Hlavní obsah
Názory a úvahy

TEMU? Vadí! Huawei a TikTok? Nevadí, všichni je přece máme…

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

V čem je čínský internetový gigant TEMU horší než mobily Huawei a sociální síť TikTok? Všechny shodně odborníci označují za bezpečnostní hrozbu. A stejně je používá půlka národa.

Článek

Kdo ještě nepodlehl masivní reklamní masáži internetového obchodu TEMU, ať hodí kamenem. Já jsem se přiznala, že jsem u nich nakoupila už dvakrát. Byla jsem nadmíru spokojená s cenou a rychlostí dodání, stejně tak se zbožím, které naplnilo moje očekávání.

Naopak nespokojená jsem byla s následnými výčitkami svědomí. Jednak kvůli ekologické stopě, kterou samozřejmě posílání zboží přes půl světa z Asie znamená. Ať už letí letadlem, nebo se veze obří kontejnerovou lodí. Pak také evidentní podporou levné asijské pracovní síly, představuju si ty dětské vykořisťované pracovníky. Proto už tam nenakupuji.

Nejnebezpečnější spyware

Kdo se veřejně přizná k nákupu na TEMU, dostane přes prsty. Jak může podporovat čínského predátorského přeprodejce, který ještě navíc podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) sbírá naše data a je bezpečnostní hrozbou?

Podle společnosti Grizzly Research je dokonce aplikace TEMU momentálně nejnebezpečnější malware či spyware, který je v současné době v širším oběhu. Na světě si aplikaci stáhly desítky milionů lidí. Aplikace TEMU umožňuje bez vědomí majitele sbírat informace z telefonu a poskytovat plný přístup ke všem datům na mobilních zařízeních zákazníků. Může údajně i používat kameru nebo nahrávat zvuk. Ano, to zní děsivě.

Huawei je taky hrozbou, mobil má každý druhý Čech

Jenže většina Čechů si zprávu o bezpečnostní hrozbě čínského obchodu přečte a… to je tak všechno. „Prosím tě, co by zrovna o mně zjišťovali,“ řekla mi jedna kamarádka, která na TEMU nakupuje docela často. A klidně bude nakupovat dál. Protože je to levné. A to je pro Čechy přece klíčové.

Podobně jako před TEMU ale varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost už v roce 2018 i před používáním softwaru i hardwaru společnosti Huawei. Proto, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech součinnost při zpravodajských aktivitách. Což v překladu znamená, že nás taky mají tendenci sledovat.

Většině Čechů to ale nevadí. Čínské mobily Huawei jsou totiž levnější a tudíž mnohem dostupnější variantou mobilů značky Samsung nebo Apple. A tak si ho koupí i přes bezpečnostní hrozbu. „Co by zrovna o mně zjišťovali, mámo?“

Na TikToku řádí Babiš i Mareš

A varování od úřadu přišlo nedávno i před populární sociální sítí TikTok. „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky,“ uvedl (NÚKIB) k aplikaci TikTok.

Přesto na síti působí většina předních politiků, včetně například expremiéra Andreje Babiše (ANO), prvoligové celebrity jako Leoš Mareš, přední sportovci, influenceři. Nikomu z nich bezpečnostní riziko, vyjádřené důvěryhodnými institucemi, jaksi nevadí.

Tisíce sledujících a peníze z reklamy za to evidentně stojí.

Stejně tak stojí milionům Čechů za bezpečnostní riziko levný mobil nebo levný internetový obchod.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz