Článek
V oblasti horního toku řeky Omo v jižní Etiopii žije pastevecký kmen Bodi. Místní ženy jsou prý vyhlášené svou krásou, zatímco muži bývají velmi tlustí s velkýma nohama. Příslušníci tohoto etnika netouží žít moderním způsobem života a nadále preferují svůj domorodý styl kmenového soužití, výměnný obchod, uctívají dobytek a dodržují některé dávné tradice svých předků, mezi něž patří i zvláštní obřad zvaný Ka'el spojený s oslavou nového roku. Před ním mladí svobodní muži celé měsíce hltají kravskou krev a mléko, aby co nejvíce ztloustli. Ten, který má největší břicho je pak při slavnosti „korunován“ nejtlustějším mužem kmene a za svůj výkon si vyslouží nejobletovanější krásku, přízeň žen i doživotní uznání.
Příprava na obřad Ka'el
Každý rok slaví příslušníci kmene Bodi příchod nového roku mezi červnem a červencem, v závislosti na úplňku a deštích. Při této příležitosti se koná obřad, který se jmenuje Ka'el, největší událost roku. Tato oslava je ovšem naprosto jiná, než na jakou jsme v naší západní kultuře zvyklí. Obřad je totiž jakousi obdobou soutěže krásy, během níž se volí nejtlustější muž kmene. Jde o prestižní záležitost, kdy každá rodina, nebo klan nominuje jednoho svého zástupce, aby se s ostatními obézními nezadanými muži utkal o tento titul.
Příprava na slavnost začíná již tři až šest měsíců před samotnou soutěží speciálním rituálem, během něhož se musí mladí svobodní muži pořádně vykrmit. Muž podstupující výkrm si zaleze do chýše, kde medituje a soustředí se na to, aby zvládl zkonzumovat co největší množství kaloricky výživné potravy. Ženy z vesnice mu několikrát za den donesou mísu kravské krve smíchané s mlékem a medem. První várku tohoto sytého „nápoje“ o objemu přibližně dva litry musí vypít vždy s východem slunce, což není snadné a mnoho mužů při tom zvrací. Po zahájení krmení se muž postupně „nafoukne“ a naroste mu obří břicho. Obvykle zdvojnásobí svou hmotnost. Najdou se však i jedinci, kteří přiberou ještě více.
Během této speciální kúry je muž nahý a nesmí opustit svou chýši, aby ho nikdo „nepovolaný“ neviděl. Po celou dobu by se pokud možno neměl téměř pohybovat, natož fyzicky pracovat. Navíc má striktně zakázány jakékoliv sexuální aktivity s opačným pohlavím. Má se za to, že sex by muže jen zbytečně rozptyloval a mohl by kvůli němu případně i zhubnout. Tento rituál je pro něj tedy mimo jiné i zkouškou pevné vůle.
Při přípravě na obřad spotřebují domorodci velké množství kravské krve a mléka. Krávy jsou pro ně posvátná zvířata, která jim zajišťují obživu, a tak je pro získání jejich krve nezabíjejí. Krávě udělají oštěpem, nebo sekerou ránu do žíly na krku, tak aby neohrozili život zvířete. Odeberou si potřebné množství krve a otvor poté ucpou hlínou. Oblast, kde žije kmen Bodi je opakovaně sužována velkým suchem, dobytek umírá žízní a nedostatkem pitné vody trpí i domorodí obyvatelé. V některých letech je proto pro domorodce jen velmi obtížné dodržovat tento pro ně posvátný rituál.
Volba nejtlustějšího muže kmene
V den obřadu Ka'el vykrmení muži konečně slavnostně vyjdou ze své chatrče, aby předvedli svá těla porotě a divákům z řad příslušníků kmene. Někteří ztloustli natolik, že mají problémy s chůzí. Pro tuto slavnostní příležitost mají tělo pomazané směsí hlíny a popela, kolem krku a pod břichem si uvazují šňůrky z bavlny či kůry stromů, ale jinak jsou úplně nazí. Na hlavě mají obvykle ozdobu s peřím, nosí i náušnice a také nejrůznější náramky nebo korálky.
V rámci soutěže zvolna běhají několik hodin kolem posvátného stromu a také předvádějí tradiční tance kmenových válečníků, při čemž je bedlivě sleduje porota. Někdy jim při obřadu asistují také ženy, ale většinou však spolu s ostatními sledují průběh klání. Úkolem diváků je utírat účastníkům pot a podávat jim alkohol připravený z medu. Nakonec porota složená ze starších členů kmene ještě přeměří soutěžícím jejich mohutná břicha a vybere vítěze, který získá titul „tlustý muž roku“.
Vítězi patří nejkrásnější dívka z kmene, ostatní ženy jej obdivují a pro celou vesnici se stává uctívaným hrdinou, který je po celý zbytek života oslavován. Nejtlustší muž roku obdrží se všemi příslušnými poctami také velký sloní kel, který symbolizuje pospolitost kmene a pro muže je velkou ctí být jeho držitelem. Pro místní dívky a ženy, které platí mezi domorodci žijícími v údolí Omo za největší krasavice, je vítěz doslova idolem.
V samotném závěru slavnosti domorodci obřadně zabijí krávu posvátným kamenem. Ze střev zvířete a z jeho krve pak předpovídají jaký bude další rok. Oslava příchodu nového roku končí obětováním krávy a život místních lidí se potom vrací „do starých kolejí“. Tlouštíci přecházejí na nízkokalorickou stravu a začínají hubnout. Během několika dalších měsíců mají opět svou původní hmotnost.
Pro domorodce z kmene Bodi má tento prastarý rituál vykrmování mladých mužů a obřad Ka'el posvátný význam a je neodmyslitelně spjat s jejich tradičním způsobem života, který doposud nijak významně nepoznamenaly vlivy moderní civilizace.
Zdroje: planetalidi.cz, dailymail.co.uk, 101lasttribes.com, guardian.ng, clovekvtisni.cz, youtube.com
BURDA, Roman. Ethiopia: Omo River : the ceremonies and rituals of the Omo River people = obřady a rituály lidí od řeky Omo. [Praha]: KANT, 2011. ISBN 978-80-7437-054-0.