu, k odevzdání nepotřebného, vyloučení nadbytečného, k nalezení místa svého vlastního klidu a k celkovému ODPUŠTĚNÍ.

PLÍCE mají v listopadu nejvyšší citlivost a přináší nám k nahlédnutí svoje témata, kterými jsou SMUTEK, ŽAL, přijetí ZTRÁTY, prozkoumání prostoru se svobodně NADECHNOUT, DÝCHAT a mít možnost VYDECHNOUT. A poskytnout tento prostor ke svobodnému dechu taky svému okolí.

Vzhledem k faktu, že výdech má být delší než nádech, je dobré se pravidelně zastavit a zaměřit se na to, jak vlastně dýchám?
Uvědomuju si vůbec, že dýchám?
A jak to vlastně vnímám? Mám s tím spojenou vděčnost, radost nebo?
A dýchám hluboce či povrchově?
A jak teda vlastně žiju?
Vím to vůbec, že žiju? = Vnímám život ve svém těle?
On totiž nikde kolem není, je opravdu v nás!

ŽIVOT je V NÁS, v našich tělech! Pořád! TEĎ a TEĎ a TEĎ!

Hledat ho kdekoliv mimo sebe je past, která dříve či později trhá těla i duše na tisíce kousků!

Během dne čas nejvyšší aktivity plic nastává mezi 3. a 5. hodinou ranní, kdy je ale organismus samotný v místě největšího útlumu a měl by spát, odpočívat a regenerovat.

Oslabené, přetížené plíce nebo nezpracované emoce v nich se mohou hlásit dlouhodobějším zahleněním, zadržováním tekutin ( =zadržování smutku a slz), ztíženým dýcháním, obecně dýchacími obtížemi, ale také suchou kůží, lupénkou a nejrůznějšími ekzémy.
A to všechno nás vždycky vede k plné pozornosti dovnitř, k sobě, ke zpomalení a reflexi toho, co si to vlastně ve svém životě dělám.
Dvojnásob to platí u dětí, které často nestačí s dechem, když na ně nebereme ohled, hledáme hodnotu v pozlátku venku a následujeme pouze svoje představy a chtění, což jsou velmi zavádějící produkty naší mysli, které nám opravdu nemají velet.
Podpořit plíce v tomto období můžeme pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, protože energie přijatá plícemi ze vzduchu se v těle pojí s energií přijatou z potravy a dohromady tvoří naši celkovou vitalitu. Děje se tak pouze v případě, že se k sobě chováme s PÉČÍ a LÁSKOU.
STRAVA v tomto období prospěje celkově zahřívací - tzn. teplé, husté polévky, tepelně zpracované obilniny, luštěniny i ovoce v podobě domácích jablečných nebo hruškových kompotů, houby shiitake, jídlo připravené delším tepelným zpracováním (pečením), dostatek fermentovaných potravin, zvýšené množství cibule, česneku, křenu, mrkve, batátů, dýní a dále využití jakéhokoliv zahřívacího koření - chilli, zázvor, skořice.
Při zahlenění je velmi vhodně v tomto období zcela vyřadit výrobky z kravského mléka, které přetěžují trávení, zahleňují a ochlazují. Ochlazuje také jakákoliv syrová zelenina, obecně studené jídlo nebo pití či exotické ovoce a tělo pak zbytečně vynakládá spoustu energie k prohřátí.
O pomoc můžeme požádat BYLINKY jako mateřídoušku, sléz, eukalyptus, jitrocel nebo mátu a bez.

Když teď pošleme plnou pozornost do svých plic, v jakém stavu je najdeme? Víme vůbec, že je máme a že pro nás pracují 24/7? Jak se teď vlastně mají? Jsou s námi šťastné? Co nám chtějí říct?

Tak se nebojme JÍT V SOULADU, S RYTMEM PŘÍRODY a našich TĚL!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz