Článek
Pohádková Zlatovláska Jorga Kotrbová bývala kdysi oblíbená herečka. Ve svém životě zažila úspěch před kamerou i zklamání v lásce. Po revoluci zbohatla a herecké řemeslo pověsila na hřebík. Toužila po klidu, a tak nadobro zmizela z veřejného života. Po bývalé slávě se jí nestýská.
Chtěla být veterinární lékařkou
Herečka a dabérka Jorga Kotrbová přišla na svět 26. dubna 1947 v Brandýse nad Labem. Od malička milovala zvířata, zejména koně, a proto se toužila stát veterinářkou. Jak už to tak ale někdy bývá, do jejích životních snů a plánů zasáhl osud. V roce 1961 si totiž režisér Karel Kachyňa vybral tehdy čtrnáctiletou Jorgu pro ztvárnění hlavní role ve svém filmu Trápení.
Poetický snímek, který vypráví lidsky silný příběh o přátelství odvážného děvčete a týraného nezkrotného koně, si získal nejen srdce diváků, ale také mnohá ocenění na domácích i zahraničních festivalech věnovaných filmům pro děti a mládež. Není tedy divu, že po tomto úspěchu začala dospívající Jorga dostávat další filmové a divadelní nabídky.
Dala přednost herectví
Když v té době zrovna hledali v pražském divadle na Vinohradech záskok za těhotnou herečku, zastoupila ji ve hře Hon na čarodějnice právě Jorga Kotrbová. Roli zvládla na jedničku, diváci byli z jejího výkonu nadšení. Její sen o studiu veterinárního lékařství se začal pomalu, ale jistě rozplývat. Herectví dívku zaujalo natolik, že nakonec úspěšně absolvovala Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, a následně získala stálé angažmá v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého.
V dalších letech natočila celou řadu divácky oblíbených filmů, z nichž si připomeňme alespoň některé. Po boku slavného hereckého kolegy Pavla Landovského excelovala coby mladá pohledná zootechnička Janička Pazderková v dnes již ikonické komedii Utrpení mladého Boháčka z roku 1969. Vynikající výkon podala také v psychologickém dramatu Flirt se slečnou Stříbrnou (1969) nebo ve vysoce ceněném snímku Kateřina a její děti (1970).
Nezapomenutelná scéna s masérem
Pokud je řeč o filmech, kde se Jorga Kotrbová nesmazatelně zapsala do povědomí diváků, nelze opomenout rodinnou filmovou komedii z dob normalizačních sedmdesátých let Pátek není svátek (1979). Jorga si zahrála hlavní hrdinku, kadeřnici Evu Novákovou. Jejím hereckým partnerem byl v tomto případě Petr Kostka. Film, který byl v té době velmi populární, ukazoval každodenní život obyčejné socialistické rodiny.
Zejména mužskou část diváků v něm upoutala odvážná scéna, kdy paní Nováková zavítá kvůli shánění fošen k svéráznému masérovi Beznoskovi v podání Josefa Vinkláře. Přestože mu původně nese pouze peníze na stavební řezivo, nakonec po jeho naléhání skončí zcela nahá na masérském lehátku. Pro fošny je kadeřnice Eva zkrátka odhodlaná udělat téměř cokoliv. Ačkoliv si sama masáž zrovna neužívá, pan Beznoska je očividně vývojem situace potěšen. Není se čemu divit, dokonalé tělo svůdné herečky obdivuje v tomto snímku řada mužů dodnes.
Zlatovláska jí zničila život
Díky svému půvabu si Jorga zahrála také role princezen. Malé i velké diváky okouzlila jako princezna Zlatovláska ve stejnojmenné hudební pohádce z roku 1973. Přestože se tento televizní pohádkový příběh stal nedílnou součástí našich Vánoc, a patří k nejoblíbenějším filmům svého žánru, sama Jorga ho v lásce vůbec nemá. Role zlatovlasé princezny jí na jedné straně přinesla obrovskou slávu a popularitu, na straně druhé se ale pro všechny již navždy stala „jen“ Zlatovláskou. Jak se později vyjádřila, začala tuto roli nenávidět, a dodnes o ní nechce ani slyšet, protože jí dle jejích slov zničila život.
O čtyři roky později se herečka objevila i v další filmové pohádce Honza málem králem (1977), kde se divákům představila jako rozmazlená a nafoukaná princezna, která ztratila řeč. Tato pohádka se rovněž zařadila k těm, které se každý rok během vánočních svátků s železnou pravidelností objevují na televizních obrazovkách.
Tři stovky dabingových rolí
Během své úspěšné herecké kariéry Jorga Kotrbová ztvárnila ve filmu, v televizi i na prknech, co znamenají svět, desítky charakterově rozmanitých postav. Velkých úspěchů však dosáhla také v dabingu, kde pracovala na celé řadě známých zahraničních filmů. Svůj krásně zabarvený hlas například propůjčila v 60. letech francouzské herečce Mylène Demongeot ve třech dílech slavné filmové série o Fantomasovi. V legendárním seriálu M.A.S.H. pro změnu skvěle dabovala Šťabajznu alias major Houlihanovou.
Herecké řemeslo pověsila na hřebík
Od 80. let Kotrbová ve srovnání s předchozími roky výrazně omezila své profesní aktivity. V devadesátých letech pak herečku čekaly velké životní změny. V roce 1993 změnila své divadelní působiště, stala se členkou Divadla Na zábradlí. Ale poté, co po svém otci zdědila spolu se svými sourozenci pohádkové jmění, se prakticky stáhla z veřejného života. O svém soukromí takřka nemluví, rozhovory poskytuje jen zcela výjimečně, neboť se nyní považuje za neveřejnou osobu.
Ví se o ní, že měla vztah se svým hereckým kolegou Jiřím Novotným, ze kterého má půvabnou a talentovanou dceru Tamaru, která je rovněž herečkou. Jorga Kotrbová se později provdala za herce Zdeňka Žáka. Partneři se velmi milovali, ale v mnoha věcech si nerozuměli, a nepodařilo se jim najít společnou cestu životem. Přestože spolu měli dvě děti, syna Václava a dceru Julii, jejich manželství skončilo po pěti letech „bouřlivým“ rozvodem. Kotrbová tuto kapitolu svého života na rozdíl od svého bývalého muže nikdy v médiích nekomentovala.
Dnes 77letá herečka si před několika lety splnila dávný sen, koupila si statek v Ludvíkově pod Smrkem, kde žije v klidu a pohodě. Chová své milované koně, farmaří, věnuje se rodině a užívá si důchod. O návratu k herectví rozhodně neuvažuje.
Zdroje: cnn.iprima.cz, zeny.iprima.cz, csfd.cz, blesk.cz, ahaonline.cz
Wikipedia, heslo: Jorga Kotrbová