Článek
Mládí
Narodila se 13. března 1923 v Horní Sloupnici. Studovala na gymnáziu v Litomyšli, kde v roce 1942 složila maturitní zkoušku. Jejím snem bylo stát se lékařkou. Jenomže české vysoké školy byly od 17. listopadu 1939 uzavřeny. Litomyšlský okupační hejtman Bodo Selge jí nabízel studium v Německu, ale ona to odmítla. Tak jí nabídl práci ve Veterinárním ústavu v Ivanovicích na Hané. Jenomže pan hejtman netušil, že Marie již nějakou dobu pracuje pro odboj.
Působení v odboji
Do odboje vstoupila již jako studentka v Litomyšli. V odboji působil i její chlapec Jiří Šperl. Podílela se i na podpoře paraskupiny Silver A, které velel legendární Alfréd Bartoš. Jiří Šperl byl bohužel během heydrichiády odhalen a 18. června 1942 popraven v Larischově vile v Pardubicích, které se říká Zámeček. Marie chtěla jeho smrt pomstít.
V Ivanovicích na Hané pokračovala v odbojové činnosti. Z ústavu vynesla bakteriální kmeny nakažlivých nemocí, které následně šířila mezi Němce a hospodářská zvířata na německých usedlostech. Díky kyselině dokázala u lidí vyvolat falešnou žloutenku, díky čemuž nemohli být tito lidé totálně nasazeni v Reichu. Taktéž navázala kontakt s paraskupinou Carbon, která byla vyslána na Moravu z Velké Británie. Sama byla členkou odbojové organizace Rada tří, kde působila u skupiny Vela. Organizace ji využívala jako spojku mezi dalšími odbojovými organizacemi. Již od roku 1942 dodávala prádlo ušité z materiálů získaných v německých skladištích do internačního tábora ve Svatobořicích.

Marie Sedláčková
Dopadení
Gestapo se na její stopu dostalo v únoru 1945. Snažili se ji dostat živou, jelikož měla kontakty na odboj na Moravě i v Čechách. Gestapo na ni nasadilo konfidenta Jana Dvořáka. S ním si domluvila na 10. března 1945 schůzku na mostě u Lulče. Na schůzku se vydala v doprovodu dvou partyzánů. Uprostřed mostu se setkala s Dvořákem. Ten se na ni vrhl a snažil se ji odzbrojit. Ta však ze své pistole vypálila několik ran a zasáhla Dvořáka do břicha. Bohužel byl celý most obklíčen gestapáky, kteří přišli jejich konfidentovi na pomoc. Marie byla přemožena a zatčena. Jeden z partyzánů byl taktéž zatčen, zatímco druhý dokázal z místa uprchnout. Marie byla převezena do Brna, kde byla surově vyslýchána v Kounicových kolejích. Aby nikoho neprozradila, pokusila se o sebevraždu. Gestapo ji však zachránilo a s výslechy se mohlo pokračovat. Gestapáci byli velice dopálení, že jim Manka zabila jednoho z nejlepších konfidentů, a dávali to při výsleších hlasitě najevo. Ani tak nikoho neprozradila. 7. dubna 1945 byla zařazena do transportu KL 3, ve kterém se nacházelo 207 osob, které pomáhaly partyzánům na Moravě. Konečnou stanicí tohoto transportu se stal koncentrační tábor Mauthausen. Zde bylo více než 200 vězňů 10. dubna 1945 zavražděno v plynové komoře. Mezi nimi i Marie Sedláčková.
Prameny