Článek
Turbulentní už od mládí
Americká topmodelka strávila dětství v malém městě Mexia v Texasu. Její vztah s rodiči byl komplikovaný - v podstatě ji vychovávala pouze její matka - a celá rodina byla vždy jen kousek od naprosté bídy.
Smith tak nedokončila ani střední školu a snažila se přivydělávat na různých brigádách. Pracovala ve Walmartu nebo jako servírka v restauraci se smaženým kuřetem. Zde také potkala svou první lásku, teprve 16 letého kuchaře Billy Smitha, za kterého se ve svých 17 letech provdala. O rok později se velmi mladým manželům narodil syn Daniel a hned nato se manželé rozvedli.
Jenže mladá maminka nutně potřebovala peníze, a tak jí nezbylo nic jiného, než začít pracovat jako striptérka v jednom klubu v Houstonu.
Hvězdou takřka přes noc
A právě zde mladou a krásnou Annu potkal ropný magnát James Marshall. Tomu už v té době bylo lehce přes 80 let a do vnadné krásky se okamžitě zamiloval. Následoval podobný scénář jako z filmu Pretty Woman.
James začal Annu finančně podporovat a ona mohla s prací ve strip klubu nadobro skončit. S jeho pomocí se jí také podařilo získat první zakázky na modeling - po Claudii Shiffer se stala tváří módní značky Guess. A další nabídky se jen hrnuly.
Anna fotila třeba pro švédské H&M, magazín Marie Claire a mnohé další. Nakonec se dostala až na obálku časopisu Playboy a stala se světovou supermodelkou.
Manželství a nečekané překvapení
Když byla její kariéra v největším rozmachu, rozhodla se 26letá Anna učinit zřejmě nejkontroverznější krok v jejím životě. Krok, který ji v očích veřejnosti už navždy změní. Vdala se za tehdy již 89letého James Marschalla. Titul zlatokopky tak na sebe nenechal dlouho čekat a v očích veřejnosti naprosto upadla. Mladá kráska se stala synonymem pro ženy, kterým jde pouze o peníze. Její lásku k o 60 let staršímu muži jí zkrátka nikdo nevěřil.
Marschall byl ropným magnátem a vlastnil 16% podíl v americké společnosti Koch Industries. Díky tomu jeho majetek dosahoval hodnoty přibližně 1.6 miliard dolarů (přibližně 37 miliard korun). Všichni se proto domnívali, že Anna v podstatě vyčkává až Marschall zanedlouho zemře a veškerý jeho majetek zdědí.
Marschall rok po svatbě skutečně umírá. Pro Annu si ale připravil nečekané překvapení. V jeho závěti o ní nebyla ani zmínka - veškerý majetek odkázal svému nejmladšímu synovi.
Soudní bitva a strmý pád
Rozběhla se tak právní bitva, která se u soudů řešila přes celou dekádu. Hlavním argumentem Anny bylo to, že i když není v písemné závěti doslovně zmíněna, Marschall ji měl na smrtelné posteli slovně odkázat polovinu svého majetku. K tomu se na stranu Anny přidal také nejstarší Marschallův syn, kterého předtím Marschall vydědil, a stejně jako Anna tvrdil, že si to Marschall před smrtí rozmyslel a na smrtelné posteli mu nakonec část majetku taky odkázal.
Během soudních procesů žila Anna dál svým nákladným životem celebrity a do toho všeho musela platit obrovské výdaje za advokáty. Vše došlo tak daleko, že v roce 1996 skončila v insolvenci a jednotlivé soudy si pak její případ přehazovaly. Insolvenční soud dokonce v roce 2000 rozhodl ve prospěch Anny, ale odvolací soud toto rozhodnutí zrušil a potvrdil platnost závěti. Do celé věci pak v roce 2006 zasáhl Nejvyšší soud USA, který ji v podstatě vrátil úplně na začátek, když soudcům přikázal celou věc projednat znovu.
Anna už ale byla úplně bez peněz a dlouholetý proces se podepsal také na jejím psychickém zdraví. Bylo veřejným tajemstvím, že je silně drogově závislá. Vše pak urychlila smrt jejího prvního syna Daniela, který ve stejném roce zemřel na předávkování drogami. Anna měla se svým synem velmi silné pouto a jeho ztráta z ní udělala prakticky jen bezduchou schránku. Podle svých přátel ztratila jakoukoli vůli dále žít.
Pro nikoho proto nebylo překvapením, když se o necelý rok později našlo její bezvládné tělo v hotelovém pokoji na Floridě. I přes veškerou snahu o její záchranu byla nakonec v nemocnici prohlášena za mrtvou. Podobně jako její syn, i ona zemřela na předávkování kombinací léků a drog. Bylo jí 39 let.
A co dědictví?
Spor o dědictví byl finálně rozhodnut až v roce 2011, kdy Nejvyšší soud USA v rozsudku Stern v. Marshall v podstatě potvrdil platnost závěti a fakticky tak celý spor ukončil. Ani jeden z původních aktérů se tak rozhodnutí nedočkal. Marschallův dědic totiž zemřel ještě před Annou. Ve vleklém sporu tak pokračovali jejich dědicové.
Zdroje: