Článek
Přechodový rituál pilování zubů Potong Gigi se na Bali provádí od nepaměti a na mnoha místech se s ním setkáme dodnes. Pro zdejší hinduisty je totiž povinný a rodiče jej musí pro své děti uspořádat, ještě než jejich potomci vstoupí do manželství. Týká se všech dospívajících bez rozdílu.
Rituálem se člověk stává lepším a krásnějším
Potong Gigi je indonéský výraz, kterým je označován balijský hinduistický obřad pilování horních zubů, konkrétně dvou špičáků a čtyř řezáků teenagerům. V balijském jazyce je ceremoniál známý také jako Mepandes, Mesangih nebo Metatah. Jde o tradiční přechodový rituál, při němž dívky a chlapci přecházejí do světa zralosti a dospělosti. Balijci věří, že Potong Gigi jim pomáhá chránit se před neviditelnými silami zla, zbaví se díky němu špatných vlastností a uniknou tak strašlivému trestu boha smrti a strážce pekla Yamadipatiho.
Dle zdejší víry a učení jde o jakousi formu proměny zvířete na člověka. Zuby pak představují lidské vlastnosti jako hněv, žárlivost, pošetilost, chtíč, chamtivost a závist. Balijští hinduisté věří, že pilování těchto zubů učiní mladého člověka lepším a krásnějším, a to jak uvnitř, tak i navenek. V některých částech Bali panuje názor, že osoba, která má podstoupit tento rituál, je těsně před jeho uskutečněním extrémně zranitelná vůči zlým duchům. Mladiství proto zůstávají den před obřadem zavřeni doma v izolaci, aby na ně nepůsobily negativní vlivy černé magie.
Nechat si pilovat zuby je povinné
Všichni hinduističtí rodiče na Bali musí dle prastaré tradice zajistit pro své děti posvátný obřad Potong Gigi jako projev úcty ke svým předkům. Tento důležitý rituál podstupují obvykle dospívající dívky poté, co dostanou první menstruaci. Chlapci se jej účastní v době, kdy přicházejí do puberty a začíná se jim měnit hlas. Ceremoniál pilování zubů musí každý mladý balijský hinduista absolvovat ještě před svatbou. Sňatek bez předchozího pilování zubů nelze uzavřít. Pokud nastane situace, že osoba zemře před obřadem, stejně jsou jí knězem v den kremace rituálním způsobem obroušeny zuby.
V některých vesnicích bývá Potong Gigi součástí svatebního obřadu, aby tak rodiny ušetřily náklady. Jde totiž o poměrně drahou záležitost, na kterou se rodiče a příbuzní dětí připravují celé roky. Stává se proto, že se občas domluví více rodin dohromady a rituál je prováděn několika dospívajícím najednou. Obvykle se koná ráno ještě před východem slunce, ale jsou oblasti, kde se naopak s jeho začátkem čeká, dokud slunce nevyjde.
Ceremoniál je doprovázen náboženskou modlitbou a zpěvem. Dospívající dívky a mladíci se v slavnostní den obléknou do svátečního ošacení v bílé, okrové a žluté barvě. Zatímco děvčata mívají ve vlasech nádherně zdobené čelenky, chlapci mají většinou tradiční pokrývku hlavy rovněž s ozdobnými prvky. Během přechodového rituálu doprovází mladistvé po celou dobu jejich rodiče i další příbuzní. Často jde o velmi emotivní zážitek, během nějž se rodiče „loučí“ se svými dětmi, které se potom vydávají na samostatnou cestu životem.
Zubař není potřeba, vše zvládne kněz
Samotný obřad provádí kněz z kasty bráhmanů, v balijském jazyce nazývaný Sangging. K provádění rituálu používá jednoduché nástroje, jako jsou například pilník, malé kladivo a dláto. Tyto předměty jsou před obřadem očištěny svěcenou vodou. K dalším pomůckám, které přináší kněz, patří také zrcátko, kousek cukrové třtiny a mladý kokos. Kněz piluje zuby velmi opatrně a dává si záležet, aby výsledek působil esteticky.
Cukrová třtina slouží k tomu, aby ústa zůstala během zákroku stále otevřená. Do kokosové skořápky, v níž jsou piliny kněz zachytává sliny. Ten kdo rituál podstoupil, ji musí do tří dnů po jeho skončení zahodit daleko do moře či řeky, aby vše „zlé“ odplavalo pryč. Poté, co skončí samotné pilování zubů, následuje hostina, při které nyní již mladí muži a ženy musí vyzkoušet všechny chutě. Hořká a kyselá chuť je symbolem vytrvalosti v těžkém životě, pálivá chuť představuje hněv, slaná chuť je nositelkou moudrosti a vše sladké se pojí se šťastným životem.
Tradiční přechodový rituál Potong Gigi, během nějž se z dospívajících stávají dospělí, zůstává i v dnešní době nedílnou součástí balijského kulturního dědictví.
Zdroje: bali.com, library.hccc.edu, yale.edu
Wikipedia, heslo: Potong Gigi