Článek
S příchodem podzimu nastává čas sklizně a zpracování dýní, které patří k oblíbeným druhům zeleniny. Lze z nich snadno vykouzlit nejen nádherné podzimní dekorace, ale i celou řadu chutných jídel. Ne všichni ale vědí, že tyto plodiny mohou za určitých okolností způsobit těžké otravy, v jejichž důsledku může pak u pacienta dojít kromě jiného i k vypadávání vlasů či pubického ochlupení.
Hořká chuť signalizuje přítomnost toxinů
Dýně jsou jednoleté rostliny z čeledi tykvovitých, které pochází ze Střední Ameriky a řadí se k nejstarším kulturním plodinám na světě. Z tykve obecné (Cucurbita pepo), která má svůj domov v Mexiku, byly postupem času vyšlechtěny stovky odrůd zeleninových dýní. Najdeme mezi nimi například velmi oblíbené druhy muškátových, špagetových, olejných či obrovských dýní.
Všechny dýně, stejně jako třeba cukety a další tykvovité plodiny vytvářejí toxiny, které se nazývají kukurbitaciny. Tyto látky mají hořkou chuť a mohou způsobit i vážné zdravotní problémy, mezi něž patří zejména žaludeční a střevní potíže, včetně silného zvracení a úporného průjmu. Odborníci upozorňují, že vždy velmi záleží na tom, kolik toxinů konkrétní plodina obsahovala a jaké její množství pacient požil. Následky intoxikace kukurbitaciny se navíc mohou projevit až za několik týdnů a jejich projevy vás možná překvapí.
Plodiny z čeledi tykvovitých produkují řadu toxických steroidů se souhrnným názvem kukurbitaciny. Tyto látky lze rozpoznat podle chuti. Čím více je v zelenině toxinů, tím je více hořká.
Ženy přišly o vlasy i ochlupení
Ve Francii byly zaznamenány i případy, kdy po požití pokrmu z dýně došlo u dvou žen nejprve k otravě, a s odstupem času i k dalším zdravotním komplikacím. První žena, která si „pochutnala“ na hořké dýňové polévce, sice neměla závažný průběh otravy, ale po týdnu jí začaly vypadávat vlasy a pubické ochlupení. Druhá žena, která se rovněž nenechala odradit hořkou chutí blíže nespecifikovaného dýňového pokrmu, dopadla podobně. Přibližně po třech týdnech u ní došlo k výrazné ztrátě vlasů a z velké části přišla i o chlupy v podpaží a také o pubické ochlupení.
Máme se obávat konzumovat dýně?
Šlechtěním tykvovitých rostlin určených ke konzumaci byla hořkost plodů odstraněna, ale přesto mohou nastat situace, kdy i u těchto druhů dýní dojde ke zvýšení obsahu toxinů. Stává se to zejména v případě, kdy se vedle sebe pěstují okrasné dýně (mnoho z nich má vysoký obsah kukurbitacinů) a hmyz z nich přenese pyl na odrůdy dýní určených k jídlu. Může také dojít k tomu, že jsou rostliny vystaveny stresovým faktorům, ke kterým patří třeba dlouhodobé sucho, nadbytek, či nedostatek světla, nepřiměřený obsah minerálních látek v půdě nebo působení patogenů.
Po přečtení výše uvedených skutečností si možná kladete otázku, zda je bezpečné dýně konzumovat. Pokud si zapamatujete jednoduché pravidlo, že hořce chutnající pokrmy z dýně se nikdy nekonzumují, a budete ho zároveň striktně dodržovat, nemusíte se otravy kukurbitaciny vůbec obávat. Tato poučka platí jak pro syrové, tak pro tepelně upravené jídlo z dýní.
Stačí jednoduchý test
Než tedy začnete připravovat dýňové dobroty, nejprve si ukrojte malý kousek dýně a ochutnejte ho. Jestliže není hořký, můžete se směle pustit do příprav výtečných dýňových polévek, salátů, moučníků, dětských příkrmů, marmelád a dalších pochoutek. Dýně se dají vařit, péct, smažit, plnit, servírují se jako příloha k masu, lze z nich udělat i výbornou omáčku k těstovinám nebo je přidat například do bramborové kaše.
Dýně mají mnoho tvarů, velikostí a chutí. Jsou ozdobou podzimní zahrady a skvělou zeleninou na talíři. Obsahují vlákninu, vitamíny a minerální látky, a rozhodně se vyplatí zařadit je do našeho jídelníčku. Pokud si na nich chcete pochutnat, stačí si dávat pozor, aby nebyly hořké…
Zdroje: theses.cz, kfrserver.natur.cuni.cz, lidovky.cz, denik.cz, botanicka.cz,
Wikipedia, heslo: Tykev obecná