Článek
Mnohé lidi asi překvapí, že mezi spoustou vznikajících a zanikajících tiskovin celá porevoluční léta stále existoval skutečně literární časopis, kde nebylo slůvko o politice, o životním stylu nebo kosmetice, nýbrž především písmenka.
V šedesátých letech svět užasl nad naším filmem Ikarie XB-1 o posádce kosmické lodi na cestě ke hvězdám a právě tento časopis se s úctou a pokorou přihlásil k jeho odkazu. Když se v Mladé frontě divili, že časopis neskomírá, ač nemá barevné reklamy a hezké tváře na fotkách, nakonec došli k názoru, že to divné a vymykající se nechtějí. Redakce vykročila do neznáma a časopis se rozhodla zachovat - ovšem pod novým jménem, neboť nakladatelé si ponechali práva na původní název.
Ke slovu přišla druhá půle názvu filmu: XB-1. Bohužel hodně čtenářů hledalo jen pomalu cestu zpátky, zmatení změnou. Přesto časopis žil a fungoval bez vnější jakékoliv podpory. Až do covidu. Tehdy sice ministerstvo kultury prohlásilo, že časopis na podporu nárok má, ale nepřiznalo ji. Byli to příznivci a nadšenci, kdo mezi sebou vybrali dost peněz, aby jejich XBéčko mohlo dál existovat.
Proč o to tolik stáli? Protože potřebovali číst české a zahraniční povídky, recenze žánrových filmů a knih, články o různých fenoménech fantastiky a zajímavosti ve „fantastické vědě“. Protože inteligentní lidé s rozhledem nepotřebují pouze podbízivé lifestylové barevné hezkosti, chtějí si počíst. Tenhle měsíčník byl zkrátka výjimkou, která jim to umožňovala. Třešničkou na dortu je literární soutěž (dříve Ikaros, poté v XB-1 Daidalos), kam mohou psát povídky autoři zavedení i začínající a kdo se dostane do finále, bývá otištěn.
Bohužel tohle všechno se od únorového čísta mění, ekonomika tvrdě došlápla i na statečné, vichrům vzdorující XBéčko. Měsíčník se mění na knihu, na malé antologie povídek, které za rok dají na jednu velkou, s desítkami děl různých autorů a žánrů. Publicistika většinou přejde na web, který se již formuje. Stejně jako dosud je možné objednávat jednotlivá čísla i celé předplatné na Vesmírném koloniálu. Pokud si nebudete pamatovat adresu https://www.vesmirnykolonial.cz/, stačí si pamatovat jen ten „Vesmírný koloniál“. Otevře se vám tím rovněž cesta ke knihám, které tu byly v posledních letech vydané - a také tohle jsou kousky, které svou kvalitou trčí až ční nad běžnou knižní produkci.
Končí tedy jedna část časopisecké legendy naší literatury, ale začíná knižní cesta Edice XB-1. Redakce zůstává a pilně chystá její obsah. Zachovejte svému XBéčku přízeň a kdo jste nostalgicky dosud jen vzpomínali na své zpřetrhané pouto s milovanou Ikarií, můžete díky koloniálu snadno naskočit zpátky.