Hlavní obsah
Lidé a společnost

Československé pohraniční pevnosti na obranu vlasti. Lehké opevnění

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Lehký objekt vzor 37

V polovině třicátých let minulého století se začala Československá republika připravovat na svoji obranu. Během těchto příprav vyrostly v pohraničních oblastech pevnosti, kterým se lidově říká bunkry.

Článek

Opevňování republiky

V polovině třicátých let minulého století zareagovala Československá republika na rostoucí ohrožení ze strany agresivního Německa budováním moderní a výborně vyzbrojené armády. V roce 1934 se Československo po vzoru svého francouzského spojence rozhodlo zahájit budování mohutného systému stálého opevnění, jenž měl významně posílit obranyschopnost republiky v případě jejího napadení. V srpnu 1934 se vypravila skupina československých ženijních specialistů na exkurzi do Francie na Maginotovu linii. 20. března 1935 byla zřízena Rada pro opevňování (RO) jako řídící a Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP) jako výkonný orgán opevňování ČSR. ŘOP, jako integrální součást Hlavního štábu, zodpovídalo za realizaci chválených opevňovacích programů, a to od projekce až po vlastní výstavbu. V čele ŘOP stanul divizní generál Karel Husárek. Výstavbu opevnění prováděly prověřené a spolehlivé civilní stavební firmy. Na dodržování postupů dohlížel vojenský stavební dozor.

Foto: wikimedia commons/volné dílo

Generál Karel Husárek stál v čele Ředitelství opevňovacích prací

Lehké opevnění

Lehké opevnění představují malé pevnůstky pro 2 – 8 mužů, které byly vyzbrojeny lehkými a těžkými kulomety. Úkolem těchto pevnůstek bylo zdržet nepřítele a způsobit mu citelné ztráty, a tak usnadnit polní armádě ústupové boje, či získat čas na plnou mobilizaci a zformování jednotek. Lehké opevnění se dělí na dva typy

Lehké opevnění vzor 36

Tento typ pevnůstek se začal budovat během roku 1936. Jedná se o malé a stavebně nenáročné objekty. Skládají se z jediné místnosti, do které se vchází z týlové části. Tyto objekty mají jednu až tři nepancéřované střílny. Zbraně se nacházely na dřevěných stolcích u střílen. Objekty vzor 36 byly konstruovány pro vedení čelních paleb, tedy střílny byly namířeny přímo proti nepříteli. Tím se liší od ostatních objektů našeho opevnění, které byly konstruovány pro vedení bočních paleb. Celkem bylo vybudováno 858 těchto staveb. Postaveny byly jak v Čechách, tak i na jižní Moravě a u Bratislavy.

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Lehký objekt vzor 36

Lehké opevnění vzor 37

Těmto objektům se lidově říká řopík. Byly konstruovány pro vedení bočních paleb. To znamená, že objekty se navzájem kryly palbou a zároveň postřelovaly systém protipěchotních a protitankových překážek, a tím znemožňovaly nepříteli mezi bunkry proniknout.

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Na fotografii můžete vidět systém protitankových překážek, které byly rozmístěny mezi jednotlivými objekty.

Oproti předchozímu typu byly zbraně v objektech umístěny v pancéřových střílnách ve speciálních lafetách. Vchod do objektu se nachází z týlové strany. Jako první jsou mřížové dveře. Hned naproti nim se nachází malá střílna, která měla bránit vchod v případě, že nepřítel pronikl do týlu pevnůstky. Pro obranu vchodu se počítalo s použitím pistole či pušky. Následuje zalomení vstupní chodbičky buď vpravo, nebo vlevo. Poslední překážkou pro vstup dovnitř jsou pancéřové dveře o síle 10 mm. Když už překonáte tyto překážky, ocitnete se ve střelecké místnosti. Zde se nachází buď lehký, nebo těžký kulomet, který je umístěn v lafetě ve střílně. Pod zbraní se nachází střelecká lavice se žlabem, do kterého padaly vystřílené nábojnice, které by jinak ztěžovaly pohyb posádky. Nad střílnou se nachází sběrač zplodin, které jsou přetlakem vyváděny ven z objektu vývodnými otvory. U kulometu se nacházeli dva vojáci. Jeden byl střelec a druhý nabíječ. Třetí voják stál u periskopu a pozoroval okolí.

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Pohled do střelecké místnosti lehkého objektu vzor 37. Nad střílnou můžete vidět panoramatickou mapu, která se měla používat pro střelbu za snížené viditelnosti.

Dále se přesunete do malé a úzké chodbičky, kde uvidíte střílnu na obranu vchodu z druhé strany. Dále se zde nachází ruční ventilátor na vytváření přetlaku uvnitř objektu, čímž bylo jednak zabráněno vniknutí bojových plynů do objektu, a zároveň byly ven vyháněny zplodiny vzniklé při střelbě. Vzduch pro ventilátor byl nasáván ve vstupní chodbičce. Na stěně byly zavěšeny pušky, které by vojáci použili při případném opuštění pevnůstky během boje. Po projití touto chodbičkou se dostanete do druhé střelecké místnosti, která je obdobná té první. Zde vás jistě zaujme taková divná trubka s poklopem nahoře. Jedná se o granátový skluz, který měl v případě proniknutí nepřítele do týlu objektu, jej zneškodnit. V objektech se dále nacházela nádoba pitné vody, ženijní nářadí, petrolejky, vařič či kamínka atd.

Momentálně jsem vám popsal, jak vypadá typ A, tedy ten nejčastější. Existují však i další typy jako B, C, D, E, které byly určeny pro kulomety, a typy F, G, H a K určené pro protitankové kanony.

Objekty vzor 37 byly také maskované. Součástí maskování byl hliněný zához čelní strany objektu, který byl zatravněn. Dále se používaly různé maskovací nátěry. Dále se na stropě objektu se nacházela armovací oka, na která se dala umístit maskovací síť. U čelní zdi je patrné oboustranné prodloužení, což bylo z důvodu, aby nepřítel nemohl palbou ohrozit střílny objektu.

Celkem bylo postaveno přes 9 000 objektů vzor 37 ve 120 různých variantách. Postaveny byly v Čechách, na Moravě, na Slovensku i Podkarpatské Rusi.

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Objektům vzor 37 se lidově říká řopík

Kapitulace bez boje

29. září 1938 byla v Mnichově zahájena konference představitelů Německa, Itálie, Velké Británie a Francie, na níž bylo rozhodnuto o odstoupení našich pohraničních území nacistickému Německu. Vláda republiky se následujícího dne mnichovskému diktátu podrobila. K obraně připravená a odhodlaná armáda byla nucena ustoupit z hranic bez boje. Pohraniční pevnosti se tak staly němými svědky té doby. Již nikdy Mnichov!

Foto: wikimedia commons/volné dílo

Československá armáda byla v roce 1938 zrazena politickým rozhodnutím

Prameny

Holobrádek, Petr. Válka revue speciál Československé opevnění. Malé, ale nebezpečné

Stehlík, Eduard. Pohraniční pevnosti – Pardubický kraj. Tváře, 2024

Svoboda, Tomáš. Lakosil, Jan. Čermák, Ladislav. Velká kniha o malých bunkrech. Mladá fronta, 2011

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz