Článek
Někteří houbaři nyní jistě namítnou, že houby se dají sbírat během celého roku, v čemž mají zajisté pravdu, ale pro většinu lidí je tou pravou houbařskou sezónou období přibližně od července do října, kdy se nadšeně vypraví s košíkem pro nejčastěji sbírané druhy hub. Houbaře „amatéry“ i zkušené mykology jistě potěší, že Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti připravil pro širokou veřejnost mapu pravděpodobnosti růstu hub.
„Mapa odráží růst masitých, zejména mykorhizních, druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce. Věřím, že společně s kolegy z Českého hydrometeorologického ústavu se nám podaří nejen zlepšit povědomí o houbách, ale i edukovat širší veřejnost o nutnosti ochrany hub. Více o houbách se můžete dozvědět na stránkách České mykologické společnosti,“ sdělila pro web ekolist.cz Markéta Vlčková z České mykologické společnosti.
Kde rostou?
Český hydrometeorologický ústav na svých webových stránkách každý den aktualizuje informace o pravděpodobnosti růstu hub. „Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní. Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.
Současné teplé a vlhké počasí s bouřkami je pro růst hub příznivé, a dá se tedy předpokládat, že v příštích dnech dojde v určitých oblastech k růstu hub. Je potřeba ale zmínit rozdíly mezi jednotlivými regiony, jelikož jsou stále místa, kde panuje dlouhodobě sucho. Houby začínají růst přibližně deset dnů po vydatných srážkách za podmínky, že je i nadále teplo.
A jak rychle pak rostou houby? V našich podmínkách roste většina hub se středními a většími plodnicemi čtyři až osm dní. Denní přírůstky jsou různé a závisí na počasí. Například hřib smrkový roste rychlostí 2 - 4 cm za den, ale taková hadovka smrdutá zvládne vyrůst během jediného dne i úctyhodných 25 cm. Hadovku smrdutou ovšem opravdu sbírat nebudeme, nejenže neskutečně páchne, ale k jídlu rozhodně není.
Jaké jedlé druhy lze najít začátkem léta?
Mezi typické letní houby patří velmi chutné holubinky mandlové, které rostou ve smíšených, listnatých i jehličnatých lesích nebo parcích. Poměrně hojně se ve stejných lokalitách vyskytují i modrající hřiby kováři a koloděje. Ve větší míře se dají najít také lišky, ryzce a na loukách žampiony. Oblibě se mezi houbaři těší v letním období též velmi chutná muchomůrka růžovka, která se dá v kuchyni upravit na mnoho způsobů. Snad každý houbař touží najít „krasavce“ jakým je hřib smrkový, což se mu může i v letních měsících splnit. Jedlých hub, se kterými se můžeme setkat s příchodem léta, je mnohonásobně více, druhová pestrost je dána také konkrétní lokalitou, některé druhy jsou natolik vzácné, že je najdeme jen na pár místech v Česku.
Pokud patříte k vášnivým houbařům, sledujte nyní bedlivě počasí a vypravte se začátkem prázdnin do lesa na průzkum. Možná tam na vás budou čekat nádherné úlovky, a když ne, jistě objevíte jiné krásy naší přírody a nezapomínejte, že je potřeba ji chránit.
Zdroje: Wikipedie, Ekolist.cz, ČHMÚ
ANTONÍN, Vladimír. Houby: česká encyklopedie : neobvyklá kniha o světě hub u nás i v cizině, praktická příručka houbaře pro určování, sběr, ochranu, pěstování a zpracování hub. Praha: Reader's Digest Výběr, 2003. ISBN 80-86196-71-2.