Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bezdomovectví: Nemít domov (ne)vadí?

Foto: Pixabay

Lidé bez domova. Postávají podél cest, kterými se vracíme domů. U nádraží, obchodního centra. Tiše počítají s naší lítostí, ale nahlas o ni nestojí.

Článek

Většina z nás, když se potkáme, nemá čas ani chuť přemýšlet, zda se do situace od domácího krbu do papírové krabice na ulici dostali vlastní vinou, či si s nimi osud ošklivě pohrál.

Možná zneužil prostřednictvím „blízkých“ jejich dobrotu a naivitu, možná je dostatečně neproškolil v zodpovědnosti, která je v dospělém životě zásadní.

A každé další možná se vyhýbá pohledům, aby se střetly. Platí to oboustranně.

Natažené ruce jsou minulostí, jež skonala na falešné zvonění klíči a naivní důvěřivost v dobro člověka.

Dnes svírají plechovkové pivo nějaké lepší značky a doufají v odpustky těch, co mají vůkol zaparkované vozy.

Každý z nás nějaký ten hřích za den nastřádá, a tak se desetikačka do pojízdného košíku zdá být víc než slušnou cenou za dobrý pocit a vypulírované svědomí.

„Když nebudeš chodit do školy, tak dopadneš přesně takhle.“ Maminka odtahuje svého synka, jenž si ke školní docházce teprve buduje vztah, od silně zapáchajícího bezdomovce.

Ten s pravidelnou jistotou centruje u vchodu do nákupního centra tak nešťastně, že úplně každý, kdo chce vejít dovnitř, se nutně střetne s jeho liknavým přístupem k hygieně. Pokud tedy nezadrží dech.

Kdo má židli, ten bydlí

„A koupat se musím taky, viď?“ Doplní mrňousek maminčinu předpověď stran bezdomovce a zakousne se do rohlíku.

Společně odcházejí tam, kde jsou doma. A mají tam svou rohožku s nápisem „Welcome!“, postel, skříň, ledničku s magnety a obrázky, do níž uloží svůj dnešní nákup a z pokladů, co chladoled skrývá, pak maminka připraví pro všechny večeři, kterou si společně sní u jednoho stolu. Ten mají doma taky, i židle to dá rozum, protože kdo má židli, ten bydlí.

Pravidla a hranice? Pak je na ně pozdě.

Nesoudím, protože neznám konkrétní příběh, za nímž se vždycky skrývá člověk. Ale je mi nepříjemné podsouvání bezdomovectví a s ním spokojeného nepořádku, nedostatku kultury a osobní hygieny jako běžné součásti našeho společného prostoru a odrazu dnešní doby.

Prostě tak to je a lavičky v centru města jsou zkrátka bezdomovci obsazené, lemované odpadky a zaschlými stopami moči, takže je člověk, zvyklý čůrat v soukromí svého domova, zavrhne, jako možné místo odpočinku.

Od teď napořád.

Ustoupí se tady, pak i tam a támhle taky, až se přišourá nevratné zjištění, že nenastavené hranice a rozšafná benevolentnost, s jakou se přistupuje k rozpínavému okolí, se vrací v podobě facky a ztráty pocitu domova tam, kde vždycky byl.

A pak nastane chvíle, kdy si budeme všichni rovni.

Bez domova.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz