Hlavní obsah
Rodina a děti

To se nedělá, řeklo dítě

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hana Lišková
4. 8. 19:00

O chování dospělých a dětí na dětských hřištích.

Článek

„Čemu zvykne hoch, toho nezanechá, až bude stár.“ řekl prý Šalamoun izraelský král a syn Davida -1011–-931 př. n. l.

Takže jako hlídací babička se snažím svou vnučku, které je dva a půl roku, vychovávat, že když jsme na hřišti tak na houpačce se houpáme, na kolotoči se točíme a s pískem si hrajeme na pískovišti.

Ve svém věku má potřebu si hrát s jinými dětmi a  pokud nějaké na hřišti je , tak k němu hned běží. Pokud jsou to děti mladší nebo stejně staré, tak hlídám, aby se k nim chovala hezky a aby je svou aktivitou neobtěžovala. Pokud jsou na hřišti děti evidentně starší než ona, nechávám na nich, aby si s ní vyřídily, zda si s ní chtějí nebo nechtějí hrát.

Včera jsme šli kolem hřiště s pískovištěm, houpačkami a kolotočem. Houpačky tam byly umístěny vzadu a u jedné byl tatínek s holčičkou ve věku mezi čtyřmi až šesti lety. A tak jsem za vnučkou, která se k nim rozběhla moc nechvátala.

Vnučka přišla k houpačce a uviděla, že na sedátku houpačky je písek. Shrnula ručičkou písek , který byl na sedačce a řekla: „Písek, sem ne.“ Vysvětlovala jsem, že ji učíme, že písek patří na pískoviště a ne na houpačky. Tatínek oné holčičky se na mne obořil, že bych jí měla naučit, že nemá ničit to, co si staví jiné děti a že vedle je volná houpačka.

Tohle jsem své vnučce neřekla. Řekla jsem jí, že má pravdu, že písek na houpačku nepatří a že s touhle holčičkou si hrát nebude a že půjdeme hledat jiné hřiště, kde třeba najdeme hodnější děti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz