Hlavní obsah
Věda a historie

Bruno Gesche - vrcholy a pády dlouholetého velitele Hitlerovy osobní stráže

Foto: Luckyx0815, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, vylepšeno remaker.ai

Prakticky po celou dobu druhé světové války byl velitelem Hitlerovy osobní stráže. Jeho problémy s alkoholem, výbuchy násilí a konflikty s nadřízenými ho však několikrát přivedly téměř až na samé dno.

Článek

Gescheho kariéra se začala psát v roce 1922, když jako teprve sedmnáctiletý mladík vstoupil do nacistické strany (NSDAP) a její polovojenské jednotky SA (tzv. hnědé košile). Původně přitom toužil po úplně jiné dráze: chtěl sloužit v regulérní armádě Výmarské republiky, takzvaném Reichswehru. Chybělo mu ale vzdělání, a navíc byla velikost německé armády po prohře v První světové válce drasticky omezena. Už o rok později pak přišel kvůli členství v NSDAP o své místo v bance. Tato zdánlivá smůla se mu nicméně nakonec promění v „životní výhru“. Tím, že se ke straně přidal ještě před jejím prvním velkým vítězstvím v parlamentních volbách v roce 1930, se zařadil k tzv. Alter Kämpfer, volně přeloženo „Staré gardě“ strany. Tedy těch, kteří stáli po jejím boku ještě v dobách, kdy nacisté neměli prakticky žádnou reálnou moc, a naopak mohli být za svou činnost různě znevýhodňování (např. ztrátou zaměstnání jako v Gescheho případu). S tímto statusem se po převzetí moci nacisty pojily nemalé výhody, protože jeho držitelé byli považováni za prověřené a naprosto oddané nacisty, zatímco ti, kteří se připojili až po roce 1930, nebo dokonce až po získání absolutní moci nacisty v roce 1933, tak mohli učinit nikoli z přesvědčení, ale z ryze oportunistických důvodů. O pár let později pak Gesche udělal další významný krok jeho života, když ještě několik let před Nocí dlouhých nožů opustil SA a přidal se k tehdy nově vznikajícím jednotkám SS. Ve svých počátcích to totiž byli právě muži z SS, kteří plnili úkoly Hitlerovy tělesné stráže.

Gesche nebyl vzdělaný, ale zato byl skvělým vojákem, který si svědomitě plnil své úkoly a nebál se odvést ani špinavou práci. V roce 1932 se proto dostal do užšího výběru pouhých dvanácti mužů, kteří byli osobně představeni Vůdci. Ten si z nich vybral osm, kteří se stali základem nově formované jednotky SS-Begleitkommando des Führers - Hitlerovy osobní stráže.

I když se zdálo, že Gesche nemůže mít mezi nacisty protivníky, bylo tomu přesně naopak. A to zejména kvůli jeho problému s alkoholem. Gesche byl už od mládí těžkým pijákem a nebylo výjimkou, že nad sebou po požití většího množství alkoholu zcela ztrácel kontrolu - např. při hádce s jiným důstojníkem SS vytáhl nabitou pistoli a vyhrožoval, že ho zastřelí. To se rozhodně neslučovalo s představou šéfa SS Heinricha Himmlera o tom, jak má vypadat elita jeho důstojníků. Gesche byl navíc prostořeký a ze svého přímého nadřízeného si toho moc nedělal. Veřejně např. Himmlera kritizoval za některá bezpečností opatření přijatá během Hitlerových projevů, která považoval za nedostatečná. Himmler taková vyjádření samozřejmě považoval za osobní urážku, kterou si rozhodně nehodlal nechat líbit. Už od počátku proto mezi těmito muži panoval velmi napjatý vztah. Himmler se chtěl drzého důstojníka okamžitě zbavit a požadoval, aby mu byla za trest snížena hodnost a byl přeřazen k jiné jednotce. Jenomže Gesche měl mocného ochránce - Hitlera. Ten si ho za krátkou dobu stačil oblíbit natolik, že jeho převelení nedovolil a udělil mu pouze písemné napomenutí. Himmler sice zuřil, ale Hitlerovo rozhodnutí nemohl nijak zvrátit.

V roce 1934 se z Gescheho stal dokonce velitel celého Begleitkommanda, které se v mezidobí rozrostlo na cca 100 mužů a přejmenovalo se na Führerbegleitkommando. Byl to tedy právě on, kdo odpovídal za Vůdcovu bezpečnost, a kdo ho neustále doprovázel na všech jeho četných cestách.

