Hlavní obsah
Lidé a společnost

Létající gilotina: americká raketa AMG-114R-9X má šest čepelí, které svou oběť doslova rozsekají

Foto: Stahlkocher, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Model rakety AGM-114M Hellfire II. - podobně vypadá také verze AGM-114R-9X

Když člověk slyší slovo raketa či bomba, představí si většinou obrovský výbuch, jehož síla zlikviduje vše v okruhu několika metrů. Raketa AMG-114R-9X je však pravým opakem. Nezabíjí výbuchem, ale přesně mířenými čepelemi. Určena je hlavně teroristům.

Článek

R-9X není zcela unikátně vytvořenou zbraní, ale jde o speciální moderní modifikaci známé rakety Hellfire, která je v americké výzbroji již několik desetiletí (zavedena do služby již v roce 1984). Kdy přesně tato verze rakety Hellfire vznikla? To vlastně nikdo neví. Až do nedávna totiž svět o její existenci ani nevěděl.

Podle dostupných informací byla R-9X poprvé použita v roce 2017 proti vysoce postavenému členu teroristické skupiny Al-Káida na území Sýrie. Celý útok sice proběhl v režimu naprostého utajení, nicméně již brzy poté se internetem začaly šířit snímky z místa útoku. A celý svět si všiml něčeho zvláštního - osobní automobil, ve kterém se při útoku člen Al-Káidy nacházel, rozhodně nevypadal jako ohořelý vrak, na který právě dopadla laserem naváděná bomba, jak by každý očekával. Namísto toho mělo auto na obrázku „pouze“ díru ve střeše a roztříštěný interiér v oblasti sedadla spolujezdce. Vypadalo to, jako by namísto rakety nebo bomby na auto dopadl nějaký těžký předmět. I když se americká armáda k celé akci nijak nevyjádřila, odborníci začali diskutovat o tom, že se zřejmě jedná o nějaký typ nové zbraně. A měli pravdu.

Tato domněnka se naplno potvrdila o dva roky později, kdy americká armáda existenci rakety oficiálně přiznala v souvislosti s dalším úspěšně provedeným útokem na jiného člena Al-Káidy, tentokrát v Jemenu.

Čím je tedy R-9X speciální? Zejména tím, že neobsahuje žádnou explozivní nálož. Američané byli při speciálních operacích zaměřených na likvidaci nebezpečných jednotlivců dlouhé roky omezeni svou vlastní výzbrojí. Ne, že by neměli prostředky, jak někoho s jistotou eliminovat, ale právě naopak disponovali pouze silným arzenálem trhavin, které při dopadu na cíl zlikvidovaly nejen zamýšlený cíl, ale i vše v okruhu několika metrů. Když se tak hledaný terorista schovával např. v domě nebo autě, ve kterém se kromě něho nacházely ještě další osoby (např. děti), stáli Američané před morálním dilematem. Svůj cíl sice mohli zlikvidovat, ale to by sebou nutně neslo také další mrtvé - což nemuseli vždy nutně být další teroristé.

Americké letectvo proto přišlo s něčím výjimečným. Ponechalo tělo již existující střely Hellfire, ze kterého ale odstranilo explozivní nálož, a namísto ní do střely instalovalo šest „vystřelujících“ čepelí o váze přibližně 45 kilogramů. Rozměry rakety přitom zůstaly (kvůli utajení samozřejmě pouze „pravděpodobně“) stejné, a tak ji lze kromě letadel, ponorek, nebo raketometů odpalovat také z dronů jako je např. MQ-1 Predator nebo MQ-9 Reaper.

Jakmile tedy zpravodajské služby zjistí alespoň přibližnou polohu cíle, stačí do oblasti poslat dron, který nad ní může z nebe hlídkovat klidně i několik hodin v kuse, a přitom nepozorovaně čekat na vhodnou příležitost k samotnému útoku. Jakmile je cíl spolehlivě identifikován, stačí připravenou raketu odpálit a pomocí přesného navigačního systému navést v podstatě přímo na něj. V posledních sekundách před zásahem pak raketa rozvine svých šest mohutných čepelí a svůj cíl prakticky rozdrtí. To vše s takovou přesností, že se např. jiné osobě nacházející se jen kousek od zlikvidovaného cíle naprosto nic nestane.

Od roku 2017 používá americká armáda raketu R-9X relativně často. Zatím výhradně proti teroristům, jejichž úkryt se jí díky zpravodajským informacím podaří odhalit. Tak např. v roce 2022 to byla právě tato raketa, která zlikvidovala vůdce Al-Káidy Aymana al-Zawahiriho, když se zrovna rozhlížel z balkónu. Do poslední chvíle nevěděl, že nad jeho úkrytem již několik desítek minut kroužil dron MQ-9 Reaper, jehož obsluha jen vyčkávala na vhodný okamžik. Celá akce se pak obešla bez jakýchkoliv jiných ztrát na životech či majetku.

Raketa R-9X tak představuje zajímavou evoluci v přístupu k cílené eliminaci vysoce nebezpečných osob. A to až s téměř chirurgickou přesností a čistotou. Dá se proto říct, že R-9X zásadně mění pravidla hry a zřejmě i určuje budoucí směr. Pro teroristy přitom zůstává tato „létající gilotina“ nebo „Ninja Missile“, jak ji přezdívají západní média, jasným vzkazem, že před spravedlností není kam utéct.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz