Článek
Za vlády svého strýce Vratislava II. žádal s podporou papeže o vlastní úděl na Moravě, ale nic takového se však nestalo a Svatobor se zaměřil na církevní kariéru. Stal se papežským poslem v Čechách, ale zde se moc nezdržoval. Často cestoval Říší a mimo jiné se účastnil příprav korunovace svého strýce na českého krále Vratislava I. Byl prvním zástupcem slovanských národů v dějinách Aquilejského patriarchátu a jediným zástupcem jako vládce Furlánska.
Roku 1084 by papežem jmenován patriarchou aguilejským s důstojností říšského knížete a vládou ve Furlánsku. Vládu nad vévodstvím držel však pouze formálně, skutečnou moc zde měla místní šlechta. Panoval pod jménem Federico di Moravia, pouze tři roky, za tu krátkou dobu stačil založit dva důležité kláštery: Moľnica (itatalsky Moggio Udinese) a Badie (italsky Rosazzo). Jeho jméno je spojeno také s jednáními o papežském povolení slovanské liturgie.
23. února roku 1086 se připletl do pouliční šarvátky dvou znepřátelených šlechtických rodů a byl zde zabit. Pochován byl ve zdejší bazilice.
Zdroje:
Jan Bauer, Skrytá tvář českých dějin nakl. ČAS 2014
Petr Charvát, Zrod českého státu nakl. Vyšehrad 2007
Zdeněk Fiala, Přemyslovské Čechy nakl- SVOBODA 1975
Jiří Mikulec, Královská trilogie OTTOVO NAKLADATELSTVÍ 2007
Antonín Polách, Zločiny českých králů nakl. Rybka Publishers 2008
Josef Žemlička, Století posledních Přemyslovců nakl. Panorama 1986
Josef Žemlička, Přemysl Otakar II. : Král na rozhraní věků nakl. Lidové noviny 2011
časopis History revue ročník 2011-2014
časopis Akta History ročník 2010-2012