I když se zdálo, že Gescheho pozice je nedotknutelná, Himmler systematicky pracoval na jejím oslabení. Když se k němu v roce 1937 dostaly informace o problematickém přístupu Gescheho k alkoholu, neváhal, a nařídil, že je všem příslušníkům SS zakázáno nadměrně konzumovat alkohol. Himmler věděl, že je jen otázkou času, než Gesche pravidlo poruší, což se také záhy potvrdilo. O rok později měl Himmler shromážděnou řadu důkazů o tom, že je Gesche notorický opilec, který se nezvládá ovládat, a donutil Gescheho podepsat prohlášení, ve kterém se zavázal s konzumací alkoholu skončit. I to byl z Himmlerovy strany zřejmě pouze čistý kalkul a další krůček k tomu, aby se mohl Gescheho zbavit nadobro. Po incidentu v roce 1942, kdy namol opilý Gesce znovu vytáhl nabitou pistol na jiného důstojníka SS, pohár trpělivosti přetekl i u Hitlera.

Gesche byl zbaven velení nad Führerbegleitkommandem a byl přeložen na východní frontu k jednotkám Waffen-SS. Válka se Sovětským svazem byla v té době již v plném proudu, a tak se hned od svého příjezdu zapojil do tuhých bojů o ropná pole na Kavkazu. V těchto bojích byl dokonce těžce raněn, což mu ale opět zajistilo Hitlerovu přízeň. Již v prosinci roku 1942 se tak Gesche za své zásluhy v boji opět vrací na místo velitele Führerbegleitkommanda. Ani po tvrdé zkušenosti z fronty se ale Gesche nedokázal vzdát alkoholu a pokračoval v těžkém pití.

V roce 1944 nastal jeho definitivní konec. V těžké opilosti se opět pohádal s jiným důstojníkem, na kterého tentokrát ze své pistole vystřelil. I když minul, pro Himmlera už to bylo zkrátka příliš. Pomocnou ruku tentokrát nepodal ani Hitler, a tak přišel definitivní konec Gescheho kariéry u SS.

Už v roce 1938 jsem věděl, stejně jako se dozvídám ze zpráv z posledních let a měsíců, že jste opilec bez sebekontroly. Snižuji Vás v hodnosti na SS-Unterscharführera, a pouze jako akt shovívavosti Vám dovoluji zůstat členem SS. Zároveň Vám dávám příležitost sloužit v brigádě Dirlewanger a možná tak smazat hanbu tím, že se vyznamenáte v boji před nepřítelem. Očekávám od Vás, že se po zbytek života zdržíte konzumace alkoholu. Pokud byla Vaše vůle alkoholem zničena tak, že nejste schopen takového rozhodnutí, očekávám, že předložíte svou rezignaci.
Heinrich Himmler v dopise pro Bruna Gescheho v roce 1944

Geschemu byla snížena hodnost o 9 stupňů a byl přidělen k notoricky známe jednotce SS Dirlewanger. Ta byla složena výhradě z bývalých zločinců, dezertérů a jim podobných mužů, kteří dostali šanci se „vykoupit“ v boji - tato jednotka zároveň patřila mezi ty, které za války spáchaly nejvíce zvěrstvech na civilním obyvatelstvu. V roce 1944 se převelení k takové jednotce rovnalo prakticky trestu smrti. I když Hitler do osudu svého dřívějšího oblíbence již nijak nezasáhl, ostatní vysoce postavení nacisté Gescheho nakonec ochránili, tedy alespoň jeho život. Využili k tomu starší Hitlerův rozkaz, který zakazoval všem vojákům, kteří někdy sloužili v některém z jeho velitelských stanovišť, převelení na východní frontu z obavy, aby nepadli do sovětského zajetí a neprozradili nějaké důležité informace týkající se bezpečnostních opatření. Místo východní fronty tak byl Gesche převelen do Itálie, kde byl později zajat americkou armádou.

Trochu paradoxem zůstává to, že degradováním a následným převelením Himmler zřejmě zachránil jeho život. Všichni příslušníci Führerbegleitkommanda totiž skončili s Hitlerem v jeho bunkru pod Říšským kancléřstvím a z obklíčeného Berlína se jich dostalo pryč jen málo. Je tak velmi pravděpodobné, že by Gesche jako velitel Hitlerovy osobní stráže v Berlíně zemřel, nebo alespoň padl do zajetí sovětských vojáků a následně si odpykával tvrdý trest v trestanecké kolonii. V americkém zajetí ho čekal mnohem přívětivější osud - po výsleších byl propuštěn a zbytek života prožil v ústraní. Zemřel pravděpodobně kolem roku 1982 v západním Berlíně.

Zpracováno na základě:

Guarding Hitler: The Secret World of the Führer - Mark Felton (2014)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz