Článek
Ve středu 17. dubna proběhlo v Rokycanech slavnostní otevření kompostovacího WC, které jako první v Česku využívá finskou, léty prověřenou technologii Green Toilet. Z tohoto důvodu se zahájení zúčastnil také velvyslanec Finska v České republice J. E. Pasi Tuominen. Na financování genderově neutrální toalety se podílelo město Rokycany i Plzeňský kraj.
WC bez vody, chemikálií a bez zápachu
Kompostovací toaleta je zhotovena ze dřeva a z recyklovaných materiálů. Rokycanští při realizaci tohoto projektu hledali inspiraci až v dalekém Finsku. Někteří obyvatelé této severské země žijí v přírodě v dřevěných budovách, jejichž součástí není WC. Záchod, který nepotřebuje ke svému provozu napojení na běžnou infrastrukturu nebo inženýrské sítě, vodu ani chemikálie, je tak ideálním řešením. Osvětlení je zajištěno pomocí solárního panelu, o kvalitní odvětrání se stará chytrý ventilační systém zakončený větrným ventilátorem umístěným na střeše toalety. K jejím výhodám patří i nízké náklady na údržbu.
Finsko má obrovský prostor, který není zalidněný, chybí tam inženýrské sítě a suché WC je v těchto oblastech jediným řešením.
Na inovativní toaletě se po vykonání potřeby používá běžný toaletní papír, ale k jejímu „spláchnutí“ slouží hobliny. Ty jsou na záchodě k dispozici v zásobníku spolu s malou lopatkou, s jejíž pomocí se nasypou přímo do toalety. Výkaly v toaletě se postupně rozloží díky působení bakterií a mikroorganismů, které se postarají o přeměnu organického materiálu v humus. Takto vzniklý kompost se dá využít jako přírodní hnojivo určené přímo k přihnojování rostlin, dále v kompostárnách nebo bioplynových stanicích.
Venkovní výzdoby budky se ujal streetartový umělec z Brna, známý pod jménem Chaozzline, který se podle svých slov zaměřuje na abstraktní tvorbu, klade důraz na detail a tvoří intuitivně dle aktuálního stavu mysli. Po domluvě s vedením města Rokycany si ho vybrali členové spolku Roboys, který sdružuje vyznavače freestyle sportů z Rokycan a okolí, kteří zdejší skatepark využívají. Milovníci těchto sportovních aktivit se navíc mohou těšit na nový pumptrack, který se právě buduje a v budoucnosti také na workoutové, parkurové hřiště nebo discgolf. Toaleta tak jistě „zahálet“ nebude a využít ji mohou nejen návštěvníci sportovního areálu.
Návštěvu jedinečného záchodu můžete spojit s výletem
Unikátní záchod se nachází nejen v těsné blízkosti skateparku, ale také u cesty na vrch Kotel, kde stojí 28 metrů vysoká rozhledna, z níž lze při dobré viditelnosti spatřit Šumavu, Brdy, Český les, Krušné hory, České středohoří a při troše štěstí údajně i vzdálené vrcholky Alp. Turisté mířící na Kotel si tak mohou tuto žhavou novinku prakticky vyzkoušet.
Na financování ekologického WC se podílelo město Rokycany a Plzeňský kraj. Podle slov Jana Šmatery, jednatele společnosti, která tyto toalety vyrábí, nepůjde do budoucna v Plzeňském kraji o ojedinělý počin. Ekologické záchody by se mohly brzy objevit také na dalších místech Plzeňského kraje, kupříkladu v nedalekém Hrádku u Rokycan, Dobřanech nebo Železné Rudě.
První tato toaleta je vybudována za pomoci dotace od Plzeňského kraje, kdy vlastní náklady města jsou ve výši 85 tisíc korun, dotace z dotačního programu Podpora karavanových stání v Plzeňském kraji pro rok 2024 činí 300 tisíc korun.
Novinka vzbudila ohlas na sociálních sítích
Krátce po zveřejnění informace o nové rokycanské toaletě se na sociálních sítích objevily první reakce. Lidé překvapivě neřešili ani WC jako takové, ale spíše skutečnost, že jde o genderově neutrální veřejný záchod. V diskuzi například zaznělo: „Hezký, vypadá to, že se to povedlo a snad bude sloužit a fungovat skvěle, jen by mě zajímalo, co je to za třetí postavičku, vlevo na ceduli vedle dveří?“ Nebo také: „Za mě super, klasická kadibudka jen honosně nazvaná. Jen udržovat pořádek.“