Článek
Nejprve šlo o divadelní představení, které byly součástí církevního obřadu. Svatý František z Assisi, aby lidem přiblížil příběh narození Ježíše, v roce 1223 v době Vánoc sezval lidi z širokého okolí k jeskyni poblíž městečka Assisi a tam umístil jesličky, do nichž položil na seno malé dítě a přivedl živá zvířata – volka a oslíka, které postavil k jesličkám. Tato scéna se pak stala oblíbeným motivem vánočních betlémů a uměleckých děl.
Milovníci opery si určitě vzpomenou na Hry o Marii od Bohuslava Martinů. Všichni pak na vánoční písně a koledy.
Samostatnou kapitolou jsou české betlémy, které si díky zákazu Josefa II. zobrazovat narození Ježíše v kostele staly národním fenoménem. Jesličky jsou z různého materiálu i různé velikosti.
Karlštejnský Královský betlém je pohybem oživený příběh na ploše 80 m2, kde jsou loutky oblékané ve stylu gotické doby a sv. Václav , Karel IV., Rudolf II., Marie Terezie a další známé osobnosti v něm přinášejí dary děťátku.
Městečko Třešť na Vysočině dokonce získalo přídomek Město Betlémů. Nejstarší třešťské betlémy byly papírové. Na jedné z postaviček je dokonce letopočet 1804. Největší atrakcí expozice je ale velký betlém, který se každý rok rozrůstá o desítky nových figurek. Vždy na začátku července se totiž ve městě koná Dřevořezání, na které se sjíždějí řezbáři z celé republiky, ale i z Rakouska, a každý z nich musí přispět do společného betlému.
Papírové betlémy ale nejsou jen specifikem městečka Třešť. Mezi autory papírových betlémů patřili např. Mikoláš Aleš, Josef Lada, Jiří Škopek. Z vánočních pohledů Jiřího Trnky se pokusila vytvořit betlém jeho dcera Klára. Vánoční hra „Sestav si svůj betlém“ organizovaná v rámci projektu Křesťanské Vánoce je založena na papírovém betlému, který vytvořila Marion Lišková.
Do tvorby betlémů se v Čechách zapojili i sochaři. Pro klášter Křižovníků s červenou hvězdou vytvořil betlém akademický sochař Václav Andrés a Slovanský betlém kostele sv. Antonína Paduánského je dílem akademického sochaře Václava Cvekla, autorem pozadí je Karel Štapfer. To co zbylo z barokního betlému od Matyáše Brauna uvidíte u Kuksu. Braunův betlém původně tvořilo dvacet šest figurálních plastik vytesaných do skal a balvanů. Na místě se jich zachovalo už pouze deset.
I když nejsem věřící, vždy se ráda podívám na kterýkoliv z našich betlémů a věřím, že i do budoucna bude příběh o zrození neviňátka inspirací pro naše umělce, ať půjde o tradiční, nebo netradiční zpracování. Mezi ty netradiční patří i muzikál Betlém hledá Superstar, který dává Divadlo Na Fidlovačce pro děti i dospělé již několik let v době adventu.
https://apha.cz/novinky/betlemy-2024/
https://www.krestanskevanoce.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hry_o_Marii
https://www.classicpraha.cz/aktualne/tema-tydne/uz-800-let-patri-k-tradici-vanoc-jeslicky-vdecime-za-ne-svatemu-frantiskovi-z-assisi/
https://hradec.rozhlas.cz/dejiny-betlemu-v-cechach-zacinaji-rokem-1562-bez-jeslicek-a-cukrovi-ani-nebyly-6489375
https://muzeumbetlemu.cz/o-muzeu/kralovsky-betlem/
https://regiony.rozhlas.cz/velky-trestsky-betlem-se-kazdy-rok-rozrusta-o-nove-postavy-jsou-mezi-nimi-josef-9135340
https://cc.cz/tip-na-vylet-pribeh-zrozeni-v-kameni-objevte-kouzlo-braunova-betlemu-nedaleko-kuksu/
https://www.fidlovacka.cz/repertoar/betlem-hleda-superstar