Hlavní obsah
Lidé a společnost

Rovnodennost jako oslava počátku roku

Foto: Hana Liškova

tradiční kuchyně středoasijských zemí

Evropané celému světu v novověku vnutili, že rok začíná 1. ledna. Sice se v dějepisu učíme, že naši předkové používali jiný kalendář, ale oslavu začátku roku 1. ledna se nikdo dnes neodváží zpochybnit.

Článek

Přitom je dost nelogické, že lidé spojení úzce s přírodou považovali mrazivý leden za počátek něčeho nového, proto mi Nowruz (Nauryz), který se slaví v den jarní rovnodennosti připadá jako logičtější počátek roku.

Slovo Nowruz je kombinací perských slov نو (nyní, znamená 'nový') a روز (ruz, 'den'). Historicky bylo slovo vokalizováno v klasické perštině jako Nawrōz a ve střední perštině jako Nōgrōz. Moderní výslovnost se mezi perskými dialekty liší, přičemž dari a tádžiki (východní dialekty) používají výslovnosti [nawˈɾoːz] a [næʋˈɾɵz] a íránská perština (západní dialekt) používá přízvuk [nowˈɾinuːz] [noːˈɾuːz]). V češtině se nejčastěji pro název tohoto svátku používá přepis kazašské výslovnosti Nauryz. Kořeny tohoto svátku leží v zoroastrismu a byl oslavován mnoha národy v západní Asii, Střední Asii, na Kavkaze a v oblasti Černého moře, na Balkáně a v jižní Asii již více než 3000 let.

Načasování je založeno na jarní rovnodennosti. V Íránu je to den nového roku v algoritmickém kalendáři Solar Hijri, který je založen na přesných astronomických pozorováních a je přesnější než jeho evropský protějšek, gregoriánský kalendář.

Nauryz není záležitostí jedné země – slaví se ve více než 15 státech a má miliony příznivců po celém světě. Oficiálním státním svátkem je například v Íránu, Afghánistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu.

Před rozpadem Sovětského svazu byly Írán a Afghánistán jedinými zeměmi, které oficiálně dodržovaly obřady Nowruzu. Když kavkazské a středoasijské země získaly nezávislost na Sovětech, vyhlásily také Nauryz státním svátkem.

Například, v Kazachstánu je Nauryz jedním z nejvýznamnějších svátků. Slavnosti trvají několik dní a často probíhají na veřejných náměstích, kde se staví tradiční jurty, pořádají se koncerty, lidové tance, hudební vystoupení a ukázky národních sportů. Lidé nosí tradiční kroje, navštěvují své starší příbuzné, vyjadřují úctu a často se během Nauryzu odpouští staré křivdy.

Nauryz na rozdíl od evropských oslav Nového roku má kořeny ve starobylých rituálech kočovných národů, které oslavovaly jarní rovnodennost jako začátek nového životního cyklu. S příchodem jara se probouzela příroda, stejně jako naděje lidí na úrodnost, hojnost a harmonii. V kazašské kultuře je tento svátek nejen symbolem obnovy, ale také obdobím upevňování mezilidských vztahů – pořádají se společné hostiny, dříve se poskytovala almužna a starší generace žehnala mládeži , aby konala dobré skutky.

Velkoryse podávané jídlo je jedním z hlavních prvků oslavy Nauryz. Symbolizuje prosperitu a blahobyt. Podle obecné představy způsob, jakým strávíte oslavu, ukazuje, jak strávíte celý příští rok. Proto se jídelní stoly často plní nejrůznějšími domácími tradičními jídly. Hlavním jídlem na slavnostním stole je většinou „Nauryz kozhe“. Existují různé varianty vaření tradičního jídla, ale vždy by mělo mít sedm ingrediencí, což naznačuje sedm životních sil. Voda se přidává jako symbol lidského života. Maso symbolizuje sílu. Jídlo se obvykle vaří ze sušeného koňského masa předem připraveného v zimě.

Oživením této tradice je i nošení tradičních národních oděvů, které v poslední době zpopularizovali mladí kazašští podnikatelé. Místní návrháři vytvářejí moderní čapany (tradiční šaty) a módní kamizoly.

Nauryz má v různých zemích odlišnou podobu, ale existují prvky, které ho spojují napříč kulturami:

· Velký úklid – domov se čistí nejen fyzicky, ale i symbolicky, jako forma očisty.

· Nové oblečení – lidé si oblékají nové nebo alespoň slavnostní šaty, často národní kroj.

· Setkávání s rodinou a přáteli, pohostinnost, darování dárků.

· Oheň a voda – lidé přeskakují oheň, aby symbolicky spálili vše staré a negativní.

· Hudba, tanec, poezie – Navryz je radostný, barevný a plný života.

Nauryz byl přidán na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO v roce 2010. Je svátkem nového začátku, světla a života. Není důležité, odkud jste – jeho poselství je univerzální: očistit se od starého, oslavit příchod jara a spojit se s lidmi kolem sebe.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz